سلامتی و درمانی

5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو【سال1402】✅

ما در این مقاله قصد داریم به شما 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو را معرفی کنیم. می‌دانید که چربی‌های شکم و پهلو از جمله چربی‌های سختی هستند که به آسانی سوزانده نمی‌شوند. اکثر افراد در اثر تغذیه نامناسب، عدم تحرک، ورود به دوران یائسگی و… با چربی در شکم و پهلو مواجه می‌شوند و برای رهایی از این چربی‌های سرسخت به دنبال راه حلی موثر هستند. لاغری شکم و پهلو با انجام تمرینات ورزشی مداوم، همراه با تغذیه مناسب که حاوی پروتئین، فیبر، غذاهایی با چربی سالم و… ضروری باشد به راحتی امکان پذیر است.

علت چاقی شکم و پهلو

عوامل مختلفی باعث چاقی شکم و پهلوها می‌شود مانند: سبک زندگی، بی تحرکی، هورمون‌ها و رژیم غذایی ناسالم، باید بدانید که عامل چاقی همیشه مصرف بیش از اندازه قند نیست بلکه ممکن است به دلیل عدم مصرف فیبر، پروتئین و بی‌تحرکی باشد. نوع چربی شکمی که ذخیره می‌شود بر سلامت شما تاثیر متفاوتی دارد معمولا چربی‌ها دو نوع هستند، چربی‌های احشایی که در اطراف کبد و سایر اندام‌های شکمی تجمع می‌کنند که باعث ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند: سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و انواع خاصی از سرطان‌ها می‌شوند.

چربی زیرپوستی، نوع دیگری از چربی است که به صورت لایه‌ای در زیر پوست قرار می‌گیرد. این نوع چربی برای بدن مفید است و به عنوان لایه محافظ برای اندام‌ها و عایقی برای تنظیم دمای بدن عمل می‌کند ولی تجمع بیش از حد آن نشانه زیاد بودن چربی‌های مضر احشایی است از طرفی مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین، الکل، چربی‌های ترانس بالا، سبک نادرست زندگی و کم تحرکی، رژیم‌های غذایی کم پروتئین، یائسگی، استرس و ترشح کورتیزول، رژیم غذایی کم فیبر، ژنتیک، خواب ناکافی و تغییرات هورمونی در دوران بلوغ در دختران، منجر به تجمع چربی در مناطقی مثل شکم و پهلوها می‌شود.

اما چاقی شکم و پهلوها دلایل دیگری هم دارد و آن هم مصرف بیش از حد کالری نسبت به نیاز بدنی می‌باشد که با مصرف غذاهای پرکالری و غذاهای پرچرب ایجاد می‌شود هم‌چنین مصرف آدامس‌ها و تنقلات، مشکلات گوارشی مانند: ورم شکمی، یبوست یا حساسیت نسبت به بعضی مواد غذایی خاص و افزایش سن که سرعت متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد چاقی شکمی را ایجاد می‌کند.

علت چاقی شکم و پهلو

تاثیر ورزش در لاغری شکم و پهلو

ورزش با افزایش فعالیت بدنی، موجب افزایش سرعت متابولیسم و سوخت و ساز و سوزاندن چربی‌های اضافه در مناطق شکم و پهلو می‌شود. فرض کنید شخصی بدون ورزش کردن تصمیم به لاغری بگیرد و به جای آن که کالری مورد نیاز روزانه خود را بدست بیاورد مقدار کمتری کالری مصرف کند مثلا به جای آن که 4000 کالری دریافت کند مقدار کالری دریافتی خود را به 3000 کالری کاهش دهد بنابراین او 1000 کالری کم دارد بدن برای بدست آوردن این کمبود کالری تنها به سراغ چربی‌های اضافی بدن نمی‌رود بلکه مقداری از این کالری را از ماهیچه‌های بدن بدست می‌آورد که منجر به تحلیل عضلات بدن می‌شود.

اما با ورزش کردن می‌توان به نتایج زیر رسید:

کاهش چربی شکم و پهلو: با انجام ورزش‌های هوازی مانند: پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری ضربان قلب و متابولیسم بدن افزایش یافته و در نتیجه موجب سوزاندن چربی‌ها شده و هم‌چنین با افزایش جریان خون به کاهش تورم و تجمع مایعات در اطراف شکم و پهلوها کمک می‌شود در نتیجه فرد به تناسب اندام دست می‌یابد.

تقویت عضلات شکم و پهلو: تمرینات ورزشی مانند: تمرینات کششی شکم، پلانک، تمرینات مربوط به عضلات شکم و کمر باعث تقویت عضلات این ناحیه شده و به تناسب اندام و چربی سوزی فرد کمک می‌کند.

تاثیرات روانی ورزش: انجام تمرینات ورزشی به علت ترشح هورمون اندورفین باعث کاهش استرس و افسردگی و اضطراب فرد شده هم‌چنین مانع پرخوری عصبی می‌شود که کمک زیادی به کاهش چربی شکمی می‌کند.

برای کاهش چربی شکم و پهلو بهترین مربی‌های بدنسازی در تهران به شما در انتخاب تمرینات مناسب و تنظیم رژیم غذایی کمک می‌کند. هم‌چنین به یاد داشته باشید که نتایج ورزش در طولانی مدت و با پیوستگی در تمرینات بدست می‌آیند.

معرفی 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو

کرانچ معمولی: برای انجام ورزش کرانچ، روی تشک ورزشی یا یوگا به پشت دراز بکشید. زانوهایتان را خم کنید به طوری که کف پا روی زمین باشد. دست‌هایتان را کنار گوش‌هایتان قرار دهید و پشت سرتان نگذارید و لگن را بچرخانید به طوری که گودی کمرتان تشک را لمس کند ابتدا عمل دم را انجام دهید و با هر بار خم شدن، یک بازدم انجام دهید و سپس مجددا این ورزش را تکرار کنید. انجام کرانچ باعث تقویت عضلات ابدومینال (شکم)، عضلات اسکلتی کمر و عضلات کناری شکم می‌شود.

اسکات: این ورزش یکی از 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو می‌باشد و علاوه بر این که باعث تقویت عضلات ران، پشت، بازوها و شکم می‌شود و به استحکام عضلات کمک می‌کند علاوه بر این سوخت و ساز بدن را افزایش داده و موجب چربی سوزی می‌شود. پاهای خود را به اندازه عرض شانه‌های خود باز کنید، زانو‌های خود را به آرامی خم کرده به سمت پایین حرکت کنید و سپس با انقباض عضلات پا به آرامی به حالت ایستاده برگردید.

کرانچ دوچرخه: یکی از 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو کرانچ دوچرخه است. ابتدا روی تشک دراز بکشید دست‌ها را کنار گوش قرار داده پاها را خم کرده و مانند حالت پدال زدن دوچرخه آن‌ها را حرکت دهید و همزمان آرنج راست را به زانوی چپ تماس داده و آرنج چپ را به زانوی راست تماس دهید در این حرکت، عضلات مایل شکمی یعنی عضلات پهلو و عضله راست شکمی تقویت می‌شود و این حرکت را برای هر طرف 5 بار تکرار کنید.

پلانک: یکی از 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو پلانک است. این ورزش موجب تقویت عضلات پشت، باسن، شکم، سرشانه و… می‌شود ابتدا در حالتی که سر، باسن و پاشنه پا در یک راستا قرار دارد در حالی که آرنج را خم می‌کنید ساق‌های دست را مماس روی زمین قرار دهید و نوک انگشتان پای خود را روی زمین بگذارید و سر شما رو به جلو باشد در این حرکت عضلات باسن و شکم باید منقبض شوند و سعی کنید 30 ثانیه به همین حالت باقی بمانید و چند بار این ورزش را تکرار کنید.

لگ رایز: این ورزش یکی از حرکات مهم برای تقویت عضلات شکم و پهلو است لگ رایز فشار قابل توجهی به عضلات راست شکمی وارد کرده و باعث تقویت این عضلات می‌گردد. ابتدا روی تشک دراز بکشید و دست‌ها را کنار بدن یا زیر لگن قرار دهید پاهای خود را در حالی که کاملا صاف است بالا ببرید و سپس پاهای خود را عمود بر زمین قرار دهید در این مرحله عمل دم را انجام دهید و دوباره پاهای خود را پایین آورده و در این مرحله عمل بازدم را انجام دهید این حرکت را به تعداد مشخص تکرار کنید.

برای انجام تمرینات لاغری شکم و پهلو به بهترین باشگاه بدنسازی در تهران مراجعه کنید و تمرینات را تحت نظر یک مربی حرفه‌ای انجام دهید زیرا تمرینات ورزشی بدون نظارت مربی مجرب موجب آسیب‌های عضلانی و استخوانی می‌شود.

معرفی 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو

محدودیت‌های ورزشی برای لاغری شکم و پهلو

ما 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو را به شما معرفی کردیم اما باید بدانید که این ورزش‌ها مناسب همه افراد نیست، بسیاری از افراد برای انجام این ورزش‌ها محدودیت دارند. اگر شما مشکلاتی مانند: آسیب کمری، دیسک کمر، مشکلات مفصلی یا دیگر مشکلات جسمی را دارید باید با مشورت پزشک، تمرینات ورزشی را انجام دهید هم‌چنین در طول دوران بارداری تنها می‌توانید ورزش‌هایی پیاده روی یا یوگا را انجام دهید تا آسیبی به شما وارد نشود.

افرادی که دارای مشکلات قلبی یا تنفسی هستند بدون مشورت با پزشک از انجام تمرینات شدید خودداری کنند هم‌چنین در صورتی که وضعیت فیزیکی شما برای انجام تمرینات شدید مناسب نیست، بهتر است با تمرینات ساده‌تر شروع کنید و به تدریج تمرینات سنگین‌تر و پیشرفته‌تر را انجام دهید. افرادی که مشکلات مفصلی مانند: آرتروز، فشار روی مفاصل، شکستگی یا مشکلات اسکلتی دارند، باید با پزشک و متخصص فیزیوتراپی مشورت کنند.

افرادی که مشکلات عضلانی دارند مانند: کمردرد شدید، اختلالات اعصابی، آسیب به عضلات، بیماری‌های متابولیک و… تمرینات خود را باید زیر نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپیست انجام دهند هم‌چنین کسانی که مشکلات تعادل یا بینایی دارند، باید از تمریناتی که خطر افتادن یا مصدومیت دارد، خودداری کنند در صورتی که هنگام ورزش کردن درد، تنگی نفس، سرگیجه، تهوع یا ناراحتی‌های دیگر احساس می‌کنید، تمرین خود را فورا متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

کلام آخر

ترکیب تمرینات هوازی با تمرینات مقاومتی بهترین نتیجه را برای کاهش چربی شکم و پهلو به شما می‌دهد با انجام 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو و استمرار در انجام این ورزش‌ها هم‌چنین با ایجاد برنامه ریزی روزانه و هفتگی برای ورزش کردن، نه تنها با چربی‌های شکم و پهلو خداحافظی می‌کنید بلکه به وزنی ایده‌آل و اندامی مناسب خواهید رسید.

از شما عزیزان بسیار قدردانیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله 5 ورزش عالی برای لاغری شکم و پهلو را به شما معرفی کردیم. امیدواریم مطالب ذکر شده، اطلاعات مفیدی را در مورد لاغری شکم و پهلو به شما داده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهادی، می‌توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا