پزشکانسلامتی و درمانی

بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران【سال1402】✔️ + لیست 10 تایی

هر فردی ممکن است دچار مشکلاتی در مجاری ادراری اش شود، از این رو قصد داریم 10 تا از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران را به شما معرفی کنیم تا شما بتوانید به راحتی مشکلات دستگاه ادراری خود را برطرف کنید.

دستگاه ادراری چیست؟

دستگاه ادراری یا دستگاه میزش از جمله دستگاه‌های کالبد انسان و حیوانات می باشد که نقش مهمی در دفع کردن ادرار (میز) دارد؛ این دستگاه متشکل از کلیه، میزنای، مثانه و پیشابراه می باشد و بخش انتهایی میز راه‌ها (مجاری ادرار) در جنس مذکر و مؤنث متفاوت است. لازم به ذکر است؛ پزشکان متعددی در راستای درمان کلیه مشکلات مرتبط با دستگاه ادراری روی کار آمده اند و مهارت های مختلفی را کسب کرده اند.

برخی از اعضای تشکیل دهنده سیستم ادراری و وظایف آن ها:

❤️مجرای ادراریانتقال ادرار از داخل بدن به خارج بدن
⭐حالبانتقال ادرار از کلیه به مثانه
✅کلیه هاتصفیه خون، متعادل سازی مایعات بدن، تنظیم فشار خون، دفع مواد زائد و…
❤️اعصاب مثانههشدار دادن، به این صورت که در زمان تخلیه مثانه، به فرد هشدارهای لازم را می دهد.

عفونت مجاری ادراری چگونه رخ می دهد؟

مجاری ادراری نيز ممكن است مانند بسياری از نقاط ديگر بدن دچار عفونت و بيماری شود كه بايد در زمان مناسب و به موقع تشخيص داده شود تا بهترين دكتر مجاری ادراری در تهران درمان را آغاز كنند.

می توان گفت كه عفونت‌های ادراری (UTI) جزو متداول ترين عفونت‌ها در انسان می باشد که می‌تواند در هر ناحيه ای از سیستم ادراری فرد مانند کلیه‌ها، لوله‌های حالب‌ها (لوله‌هایی که کلیه‌ها را به مثانه متصل می‌کنند)، مثانه و مجاری ادرار رخ دهد؛ در بيشتر موارد عفونت‌های ادراری به دليل وجود باکتری‌ها هستند اما بعضی از آن ها نیز ناشی از قارچ‌ها و ویروس‌ها می باشند.

در صورتی كه فرد به عفونت‌های ادراری مبتلا شود، اين مشكل باعث سوزش ادرار می شود و زمان دفع كردن ادرار احساس دردی ناخوشایند برای او به وجود می آيد؛ بيشتر این عفونت‌ها موجب درگيری دستگاه ادراری تحتانی مثل مثانه و مجاری ادرار می شوند؛ زمانی كه عفونت در مثانه ايجاد می شود، می‌تواند كاملا دردناک و آزاردهنده باشد و در ضمن گسترش يافتن عفونت و راه يافتن آن به کلیه‌ها با عواقب جدی همراه خواهد بود.

اگر شما به دنبال انجام جراحی های مختلف در این زمینه هستید، می توانید به بخش جراحی و زیبایی مراجعه کنید و با جراحان متخصص و متبحر آشنا شوید.

عفونت مجاری ادراری چگونه رخ می دهد؟

عفونت مجاری ادراری به چه دليل به وجود می آيد؟

به طور معمول عفونت‌های دستگاه ادراری هنگامی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها از مجاری ادراری به مثانه راه پيدا كرده باشند و ایجاد عفونت کنند؛ سیستم ادراری طوری طراحی شده است که ممكن است تا حدی از وارد شدن این‎گونه مهاجمین میکروسکوپی جلوگیری نمايد ولی برخی اوقات این مقابله با شکست همراه است و باکتری‌ها به دستگاه ادراری وارد می شوند و تبديل به یک عفونت کامل در دستگاه ادراری می شوند.

می توان گفت شایع‌ترین عفونت‌های ادراری عمدتا در خانم ها رخ می دهد و مثانه و مجاری ادرار را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

عوارض عفونت ادراری چیست؟

اگر عفونت ادراری دارید و به دنبال بر طرف کردن آن هستید و اگر بیماری خود را درمان نکردید، امکان دارد این بیماری به عفونتی عود کننده تبدیل شود و چند وقت یک بار گرفتار این بیماری شوید. خانم هایی که به این بیماری دچار می شوند باید تحت نظر پزشک باشند و دوران این درمان را تکمیل کنند. اگر این بیماری را درمان نکنید می تواند خطر های زیادی داشته باشد و باعث آسیب رسیدن به کلیه های شما شود.

برای درمان مجاری ادراری، عفونت های ادراری، بیماری های کلیوی، سنگ  کلیه و… پیشنهاد می کنیم به مطلب بهترین دکتر کلیه در تهران مراجعه کرده و با بهترین دکتر های تهران بیماری خود را در میان بگذارید و بهبود یابید.

عفونت مجاری اداری چه علائمی دارد؟

زمانی كه عفونت مجاری رخ می دهد، ممكن است هيچ علائمی از خود بروز ندهد اما گاهی اوقات نيز علائم آن به شرح زير می باشند كه در ادامه ذكر می شوند:

 • نیاز بسيار و پی در پی به دفع كردن ادرار
 • سوزش در حين دفع ادرار احساس می شود.
 • دفع كردن ادرار به مقدار بسيار کم و پی در پی
 • ادرار ابری (کدر شدن رنگ و حالت غیر طبیعی ادرار)ادراری که رنگ آن صورتی به نظر می‌رسد (تغییر رنگ ادرار نشانه‌ای از وجود خون در ادرار است)
 • ادراری كه با بوی نامطبوع و شدید همراه باشد.
 • درد لگن در زنان (به ویژه در مرکز لگن و ناحیه اطراف استخوان عانه (پلوبیس یا استخوان شرمگاهی)
عفونت مجاری اداری چه علائمی دارد؟

نحوه تشخیص عفونت ادراری

بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می تواند عفونت ادراری را با روش های متفاوت تشخیص دهد و به بیمار کمک کند تا به راحتی و به زودی از شر این مشکل خلاص شود؛ این روش ها در ادامه ذکر می شوند:

آزمایش ساده‌ی ادرار:

یکی از روش هایی که بسیار مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد، آزمایش ادرار به صورت ساده است زیرا زمانی که دکتر آزمایش را چک می کند می تواند وجود گلبول سفید، گلبول قرمز و باکتری در ادرار را به خوبی تشخیص دهد؛ جهت جمع آوری کردن نمونه ادرار برای آزمایش ساده‌ی ادرار، باید بیمار همان ابتدا، ناحیه‌ی تناسلی خود را کاملا بشوید؛ نکته مهم دیگر این است که نباید نمونه را از ابتدای جریان ادرار بگیرید و نمونه‌ای که مربوط به وسط جریان ادرار است را در ظرف مخصوص آزمایش جمع آوری نمایید و به آزمایشگاه مورد نظر تحویل دهید.

کشت ادرار:

این روش جهت بررسی کردن وجود باکتری و قارچ و در ضمن انتخاب کردن داروی عفونت ادراری مناسب، می باشد؛ زمانی که عفونت ویروسی وجود داشته باشد، نیاز به انجام دادن نوعی آزمایش‌ خاصی است؛ ویروس‌ها از علل نادر UTI می باشند ولی ممکن است در کسانی که پیوند عضو انجام داده اند یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، موجب ایجاد UTI شوند.

روش‌های تصویربرداری:

در صورتی که شما به عفونت‌های ادراری به طور مکرر مبتلا شده باشید و دکتر مورد به اختلالات دستگاه ادراری شک داشته باشد، برای تشخیص دادن دلیل عود عفونت از روش‌های تصویربرداری استفاده می‌نماید که شامل ارزیابی کردن دستگاه ادراری با استفاده از سونوگرافی، ام آر آی (MRI)، سی تی اسکن (CT) و عکس اشعه‌ی ایکس می باشد.

سیستوسکوپی : این نوع آزمایش، به دکتر مورد نظر این امکان را می‌دهد تا بتواند به خوبی درون مثانه و مجرای ادراری را با کمک لوله‌ی نازک که در انتهای آن دوربین کوچکی قرار دارد، مشاهده نماید.

10 تا از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران را بشناسید !

دکتر امیر ملک احمدی

دکتر امیرملک احمدی

دکتر امیر ملک احمدی متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری تناسلی می باشند و ایشان فارغ التحصیل دانشگاه شیراز هستند و در ضمن دارای بورد تخصصی اروپا می باشند؛ دکتر احمدی عضو انجمن ارولوژی ایران و انجمن ارولوژی اروپا هستند و در ضمن ایشان یکی از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می باشند که شهرت بسیار زیادی بین مردم دارند.

خدمات دکتر امیر ملک احمدی :

 • درمان بیماری های خوش خیم و بدخیم پروستات
 • درمان سنگ های ادراری، نازایی، اختلالات جنسی از جمله اختلال نعوظ، زودانزالی، سرطان های دستگاه سیستم ادراری و تناسلی شامل سرطان کلیه،مثانه و بیضه
 • انجام اعمال جراحی سرپایی در مطب مثل سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری، وازکتومی، سیستوسکپی
 • اصلاح ختنه، بیوپسی بیضه، کرایوتراپی زگیل تناسلی
 • تزریق پاپاورین و تزریق BCG در مثانه و کلیه
 • انجام جراحی درمانی سرپایی ارولوژی در مطب

آدرس : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، جنب خیابان روانپور، ایستگاه خبرنگاران، برج جم، طبقه۸، واحد ۳

تلفن تماس : ۰۲۱۲۲۶۵۴۵۴۹

دکتر رزیتا حسینی

دکتر رزیتا حسینی

دکتر رزیتا حسینی فوق تخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری در کودکان و نوجوان می باشند که ایشان یکی از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می باشند؛ ایشان نفر اول بورد تخصصی رشته کودکان و نفر برتر بورد فوق تخصصی نفرولوژی و دانشیار مرکز آموزشی درمانی فوق تخصصی کودکان حضرت علی اصغر می باشند؛ ایشان تخصص های بسیاری در این زمینه دارند که شامل موارد زیر می باشد :

 • دانشیار و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • عضو انجمن نفرولوژی کودکان و نوجوانان بین المللی IPNA
 • عضو انجمن پیوند کودکان بین المللی IPTA
 • عضو انجمن پیوند آسیای جنوب غربی MESOT
 • عضو انجمن نفرولوژی کودکان و نوجوانان ایران

خدمات دکتر رزیتا حسینی :

 • پیوند کلیه
 • سیستینوزیس
 • اورولوژی کودکان
 • درمان سنگ های کلیه و مجاری ادرار
 • و …

آدرس : تهران، خیابان شریعتی، بین ظفر و میرداماد، خیابان مینا، پلاک ۱، ساختمان سپهر، طبقه هفتم

تلفن تماس : ۰۲۱۲۲۹۰۳۰۴۷

دکتر کوروش علیزاده علمداری

دکتر کوروش علیزاده علمداری

دکتر کوروش علیزاده علمداری در سال ۱۳۷۱ موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شدند و سپس در سال ۱۳۷۸ دوره تخصصی کودکان و نوزادان را در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به اتمام رساندند. ایشان در سال ۱۳۸۹ با مدرک فوق تخصص نفرولوژی اطفال یا فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل گردیدند.

دکتر کورش علیزاده موفق به کسب رتبه اول بورد فوق تخصصی بیماری های کلیه کودکان در سال ۱۳۸۹ گردیدند؛ دکتر کوروش علیزاده علمداری فوق تخصص کلیه کودکان و متخصص کودکان و نوزادان در با بیش از ۱۰ سال سابقه تخصصی پزشکی در تخصص اطفال به فعالیت پزشکی مشغول اند و ایشان یکی از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می باشند.

خدمات دکتر کوروش علیزاده :

 • درمان بیماری های گوارشی و تنفسی و حساسیتی و عفونی در نوزادان
 • درمان بیماری های گوارشی و تنفسی و عفونی و کلیه، مجاری ادراری و تناسلی در کودکان

آدرس : تهران، خیابان شهید بهشتی، بین میدان شهدا و چهارراه طالقانی، ساختمان پزشکان نیلوفر، طبقه ۱، واحد ۲

تلفن تماس : ۳۲۴۰۰۸۴۲

دکتر مصطفی شریفیان

دکتر مصطفی شریفیان

دکتر مصطفی شریفیان در سال ۱۳۶۰ موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس در سال ۱۳۶۴ دوره تخصص کودکان و نوزادان را در دانشگاه علوم پزشکی تهران به پایان رسانده و در سال ۱۳۷۴ با مدرک فوق تخصص کلیه، مثانه و مجاری ادراری کودکان از دانشگاه لندن فارغ التحصیل گردیدند.

دکتر شریفیان همچنین بیش از ۱۰۰ مقاله تخصصی را در کنگره های خارجی و داخلی ارائه نموده اند و به عنوان پژوهشگر نمونه انتخاب گردیدند؛ ایشان یکی از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می باشند.

خدمات دکتر مصطفی شریفیان :

 • درمان بیماری های کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

آدرس : تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، جنب ایستگاه مترو شریعتی، کوچه یاس، ساختمان پزشکان سینا

تلفن تماس : ۰۲۱۲۲۲۵۱۶۹۲

دکتر داریوش فهیمی

دکتر داریوش فهیمی

دکتر داریوش فهیمی در سال ۱۳۶۷ موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند و سپس در سال ۱۳۷۰ دوره تخصص کودکان و نوزادان را در دانشگاه علوم پزشکی تهران به پایان رسانده و در سال ۱۳۷۴ با مدرک فوق تخصص نفرولوژی کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل گردیدند.

دکتر داریوش فهیمی دارای بیش از ۲۲ سال سابقه در تخصص نفرولوژی کودکان و از جمله پزشکان باسابقه در این حوزه می باشند همچنین دکتر فهیمی عضو انجمن نفرولوژی کودکان ایران نیز هستند و ایشان یکی از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران هستند.

خدمات دکتر داریوش فهیمی :

 • مراقبت های عمومی نوزادان و کودکان
 • درمان بیماری کلیوی کودکان

آدرس : تهران، یوسف آباد، بالاتر از میدان کلانتری، نبش کوچه ۴۷، پلاک ۴۲۹، طبقه دوم، آپارتمان ۶

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۰۶۴۷۷۴

دکتر اکبر عابدی

دکتر اکبر عابدی

دكتر اكبر عابدى داراى بورد تخصصى جراحى كليه و مجارى ادرارى، نابارورى و اختلالات عملكرد جنسى مردان از دانشگاه علوم پزشكى تهران مى باشند. دكتر عابدى با بهره مندى از دانش جراحى مجارى ادرارى و آشنايى كامل به آناتومى و عملكرد آلت تناسلى داراى تجربه انجام بيش از دوازده هزار ختنه به روش هاى مختلف تحت بى حسى موضعى از نوزادى تا بزرگسالى مى باشند.

انجام ختنه نوزادى بدون حلقه، بدون بخيه، بدون استفاده از ليزر، كوتر و …و بدون خونريزى با ظرافت، حوصله و دقت، در كنار حفظ عملكرد و زيبايى ظاهرى نتيجه همين دانش و تجربه مى باشند. تسلط كامل بر تكنيک هاى بى حسى و بى دردى باعث ايجاد فضاى آرام براى كودک ، والدين و پزشک در جهت انجام بهينه ختنه خواهد شد.

آشنايى با جديدترين تجهيزات تخصصى مورد استفاده در جراحى ختنه و فراهم آورى آن، در كنار تاكيد بر ايمنى و بهداشت و استريليزاسيون وسايل و محل انجام عمل باعث بهبود سريع و بدون عارضه كودک بعد از ختنه مى شود.

 • انجام ختنه به روش هاى مختلف و در سنين مختلف
 • اصلاح و ترميم عوارض ختنه هاى قبلى
 • جراحى هاى ترميمى نقايص مادرزادى آلت و هيپوسپاديازيس
 • بررسى و پايش رشد و نمو جنسى و بلوغ

آدرس: تهران، پاسداران، خيابان گل نبى ، پلاک ٣٤، واحد ١٤، طبقه چهارم

تلفن تماس: ۰۲۱۲۲۸۹۵۴۹۵

دکتر احمد رضا رفعتی

دکتر احمدرضا رفعتی

دکتر احمدرضا رفعتی مقطع پزشکی عمومی خود را در سال ۱۳۸۱ در دانشگاه علوم پزشکی ایران با رتبه ممتاز به پایان رساندند و پس از موفقیت آزمون دستیاری در رشته ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرفته شدند، پس از موفقیت در آزمون های ارتقا به عنوان رتبه اول بورد تخصصی ارولوژی از این دانشگاه فارغ التحصیل شدند.

پس از دوران طرح تخصصی با رتبه یک و رشته فوق تخصصی اندو یورولوزی و لاپاراسکوپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد و پس از فارغ التحصیلی دوره فلوشیپ ناباروری مردان را در پژوهشگاه رویان گذراند؛ از فعالیت های پژوهشی ایشان ارائه سخنرانی و مقالات متعدد داخلی و بین المللی در زمینه جراحی های لاپاراسکوپی ‌و کم تهاجمی در سنگ ها سیستم ادراری و نیز نقش تومور مارکرها در تشخیص سرطان های دستگاه ادراری است .

آدرس: خیابان ولیعصر، توانیر، میدان توانیر، ساختمان طلا، طبقه اول

تلفن تماس: ۸۸۲۰۳۸۶۸-۰۲۱ و ۰۹۱۲۶۵۹۰۴۵۵

دکتر سلمان اسلامی

دکتر سلمان اسلامی

دکتر سلمان اسلامی بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران اند که دارای بورد تخصصی ارولوژی و عضو انجمن اورولوژی ایران و اروپا می باشند. وی فارغ التحصیل پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و دوره تخصصی ارولوژی خود را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با موفقیت گذرانده است.

خدمات دکتر سلمان اسلامی :

 • درمان سنگ کلیه و نارسایی کلیه
 • برداشتن کلیه
 • پیوند کلیه
 • درمان عفونت و درد مثانه
 • رفع افتادگی مثانه
 • سندروم مثانه درد ناک
 • بی اختیاری ادرار و ادرار خونی واریکوسل
 • جراحی میکروسرجری واریکوسل
 • آب آوردن بیضه
 • ورم بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه
 • پروتز بیضه
 • آسیب بیضه

آدرس : تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، روبروی بیمارستان جم کوچه شهید نظری، روبروی ام آر آی دکتر اطهری، ساختمان زهره، پلاک ۵۰، طبقه ۵، واحد ۱۶

روزهای حضور : روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۱۸

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۳۴۳۴۴۴

دکتر نعمت اله عطایی

دکتر نعمت الله عطایی

دکتر نعمت اله عطایی استاد تمام و متخصص بیماری های کودکان و نوزادان و فوق تخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری کودکان و نوجوانان و بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران می باشند؛ ایشان سال ۱۳۳۲ در شهر خرم دره ( استان زنجان) متولد شدند و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در دبستان کوشش خرم دره، تحصیلات متوسطه در دبیرستان سعدی خرم دره، شرکت در کنکور سراسری در سال ۱۳۵۲ و قبولی در رشته پزشکی دانشگاه تهران، وارد دانشکده پزشکی شد؛ پس از ۷ سال تلاش مداوم در نهایت در سال ۱۳۵۹ موفق به اخذ درجه دکترای پزشکی از دانشگاه تهران گردیدند.

آثار علمی دکتر نعمت اله عطایی :

 • به چاپ رساندن بیش از ۵۸ مقاله تحقیقی در نشریات معتبر داخلی و بین‌المللی به زبان انگلیسی
 • به چاپ رساندن ۱۹ مقاله تحقیقی در طب نفرولوژی کودکان در نشریات معتبر داخلی و به زبان فارسی همراه با خلاصه مقاله به زبان انگلیسی
 • مجری بیش از ۳۲ طرح تحقیقاتی در طب نفرولوژی کودکان در دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • مشارکت در تالیف حداقل ۳ کتاب در رابطه با طب اطفال و بیماری های کلیه در کودکان

آدرس : خیابان آزادی، خیابان دامپزشکی، بین کارون و جیحون، پلاک ۳۸۳

تلفن تماس : ۶۶۰۱۹۸۲۱

دکتر اسفندیار بداغی

اسفندیاربداغی فرزند احمد علی بداغی در روز سیزدهم اسفند ۱۳۱۳ خورشیدی در شهر بیرجند به دنیا آمدند؛ سال‌های نخست زندگی وی در نقاط مرزی و شهرهای استان‌های خراسان، سیستان و بلوچستان سرانجام شیراز به تندی گذشتند و در هفت سالگی در فردوس به دبستان رفتند؛ ایشان در سال ۱۳۴۳ پس از یک سال خدمت در بخش کودکان، زمینه استفاده از بورس فرانسه به تشویق محمد قریب برایش فراهم گردید؛ در پاریس در بیمارستان Enfents Malades در کلینیک پروفسور روبرت دوباره به کار مشغول شدند.

ایشان به زودی بنا به توصیه استادشان که سفارش به فراگیری در یکی از شاخه‌های طب اطفال مانند کلیه نموده بودند خود را به بخش پروفسور پی یر روا یه نزدیک و کوشش در به عهده گرفتن پروژه‌ای در بیماران کلیوی بخش ایشان نمودند.

خدمات دکتر اسفندیار بداغی :

 • تشخیص و درمان بیماری مزمن کلیه CKD، نارسایی کلیه، نارسایی حاد کلیه، سنگ کلیه
 • فشارخون بالا
 • پیوند کلیه
 • دیالیز
 • کیست ساده کلیه
 • درمان عفونت مجاری ادراری و عفونت کلیه (پیلونفریت)
 • درمان بیماری کلیوی دیابتی

آدرس : تهران، منطقه ۶، مطهری (تخت طاووس)، خیابان عبادی، بیمارستان طوس

تلفن تماس : ۰۲۱۸۸۷۱۴۸۹۱

عفونت ادراری چند نوع می باشد؟

در واقع عفونت دستگاه ادراری چند نوع می باشد كه هر يک به گونه ای موجب بروز عفونت می شوند؛ انواع آن به شرح زير می باشند :

عفونت مثانه يا سيستيت : به طور معمول این نوع عفونت‌ مجاری ادراری به دلیل وجود باکتری اشریشیا کلی (E.coli) که بيشتر مواقع در دستگاه گوارش (GI) قرار دارند، به وجود می آيد؛ از اين رو گاهی اوقات باکتری‌های دیگر هم موجب به وجود آمدن این عفونت‌ها می‌شوند؛ همچنين مقاربت جنسی می‌تواند باعث به وجود آمدن التهاب مثانه شود و این نوع از عفونت را در بدن فرد مورد نظر گسترش دهد.

تمام بانوان به دلیل آناتومی خاصی كه بدنشان دارد؛ مخصوصا فاصله کوتاه میان مجرای ادرار تا مقعد و فاصله کم میان دهانه مجرای ادرار تا مثانه؛ بيشتر در معرض خطر مبتلا شدن به سیستیت قرار دارند.

عفونت مجاری ادرار ( اورتريت ) : این نوع عفونت‌های مجاری ادراری نيز هنگامی برای فردی به وجود می آيند که باکتری‌های دستگاه گوارش (GI[۷]) راهی از مقعد به مجرای ادرار بيابند و در آن‌ قسمت گسترش پيدا كنند؛ بهترین دکتر کلیه در ایران می گویند به این دليل که مجرای ادرار در خانم ها به واژنشان نزدیک می باشد، عفونت‌ها از طريق جنسی انتقال می يابند؛ عفونت‌هایی مثل تبخال تناسلی، سوزاک، کلامیدیا و مایکو پلاسما می‌توانند موجب اورتریت شوند.

اين امكان وجود دارد كه عفونت‌های ادراری (UIT) در افراد مسن مهم تلقی نشود یا با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته شوند؛ به طور معمول پزشکان برای درمان كردن عفونت‌های دستگاه ادراری، از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌نمايند.

پيلونفريت ( عفونت كليه ) : پیلونفریت نوعی عفونت باکتریایی تلقی می شود كه در نواحی لگنچه‌ها، توبول‌ها و بافت بینابینی کلیه است و انواع مختلفی دارد که شامل :

 1. پیلونفریت حاد
 2. پیلونفریت مزمن
 3. پیلونفریت آمفیزماتو

چون كليه ها نقش مهمی در بدن دارند، این بیماری ممكن است جزو بیماری‌های خطرناک در نظر گرفته شود؛ آمار ابتلا به پیلونفریت (عفونت‌های کلیوی) در خانم ها بیش‌تر از آقايان می باشد و این بیماری در خانم هايی كه باردار اند  موجب درد و زایمان زودرس خواهد شد.

پیلونفریت حاد موجب رخ دادن التهاب لگنچه و بافت کلیه می‌شود و با اين كه میکروب‌های متفاوتی در ایجاد این بیماری سهم دارند ولی متداول ترين عامل ایجاد آن، باکتری اشریشیاکلی (E.Coli) هستند.

باکتری بيشتر اوقات از طريق بخش‌های پایینی دستگاه ادراری به بدن فرد وارد شده و به سوي کلیه‎‌ها حرکت می‌کند و موجب درگيری آن‌ها می شود؛ ریفلاکس ادرار موجب افزایش يافتن احتمال ابتلا به پیلونفریت حاد خواهد شد.

برای درمان مشکلات مثانه خود می توانید به مقاله بهترین دکتر مثانه در تهران مراجعه نمایید و دکتر مورد نیاز خود را بیابید.

عفونت ادراری چند نوع می باشد؟

تشخیص سنگ کلیه

در صورت بروز علائم سنگ کلیه باید به بهترین دکتر اورولوژی در تهران (بیماری‌های مجاری ادرار) مراجعه کرد.

دکتر ممکن است آزمایش خون (برای اندازه‌گیری سطح کلسیم و اسید اوریک)، آزمایش ادرار، سونوگرافی، رادیوگرافی (ساده یا تخصصی) یا سی‌تی‌اسکن درخواست نماید.

برای جلوگيری از عفونت ادراری، بايد به چه نكاتی توجه كرد؟

در واقع برای اين كه بتوان از بروز عفونت در مجاری ادراری جلوگيری كرد، بايد به برخی نكات و توصيه ها اشاره كرد كه آن ها شامل موارد زير می باشند :

 • مايعات به خصوص آب به مقدار فراوان بنوشيد.
 • آب ذغال اخته بنوشيد.
 • پس از دفع ادرار و مدفوع، مقعد خود را تميز كنيد.
 • پس از اتمام مقاربت جنسی، مثانه خود را تخليه كنيد.
 • برای ناحيه تناسلی خود، از اسپری های خوشبو كننده استفاده نكنيد.
 • از D مانوز استفاده كنيد.

افراد ساکن شهرهای دیگر ایران می توانند برای رفع بسیاری از مشکلات خود از پزشک متخصص کمک بگیرند؛ برای یافتن آن ها می توان به مقاله بهترین دکتر مجاری ادراری در ایران مراجعه کرد.

کلام آخر

در مقاله امروز تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا مطالب مفیدی در رابطه با مجاری ادراری و مشکلاتی که برای آن رخ می دهند در اختیار شما قرار دهیم و در ضمن ۱۰ تا از بهترین دکتر مجاری ادراری در تهران را به شما معرفی کردیم تا با خیالی آسوده برای داشتن جسمی سالم تر اقدام کنید.

در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با مطالب مربوط به مجاری ادراری می توانید به سایت تاپتنا مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

چگونه میشود عفونت ادراری را ثابت کرد ؟

بسیار آسان است. با انجام آزمایش معمولی ادرار و کشت ادرار و تفسی ان در کنار علایم بالینی می توان به راحتی عفونت ادراری را تشخیص داد.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

 سرطان های کلیه و مثانه، سنگ کلیه، کیست کلیه تا یک عفونت ادراری ساده

وجود خون در مایع منی چه علتی دارد؟

وجود خون در مایع منی علت های خوش خیم مانند عفونت.وجود سنگ در کیسه های سمینال و یا انزال مکرر دارد

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا