مادر و کودک

بهترین اکسسوری اتاق کودک در بازار【سال1402】⭐ + لیست 10 تایی

در راطبه با بهترین اکسسوری اتاق کودک باید بگوییم که، در سال های اخیر و در قسمت های مختلف مغازه های فروش لوازم اتاق خواب به دفعات با واژه اکسسوری مواجه شده ایم اکسسوری یک واژه انگلیسی است که معنای فارسی آن به معنای لوازم جانبی می باشد.

به طور کلی بهترین اکسسوری اتاق کودک تمام وسایلی است که مخصوص اتاق کودک است. امروزه اکسسوری در اتاق خواب، به ویژه اتاق کودکان نقش پر رنگی دارد و در زمینه کاربرد زیبایی وسایل اصلی مورد نیاز واقع شده است.

هر کدام از بهترین اکسسوری اتاق کودک یا از لحاظ کاربرد یا از لحاظ زیبایی اهمیت دارد و یا حتی در بعضی موارد هر دو گزینه کاربرد و زیبایی مورد توجه قرار می گیرد. اکسسوری ها لوازم جانبی وسایل اضافه هستند که باعث زیبایی اتاق ها به ویژه اتاق کودک می شود.

راهنما خرید

ما امروز قصد داریم انواع مختلف بهترین اکسسوری اتاق کودک را برای شما شرح دهیم. به طور کلی اکسسوری های اتاق خواب شامل بعضی وسیله ها مثل تابلو های هنری و عکاسی، آباژور رو میزی، کوسن، لوستر و روشنایی، گل و گیاه خانگی، استیکر های چسبان و مبلمان اتاق خواب، ساعت دیواری و رومیزی، کتابخانه و موارد دیگری را شامل می‌ شود.

برای اتاق کودک و نوزاد خیلی از این موارد لازم نیست و بهتر است در اتاق کودک وجود نداشته باشد. برای اتاق کودک از تابلو های هنری و عکاسی با طرح ها و نقش های کودکانه می‌ توان استفاده کرد که باعث جذابیت اتاق کودک و رنگ و لعاب گرفتن دیوار ها می شود.

راه‌ های بسیاری برای شروع کردن پروژه دکور و بهترین اکسسوری اتاق کودک وجود دارد. شما می‌‌ توانید از خرید مبلمان اصلی‌ شروع کرده و رفته رفته لوازم دیگر دکوری را جمع آوری کنید.

قبل از هر چیزی و شروع پروژه، بودجه خود را تعیین کنید. قیمت های مبلمان کودک با توجه به کیفیت، جنس، مشخصات و سبک آن ها متفاوت می‌‌ باشند. پس قیمت باید در نظر گرفته شود، اما توجه داشته باشید که یک مبلمان با کیفیت پایین و ساخت ضعیف نه تنها الزامات ایمنی را رعایت نکرده است بلکه مدت زیادی نیز دوام نمی‌‌ آورد.

در نتیجه بسیار مقرون به صرفه نمی‌ باشد، مخصوصاً اگر به زودی برنامه برای به دنیا آوردن نوزاد دیگری دارید. بنابراین شما می‌‌ توانید یک ست مبلمان خریداری کنید و یا مدل های مختلف را که در کنار یک دیگر خوشایند بنظر می‌‌ رسند انتخاب کنید. جنس، رنگ و ظاهر شبیه مبلمان باعث ایجاد هماهنگی‌ بین آن ها می‌‌ شود.

راهنما خرید

بهترین اکسسوری اتاق کودک کدام است؟

آرامش در اتاق خواب به خصوص اتاق خواب، یکی از مهم ترین مواردی است که بیشتر بزرگسالان به آن توجه می کنند. اما بهترین اکسسوری اتاق کودک باید به نحوی باشد که شور و هیجان را به کودک القا کند باعث خلق خلاقیت آن ها شود.

همان طور که می دانید خانه های امروزه کوچک است و به نسبت فضای اتاق هم کوچک است پس باید در خرید بهترین اکسسوری اتاق کودک هوشمندانه عمل کنید. وسایلی کاربردی متناسب با فضای اتاق خواب انتخاب کنید. با توجه به مواردی که گفته شد پیدا کردن وسایل مورد نیاز با توجه به فضای اتاق خواب کار چندان آسانی نخواهد بود. پس باید مدیریت بسیار خوبی داشته باشید تا بتوانید از تمام مناطق اتاق خواب به نحوه احسنت استفاده کنید.

فرش

فرش

انتخاب فرش اتاق خواب نوزاد اهمیت بسیار بالایی دارد. چرا که علاوه بر زیبایی اتاق، می‌ تواند در ایمنی و سلامت کودک هم تاثیر به سزایی داشته باشد. فرش یکی از مهم ترین و بهترین اکسسوری اتاق کودک است، فرش‌ های عروسکی اتاق نوزاد که با طراحی متنوع در بازار موجود هستند.

معمولا به صورت پرز بلند طراحی می‌ شوند تا هم مانع خوبی برای انتقال سرما از کف اتاق باشند و هم این که بچه‌ ها موقع بازی کردن و نشستن بر روی آن اذیت نشوند. برای تولید یک فرش کودکانه باید از مواد اولیه غیر حساسیت‌ زا استفاده شود و الیاف مورد استفاده در آن پرزدهی نداشته باشد چرا که در سنین پایین، سیستم ایمنی بدن نوزادان و کودکان بسیار ضعیف است و این عوامل می‌ توانند باعث ایجاد آلرژی و بیماری‌ های تنفسی شوند.

برای خرید فرش اتاق کودک باید علاوه بر انتخاب رنگ و طرح مناسب، دقت داشته باشید که فرش مورد ضد لک و چروک و هم چنین قابل شستشو باشد چون در آینده ممکن است کودک شما بارها آن را کثیف کند و نیاز به شستن آن پیدا کنید.

پرده

پرده

پرده یکی از بهترین اکسسوری اتاق کودک است، انتخاب یک پرده مناسب برای اتاق نوزاد علاوه بر افزودن زیبایی، کمک می‌ کند تا کودک راحت‌ تر بتواند بخوابد. برای انتخاب پرده اتاق نوزاد باید دقت داشته باشید که پارچه آن ضخامت مناسبی داشته باشد تا هنگام تابش مستقیم نور آفتاب، چشمان حساس نوزاد اذیت نشود. بهتر است ارتفاع پرده خیلی بلند نباشد تا کودک آن را نکشد.

علاوه بر این باید جنس پارچه آن مقاومت مناسبی داشته باشد و در جای خود خوب محکم شده باشد تا هنگام کشیده شدن توسط کودک به راحتی از جا کنده نشود. برای ظاهر پرده بهتر است رنگ‌ های شاد را انتخاب کرده و تا جای ممکن از انتخاب رنگ‌  های تیره بپرهیزید. می‌ توانید از پرده‌ هایی با طرح‌ های ساده و خلوت استفاده کنید تا نوزاد راحت‌ تر بتواند تصاویر روی آن را درک کند و با آن‌ ها ارتباط برقرار کند.

طرح استفاده شده در دیوار ها می‌ توانند نقطه خوبی برای شروع تصمیم گیری باشند. اگر رنگ دیوار ها کمرنگ است با به کار گرفتن یک پرده فانتزی با رنگ‌ های شاد تر می‌ توانید انرژی بیشتری به اتاق بدهید. عکس این قضیه نیز صادق است؛ اگر دیوارها طرح‌های شلوغ و یا رنگ‌های غلیظی دارند، بهتر است از پرده‌های ساده و شیک با رنگ‌های ملایم استفاده کنید تا تعادل بیشتری بین رنگ‌ها برقرار شود.

تخت خواب

تخت خواب

تخت نوزاد معمولا اولین قلم در لیست شما برای خرید بهترین اکسسوری می‌ باشد. بایستی از امنیت و راحتی‌ آن برای کودک خود اطمینان حاصل نمایید. برای چند ماه اول، بعضی‌ والدین ترجیح می‌‌ دهند نوزاد را بر روی تخت خود و یا درون بسینت (یا همان تخت نوزاد کنار مادر) کنار تخت خود بخوابانند. البته خواباندن نوزاد در تخت والدین به دلایل ایمنی توصیه نمی شود.

رو تختی

رو تختی

یکی از چیز هایی که به اتاق خواب جلوه زیبایی می بخشد، رو تختی است. رو تختی نیز یکی از بهترین اکسسوری اتاق کودک است. هماهنگی رنگ رو تختی و ملحفه تخت خواب با رنگ غالب در اتاق، زیبایی آن را چندین برابر می‌ کند. اتاق نوزاد هم از این قاعده مستثنا نیست. ست رو تختی نوزاد در طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلفی در بازار موجود بوده و به‌ راحتی نیز قابل تهیه است.

چون اغلب تخت خواب‌ ها با رنگ‌ هایی مانند سفید و یا طرح چوب تولید می‌ شوند استفاده از طرح‌ های رنگی و کودکانه می‌ تواند زیبایی خاصی به تخت نوزاد شما ببخشد. هم چنین می‌ توان با توجه به تغییر فصل، طرح یا رنگ رو تختی اتاق کودک را تغییر داد، اما باید به این نکته توجه کنید که اگر رنگ رو تختی را تغییر دادید، هماهنگی آن با سایر وسایل اتاق از دستتان نرود.

علاوه بر زیبایی رو تختی اتاق نوزاد، باید به جنس آن نیز توجه داشته باشید. پوست کودکان بسیار لطیف و حساس است، از این رو باید جنس و بافت رو تختی آن‌ ها بسیار نرم باشد تا به پوستشان آسیب و خراش وارد نکند.

مواد طبیعی مانند پنبه و بامبو بهترین انتخاب برای تولید روتختی نوزاد هستند و بهتر است تا حد امکان الیاف مصنوعی در آن به کار نرود تا کودکان در اثر استفاده از آن‌ ها حساسیت پوستی پیدا نکنند. روتختی‌های ۱۰۰ درصد پنبه‌ای، یکی از مناسب‌ ترین گزینه‌ ها برای نوزادان است که نرم و ضد حساسیت می باشند.

هم چنین قابلیت تنفس بالا و شست و شوی آسان، از دیگر ویژگی‌ های مثبت این رو تختی‌ ها است که آن را تبدیل به گزینه ایده‌ آلی برای بچه‌ ها می‌ کند. رو تختی‌ های ساخته شده از الیاف بامبو هم، بافت نرمی دارند و ضد باکتری و ضد قارچ هستند که برای پوست نوزادان بسیار ایده آل است.

استفاده از رو تختی‌ های تولید شده با الیاف مصنوعی مانند پلی استر می‌تواند به پوست آن‌ ها صدمه بزند و باعث بروز حساسیت‌ های پوستی، اگزما و خارش پوست نوزاد شود.

آباژور و لوستر

آباژور و لوستر

آباژور و لوستر یکی از بهترین اکسسوری اتاق کودک است. تاریکی مطلق خانه در شب معمولاً برای کودکان هراس آور است و می‌ تواند باعث ترس آن‌ ها شود. آباژور اتاق کودک یا همان چراغ خواب در اتاق کودک علاوه بر زیبایی، باعث می شود نور اتاق به خوبی در شب تنظیم شود و موقع خاموش کردن چراغ‌ ها، تاریکی اتاق، موجب اذیت و ترس کودک نشود.

برای کودکانی که از تنها بودن و تنها خوابیدن در اتاق خودشان می ترسند، وجود چراغ خواب بسیار ضروری است. روشن گذاشتن نوری ملایم و آرامش‌ بخش در شب، یکی بهترین راه‌ ها برای آرام خوابیدن کودک است.

از نظر ظاهری لوستر و آباژور اتاق کودک و نوزاد باید شکلی متناسب با روحیه و سلیقه کودکان داشته باشند. آباژور هایی با پایه‌ های عروسکی یکی از مرسوم‌ ترین مدل‌ ها است که ظاهر زیبایی به اتاق می‌ دهند. در مدل‌ های ساده‌ تر، آباژور ها به شکل مدل‌ های معمولی ساخته می‌ شوند اما از پارچه‌ هایی با طرح‌ های کودکانه در آن‌ ها استفاده می‌ شود.

علاوه بر این طرح‌ ها، آباژور هایی با ساختار متفاوت نیز عرضه می‌ شوند که ساختمان کلی آن‌ ها مانند مدل‌ های معمول، شامل پایه و کلاهک نیست و به شکل عروسک یا مجسمه ساخته می‌ شوند که از خود نور ساطع می‌ کنند. تمام مدل‌ های ذکر شده در صورت انتخاب صحیح و متناسب با ظاهر سایر وسایل، می‌ تواند به زیبایی اتاق کمک کند.

طرح‌ هایی مانند ماه و ستاره، اسب تک شاخ، خرس پاندا، کیتی کت، خرگوش، زنبور و … می‌ توانند انتخاب‌ های خوبی برای اتاق نوزادان باشند. لوستر اتاق کودک و نوزاد نیز معمولا به صورت ست با آباژور طراحی ‌می‌ شود و طرح‌ های مشابهی در آن‌ ها به کار می‌ رود. این هماهنگی باعث می‌ شود تا در هنگام تاریکی، اتاق بسیار زیباتر به نظر برسد.

پشه‌ بند

پشه بند

با فراگیر شدن پنجره‌ های دو جداره، استفاده از پشه‌ بند برای تخت نوزاد کم کم منسوخ شده است و به جای آن از تور بالای تخت برای تزیین اتاق استفاده می‌ کنند. پس پشه بند می تواند یکی دیگر از بهترین اکسسوری اتاق کودک باشد.

اما اگر فضای منزل شما طوری است که حشرات به داخل محیط راه پیدا می‌ کنند، باید پشه‌ بند را به عنوان یکی از اکسسوری‌ های ضروری اتاق نوزاد خود در نظر بگیرید. معمولا در فصول گرم سال تعداد حشرات در محیط‌  های بسته زیاد می‌ شوند و به علت آلوده بودن آن‌ ها و ضعیف بودن سیستم ایمنی نوزادان، حضور آن‌ ها ممکن است برای سلامتی کودک شما ایجاد خطر کند.

پس بهتر است در صورت وجود حشرات، حتما خرید پشه‌ بند را در نظر بگیرید و آن را در لیست بهترین اکسسوری اتاق کودک قرار دهید.

میز تعویض پوشک

میز تعویض پوشک

از بهترین اکسسوری اتاق کودک می توان به میز تعویض پوشک اشاره کرد. طی ماه‌ های اولیه زندگی نوزاد، در هر روز بار ها باید پوشک او عوض شود و این روند تا دو یا سه سال ادامه پیدا می‌ کند بنابراین بهتر است که فضایی امن و راحت برای این کار در نظر بگیرید.

میز تعویض پوشک یکی از وسایلی است که می‌ تواند این کار را برای شما بسیار آسان‌ تر کرده و یک فضای راحت و مناسب برای شما فراهم کند تا موقع تعویض پوشک فشار کمتری به کمر شما وارد شود. میز های تعویض پوشک در مدل‌ های مختلفی تولید می‌ شوند. مدل‌ های طبقه‌ دار سبک، ساده‌ ترین نوع این میز ها هستند که شامل یک سینی در قسمت بالایی و یک یا دو طبقه زیرین برای قرار دادن وسایل می‌ شوند.

مدل دیگر آن به صورت طبقاتی و از جنس چوب هستند که در آینده می‌ توانید از آن‌ ها به عنوان قفسه در اتاق کودک استفاده کنید. مدل‌ های بزرگ تر این میز ها، به شکل کمد و دراور ساخته می‌ شوند که در بالای آن‌ ها سینی تعویض پوشک قرار می‌ گیرد و از فضای قسمت پایین نیز برای قرار دادن وسایل استفاده می‌ شود. با برداشتن سینی تعویض، این میز ها تبدیل به کمد و دراور های معمولی می‌ شوند که تا مدت‌ ها می‌ توانند مورد استفاده قرار بگیرند

ساعت دیواری

ساعت دیواری

ساعت دیواری در اتاق کودک شاید برای خود کودک کارایی نداشته باشد، اما برای والدین و سر پرست کودکان بسیار مهم است و از بهترین اکسسوری اتاق کودک است.

مخصوصا والدینی که تلفن همراه خود را به اتاق کودکشان نمی‌برند این وسیله بسیار ضروری و مهم است. و درست است که ساعت‌ دیواری‌های اتاق کودک برای بزرگترها است اما دلیل نمی‌ شود طرحی کودکانه و بامزه نداشته باشد.

کمد لباس

کمد لباس

کمد لباس یک آیتم دیگر مورد نیاز برای اتاق نوزاد می‌ باشد که از بهترین اکسسوری اتاق کودک است. شما در دوران حاملگی‌ تنها چند ماه فرصت برای خریداری لباس برای نوزاد دارید ولی‌ شگفت‌ انگیز این است که در همین زمان کوتاه لباس‌ های متعددی را تهیه می‌کنید یا هدیه می‌گیرید.

بنابرین احتیاج به فضایی برای نگهداری آن ها دارید. یک کمد لباس دارای رخت آویز، قفسه‌ های ثابت و کمد‌ های زیرین می‌ باشد که فضای زیادی را برای نگهداری لباس ها فراهم می‌ کند.

دراور (میز کشودار)

دراور (میز کشودار)

دراور فضای جاسازی خوبی‌ برای لوازم مورد استفاده روزمره نوزاد مانند زیرپوش، شلوار، ژاکت، جوراب، کلاه، پتو، پوشک، پیشبند و غیره می‌ باشد. شما به آسانی‌ می توانید قسمت بالای دراور خود را با قرار دادن تشک تعویض پوشک، به یک میز تعویض پوشک ‌تبدیل کنید. از بهترین اکسسوری اتاق کودک دراور است.

نکات قبل از خرید

چیدن اتاق نوزاد به خاطر زیاد بودن وسایل آن کار بسیار سختی است. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داشتیم به شما بگوییم که بهترین اکسسوری اتاق کودک شامل چه چیزی هایی می شود تا بتوانید اتاق عالی و کاربردی برای فرزند خود بسازید. هم چنین باید در خرید بهترین اکسسوری اتاق کودک دقت کنید.

نکات قبل از خرید

از مهم ترین نکات قبل از خرید به موارد زیر اشاره می کنیم:

  • نحوه چیدن وسایل اتاق کودک

کف اتاق فرزندتان مهم ترین و بهترین مکان برای بازی است وسایل را باید به نحوی در اتاق قرار دهید تا هنگامی که فرزند شما با وسایل بازی می کند جلوی فعالیت و بازی آن گرفته نشود. یکی از مواردی که جلوی بازی کودک را می گیرد گذاشتن مبل در کنار دیوار ها است.

اگر می خواهید تمام وسایل را در اتاق جای دهید در عین حال فضای زیادی اشغال نشود می توانید از قفسه و کمد استفاده کنید این کار باعث می شود دیوار اتاق ها شلوغ نشود و فرزندتان به راحتی بتوانید مشغول به بازی شود.

این را به یاد باشید کف اتاق با موکت های نرم بپوشانید تا در هنگام بازی دچار آسیب جدی نشود. رنگ انتخابی آن نیز باید به نحوی باشد که روحیه بچه را شاد سازد هم چنین شست و شوی آن نیز راحت باشد.

فرزند شما برای انجام تکالیف و رنگ آمیزی باید فضای مناسبی داشته باشد. شما می توانید اکسسوری اتاق کودک را طوری انتخاب کنید تا بتواند به راحتی تکالیف و رنگ آمیزی خود را انجام دهد.

  • رنگ مناسب اتاق کودک و نوجوان

در اتاق بزرگ تر ها از رنگ های خنثی استفاده می شود. زیرا پدر و مادر ها بعد از یک روز پر کار نیاز به آرامش دارند ولی برعکس باید برای اتاق فرزندمان از رنگ های شاد و هیجان انگیز استفاده کنیم تا کودک شاد و هیجان زده شود. پس رنگ تخت فرش و دیوار های را به گونه ای انتخاب کنید که زننده باشد تا کودک احساس هیجان کند.

یکی دیگر از بهترین اکسسوری اتاق کودک می تواند بالش های مختلف باشد که باعث می شود فضای اتاق راحت تر و بهتر به نظر برسد. استفاه از استیکر های مختلف می تواند بسیار جداب به نظر برسد و کودک شما را به فضای اتاق علاقه مند کند.

اگر فرزندی دارید که توانایی گفتن علاقه مندی ها خود را دارد می توانید از او بخواهید که از علاقه خود بگویید که چه چیزی باعث می شود هیجان زده شود. سعی کنید از اون نظر بخواهید نگران نباشید که ممکن است رنگ های را انتخاب کند که به یک دیگر نیاید حق انتخاب می تواند در بالا رفتن اعتماد به نفس آن سهیم به سزایی داشته باشد.

  •  استفاده از مبل با دوام برای اتاق کودک

بچه ها به سرعت بزرگ می شوند پس حتما این را در نظر بگیرید که اگر سرویس خواب مناسب تهیه نکنید مجبور به تعویض آن ها می شوید زیرا کارایی خود را از دست می دهند. نکته بسیار مهم این است مبلمان برای اتاق خواب کودک بزرگ نخرید.

اگر با خود می گویید بهترین اکسسوری اتاق کودک را از کجا بخرم، جایی را انتخاب کنید که بتوانید تمام لوازم را از همان جا تهیه کنید. زیرا چنین مغازه هایی می توانند به راحتی مواردی که مد نظر شما است را با یک دیگر ست کنند.

در هنگام خرید بهترین اکسسوری اتاق کودک این نکته را مد نظر داشته باشید وسایل را به گونه ای انتخاب کنید که در هر رده سنی قابل استفاده باشد.

به طور مثال میز تحریر برای نوزادی که تازه به دنیا می آید لازم نیست؛ زیرا اگر بخواهید آن را خریداری کنید، وسیله ای را به شما معرفی خواهند کرد که نهایتا تا یک سالگی جوابگو نیاز شما است و شما مجبور به تهیه دوباره آن می شوید. اما اگر این خرید را بگذارید در سه سالگی انجام دهید حتما میزی را به شما پیشنهاد می دهند که بتوانید تا رده سنی 9 سال از آن استفاده کنید.

نکات قبل از خرید

کلام آخر

از شما دوستان عزیز نهایت تشکر را داریم که تا پایان مقاله بهترین اکسسوری اتاق کودک با تاپتنا همراه بودید. خرید اکسسوری و چیدن اتاق کودک کار آسانی نیست؛ پس برای انجام این پروژه اطلاعلات کافی را کسب نمایید تا دچار مشکل نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا