سلامتی و درمانی

درد قلب چگونه است؟ 【سال1402】✅

قلب از مهمترین ارگان‌های بدن است و عملکرد نادرست اعضای دیگر بدن مانند سیستم عصبی و دستگاه گوارش باعث احساس درد قلبی می‌شود. اما درد قلب چگونه است؟ این درد به صورت فشار و درد قفسه سینه ظاهر می‌شود و ممکن است در مناطق دیگر بدن نیز احساس شود، مانند: شانه، بازو، گردن، فک، پشت یا شکم و یکی از دلایل آن می‌تواند گرفتگی عروق کرونر قلب باشد که وظیفه آن رساندن خون به عضلات قلب است و باعث کاهش آب و خونرسانی به عضله قلب شده و حمله قلبی را ایجاد می‌کند و این یکی از علائم درد قلبی است. ما در این مقاله علل مختلف را در این زمینه بررسی می‌کنیم.

درد قلب چیست ؟

این عارضه در اغلب موارد به صورت درد و فشار در قفسه سینه ظاهر می‌شود که به شانه، بازوها، گردن، فک، دندان‌ها و شکم انتشار می‌یابد و اما در بعضی موارد درد قلب چگونه است؟ این درد به صورت تنگی نفس، خفگی، تعریق زیاد و احساس سنگینی در قفسه سینه همراه است و شدت آن معمولا در زمان شروع زیاد بوده و سپس به تدریج کاهش می‌یابد، طول این حملات بین 2 تا 5 دقیقه است در صورتی که درد حملات قلبی بیش از 5 دقیقه باشد حتما با اورژانس و پزشک خود تماس بگیرید.

فقط پزشکان می‌تواند علت درست درد قلبی را تشخیص دهند. درد قلبی و شدت آن در آقایان و خانم‌ها با علائم متفاوت ظهور می کند در خانم‌ها به صورت درد و فشار در وسط قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد و این درد به دست‌ها، گردن و پشت و فک انتشار می‌یابد و معمولا با تنگی نفس، عرق سرد، و حالت تهوع و استفراغ نیز همراه است که گاهی گمراه کننده می‌باشد و علائم تهوع و استفراغ با ناراحتی معده اشتباه می‌شود و جان بیمار بیهوده به خاطر تشخیص اشتباه به خطر می افتد.

درد قلبی در آقایان با فشار و سوزش در قفسه سینه و انتشار آن به کمر، گردن، فک، شانه‌ها و بخصوص در بازوها همراه می‌باشد. این درد تا چندین دقیقه ادامه دارد و همراه با تنگی نفس عرق سرد، سرگیجه و… است در بیماران دیابتی که اعصاب بدن در آن‌ها آسیب دیده درد قلبی با شدت کمتری احساس می‌شود زیرا اعصاب به عنوان یک عامل هشدار دهنده در بدن آن‌ها عمل نمی‌کند درحالی که ممکن است مشکل قلبی مهم و حیاتی داشته باشند و باید هرچند وقت یکبار توسط متخصص قلب چکاب شوند.

درد قلب ناشی از بیماری قلبی

درد سکته قلبی: این عارضه به صورت درد شدید و فشاری در قفسه سینه حس می‌شود که می‌تواند به سمت بازوها، شانه، گردن، فک منتقل شود و همراه با استفراغ، تنگی نفس می‌باشد. اگر تعریق شدید با درد قفسه سینه همراه باشد ممکن است نشانه سکته باشد در این مواقع سریعا با اورژانس تماس بگیرید تا اقدامات درمانی لازم برای شما انجام شود.

انسداد عروق کرونر قلبی(آنژین صدری): هنگامی که عروق کرونر تنگ می‌شود، جریان خون به قلب کاهش می‌یابد در حالت استراحت، قلب به مقدار کمتری اکسیژن و مواد غذایی نیاز دارد اما هنگامی که بدن به فعالیت فیزیکی یا تحت فشار استرس قرار می‌گیرد، نیاز به اکسیژن و مواد غذایی بیشتری دارد، عروق تنگ شده قادر به تامین این نیازها نیستند. در نتیجه، عضله قلب شروع به ارسال سیگنال درد به مغز می‌کند این درد در قفسه سینه حس می‌شود و به آنژین صدری معروف است و در هنگام بروز آن فورا به بهترین دکتر آنژینوپلاستی در تهران مراجعه کنید.

درد پریکاردیت: تورم و التهالب کیسه اطراف قلب یا همان پریکاردیوم را پریکاردیت می‌گویند که علل آن شامل عفونت‌ها، بیماری‌های التهابی مانند: بیماری روماتیسمی قلبی، آسیب مستقیم به پریکارد مانند وقتی که ضربه به قفسه سینه وارد می‌شود، بیماری‌های خود ایمنی و عوامل دیگر است. علائم آن شامل درد قفسه سینه می‌باشد که به صورت تیز یا فشاری است و ممکن است به گردن، شانه‌ها یا پشت انتشار یابد. هم‌چنین تنگی نفس، تپش قلب، تب، تعریق بیش از حد، سرفه و علائم عمومی مانند خستگی، ضعف و کاهش اشتها نیز مشاهده می‌شود.

افتادگی دریچه میترال: علت اصلی افتادگی دریچه میترال معمولا نقص یا ضعف در بافت‌های دریچه است. در بسیاری از موارد، افتادگی دریچه میترال ارثی بوده و علائمی مانند: ضربان قلب نامنظم، درد در قفسه سینه، خستگی و ضعف عمومی، تنگی نفس و تپش قلب یا احساس سرفه دارد.

درد قلب ناشی از بیماری قلبی

انواع درد قلب

بیماری گوارشی: رفلاکس معده در برخی موارد باعث بروز درد قفسه سینه می‌شود. وقتی رفلاکس معده رخ می‌دهد، اسید معده و دیگر محتویات معده مانند آنزیم‌ها و صفرا به مری و حتی ممکن است به سمت حلق و دهان هدایت می‌شود این محتویات اسیدی، می‌تواند به بافت‌های حساس در مری و قفسه سینه آسیب وارد کند و علائمی مانند: درد قفسه سینه، سوزش قفسه سینه، سرفه، سردرد و دشواری در بلع غذا را ایجاد کند.

درد ناشی از اضطراب: در این حالت، درد یا تنگی قفسه سینه در ناحیه چپ احساس می‌شود که این درد شباهت به درد قلبی دارد ولی اغلب به علت اضطراب و استرس و تنش عصبی رخ می‌دهد این نوع درد ممکن است به صورت تیز، سوزشی، فشاری یا مزمن در نواحی مختلف بدن هم احساس شود، اما معمولا در ناحیه قفسه سینه، سر، گردن، شانه‌ها و عضلات پشتی بیشتر احساس می‌شود و ممکن است فرد تنگی نفس هم داشته باشد.

درد آریتمی قلبی: درد آریتمی قلبی به علت ناهنجاری در ضربان و الگوی فعالیت قلبی و کاهش جریان خون به عضله قلب ایجاد می‌شود. این درد ممکن است به شکل تپش یا سوزش در قفسه سینه و ناحیه قلبی حس شود. درد آریتمی معمولا به سمت شانه‌ها، بازوها، شکم و گردن انتشار می‌یابد. آریتمی قلبی در موارد شدید به صورت تپش قلب شدید و نامنظم احساس می‌شود. این درد ممکن است با آنژین صدری اشتباه شود برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، همواره مراجعه به پزشک متخصص قلب توصیه می‌شود.

درمان خانگی برای کاهش درد قلب

دمنوش به: برای تنظیم کلسترول خون از دمنوش به استفاده کنید این دمنوش خواص زیادی برای سلامت قلب و عروق و کاهش کلسترول و چربی دارد و با بهبود سطح چربی‌های خون از سکته و ناراحتی‌های و بیماری‌های عروق قلبی جلوگیری می‌کند به علت داشتن فنول برای درمان زخم معده مفید است و اثر شگفت انگیزی در درمان رفلاکس معده دارد. البته قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بادام خام : بادام خام و شیر بادام می‌تواند به عنوان روش‌های خانگی در کاهش سوزش معده و رفلاکس معده موثر باشد. بادام خام یک منبع غنی از چربی‌های سالم و پروتئین است و می‌تواند به کاهش تهوع و سوزش معده کمک کند. هم‌چنین، شیر بادام نیز می‌تواند خنثی‌کننده طبیعی اسید معده باشد و به تسکین سوزش معده کمک کند.

نوشیدن آبلیمو و عسل: نوشیدن عسل و آب لیموترش می‌تواند در بعضی موارد به تسکین درد معده و در نتیجه درد قلب کمک کند. این دو ماده طبیعی دارای خواص ضد التهابی و آرامش بخشی هستند که در کاهش علائم درد و التهاب معده موثر می‌باشند. آب لیموترش به عنوان یک ماده قلیایی می‌تواند باعث تعادل pH معده شده و اسیدیته را کاهش دهد. شما می‌توانید یک قاشق عسل را در یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را کم کم بنوشید. باید در نظر داشته باشید که قبل از استفاده از هرگونه روش درمانی خانگی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف سیر: سیر یکی از مواد طبیعی است که به طور سنتی برای ارتقای سلامتی قلب و عروق مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیر می‌تواند فشار خون و سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد. توجه داشته باشید که هر دو عامل مهمی در پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی هستند. شما بهتر است قبل از استفاده از سیر با پزشک خود مشورت کنید به خصوص اگر مشکلات قلبی دارید یا داروهای فشار خون مصرف می‌کنید هم‌چنین در صورت داشتن ناراحتی معده در مصرف آن احتیاط کنید.

درمان خانگی برای کاهش درد قلب

بعد از درد قلب چه کار‌هایی باید انجام داد؟

  • در صورت بروز درد سینه حاد و شبیه به حمله قلبی با اورژانس تماس بگیرید تا شما را سریع به بیمارستان برساند. این کار در تشخیص و درمان سریع حمله قلبی بسیار موثر است.
  • فرد بیمار را در محیطی آرام و خنک قرار دهید. اگر امکان دارد، برای بیماری صندلی یا تختی راحت فراهم کنید و از تنش و استرس بیشتر جلوگیری کنید.
  • در صورتی که فرد بیمار دارای مدارک پزشکی است آن را در اختیار تکنسین اورژانس قرار دهید.
  • برای کاهش درد قلبی ناشی از آنژین صدری به بیمار قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین می‌دهند ولی بیمار باید سریع بعد از مصرف این قرص به بهترین دکتر آنژیوگرافی درتهران مراجعه کند.
  • در صورتی که بیمار تنگی نفس دارد باید به آن اکسیژن وصل شود. هدف از تجویز اکسیژن در این موارد، تامین اکسیژن بیشتر برای بدن است و کمک به کاهش تنگی نفس و بهبود عملکرد قلبی و تنفسی است.

کلام آخر

درد قلب چگونه است؟ شما در پایان این مقاله متوجه شدید که درد قلب معمولا یک احساس فشار، سنگینی، تنگی، سوزش یا درد در قفسه سینه می‌باشد این درد ممکن است به صورت ناگهانی یا مزمن رخ دهد، علت درد قلب می‌تواند مربوط به مشکلات قلبی مانند: نارسایی قلبی، آریتمی قلبی یا سکته قلبی باشد یا ممکن است به دلیل مشکلات معده، استرس و اضطراب بروز کند. مهمترین اقدام در این زمینه مراجعه به موقع به پزشک قلب و عروق می باشد.

از شما عزیزان بسیار سپاس‌گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی کردیم نکات لازم در مورد این که درد قلب چگونه است؟ را برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید واقع شده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

4.8/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا