فال حافظ

فال حافظ با معنی و تفسیر کامل

نداشتن دیدی درست از آینده همواره برای بشر نامفهوم بوده و سعی داشته به هر شکلی یک پیشگویی از آینده داشته باشد. در بین ما ایرانیان استفاده از فال حافظ یکی یکی از بزرگترین عرفا و شاعران قرن هشتم است، یکی از مورد اعتمادترین طالع بینی هایی است که انجام می‌دهیم. تک‌تک مصرع‌های این شاعر بزرگ سرشار از معنی و مفهوم هستند و شاید هم همین موضوع سبب شده تا گرفتن فال حافظ به یکی از سنت‌های اصلی شب یلدا تبدیل شود.

تاریخچه اولین فال حافظ

تاریخچه اولین فال حافظ درست به زمان مرگ وی برمی‌گردد. پس از اینکه حافظ شیرازی درگذشت، گروهی مخالف دفن وی در مصلی بودند و همین موضوع هم سبب شد تا اختلاف بین آنها پیش آید. برای حل این اختلاف اشعار حافظ را در سبدی ریخته و از کودکی خواستند تا یکی را انتخاب کند. نتیجه کاملا حیرت‌انگیز بود. کودک این ابیات را برداشته بود که همین موضوع سبب شد از آن زمان فال حافظ بین ما ایرانیان رواج یابد.

طریقه گرفتن فال حافظ

نیت کننده معمولاً در هنگام تفأل از دیوان حافظ، او را به عزیزترین کسانش یعنی به خداوند و معشوقه اش (شاخ نبات) قسم می دهد. این قسم معمولاً به این شکل ادا می شود: ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی. ضمن اینکه شاید بهتر باشد برای شادی روح حافظ، صلوات یا فاتحه ای نثار نماییم!

 از ته قلبتان نیت کرده و روی دکمه زیر کلیک کنید!

نیت کرده ، دکمه را بزنید.

ajax loader
دکمه بازگشت به بالا