پزشکان

مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی【سال1402】❤️

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی آشنا کنیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و بهترین نتیجه را دریافت کنید. امروزه اکثر افراد بدون توجه به عوارضی که وجود دارد، مایل اند از هر روشی برای کاهش وزن خود استفاده کنند، اما در این میان جراحی پیکرتراشی بدن یکی از جراحی های لاغری ایمن محسوب می شود که دارای ونتیلاتور متحرک است و هدف آن کاهش وزن و کاهش سایز افراد می باشد که در قسمت های مختلف بدن انجام می شود و در این جراحی چربی ها برداشته می شود و فرم بدنی مطلوب را برای افراد ایجاد می کند که بهتر است برای انجام این جراحی به پزشک یا جراح متخصص مراجعه کنید. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

جراحی پیکرتراشی چیست؟

امروزه چاقی، افزایش وزن و تجمع چربی در اندام های مختلف بدن بسیار شایع شده است که برای افراد ناخوشایند است. سبک زندگی کم تحرک و رژیم غذایی نامناسب از دلایل اصلی این مشکل است و به همین دلیل، اکثر افراد به دنبال کاهش وزن و داشتن فرم مناسب برای بدن خود هستند که در این میان، بسیاری ممکن است به دلیل مشغله کاری زمان کافی برای ورزش و رعایت رژیم غذایی مناسب نداشته باشند.

یکی از راه هایی که می توان در مدت زمان کوتاه و با کارایی بالا انجام داد، اصلاح فرم بدن است که با جراحی پیکرتراشی قابل اجرا می باشد. پیکر تراشی را می توان به صورت تهاجمی و غیر تهاجمی و همچنین با استفاده از روش های مختلف برای رسیدن به اندامی زیبا و ایده آل انجام داد که با استفاده از تکنیک پیکرتراشی می توان نواحی مختلف بدن را که چاق هستند ایده آل و لاغر کرد یا به عبارت دیگر می توان گفت پیکرتراشی یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن چربی های موضعی است که طی آن هیچ آسیبی به بافت ها، عروق و حتی اعصاب بدن وارد نمی شود.

پیکرتراشی می تواند راه حل مناسبی برای افرادی باشد که نتوانسته اند با ورزش و رژیم های غذایی چاقی خود را اصلاح کنند. پیکرتراشی یا لیپوماتیک یک عمل زیبایی است که هم برای خانم ها و هم برای آقایان استفاده می شود و با روش های مختلفی قابل انجام است که شامل روش های مختلفی می باشد که برای رسیدن به تناسب اندام استفاده می شود. افرادی که دارای چربی یا بافت اضافی در نواحی مختلف بدن هستند، کاندیدای خوبی برای جراحی پیکرتراشی بدن محسوب می شوند و روش های مختلف این جراحی شامل لیپوساکشن، لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی، براکیوپلاستی، لیفت ران و هیپ می باشد و افرادی که از سلامت جسمی و روانی برخوردار هستند، می توانند این جراحی را انجام دهند.

جراحی پیکرتراشی چیست؟

اقدامات قبل از جراحی پیکرتراشی

قبل از جراحی پیکرتراشی اقداماتی را باید انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید که در اینجا مهمترین اقدامات قبل از جراحی پیکرتراشی آورده شده است:

سیگار کشیدن را حدود یک هفته قبل از عمل قطع کنید: افرادی که در روزهای نزدیک به جراحی پیکرتراشی می باشند و سیگار مصرف می کنند، آن ها عوارض بیشتری را تجربه خواهند کرد زیرا مصرف مواد مخدر بر فعالیت سیستم ایمنی بدن تأثیر گذاشته و فعالیت سیستم ایمنی را کاهش می دهد که در نتیجه تورم و زخم ها دیرتر بهبود می یابند و همچنین داروها باعث سرکوب بیش از حد مواد افیونی مانند انکفالین و اندورفین در بدن می شوند که مسئول کاهش درد هستند و فرد بیشتر رنج می برد.

داروهای ضدالتهاب مصرف نکنید: مصرف داروهای ضدالتهاب استروئیدی می تواند اثر ضد پلاکتی داشته باشد و خونریزی حین جراحی را افزایش داده و هموگلوبین خون را کاهش دهد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی در صورت تجویز بهترین دکتر پیکرتراشی در ایران در دوزهای پایین این اثر را ندارند و اگر بیمار قبل از عمل داروهای ضد التهابی مصرف کند، باید داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را با داروهای ضد التهابی استروئیدی با دوز پایین جایگزین کند.

داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید: برخی از داروها مانند آسپرین و وارفارین از داروهای رقیق کننده خون محسوب می شوند و افرادی که این داروها را در روزهای نزدیک به عمل مصرف می کنند با کبودی و خونریزی زیادی مواجه خواهند شد که لازم است تا در صورت مصرف این داروها حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

ویتامین E مصرف نکنید: تقریباً 10 روز قبل از جراحی پیکرتراشی، باید از مصرف ویتامین E اجتناب شود زیرا مانند رقیق‌کننده‌های خون باعث افزایش خونریزی در حین و بعد از عمل و تشدید عوارضی مانند کبودی می‌شود.

مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی

مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی بسیار مهم هستند و تاثیر مستقیمی روی نتیجه جراحی خواهد داشت که عبارتنداز:

مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک ضروری است: پزشک آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت در محل عمل تجویز می کند که خوراکی و پماد هستند و بیمار باید داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کند که مقدار آنتی بیوتیک مصرفی طبق تجویز بهترین دکتر پیکرتراشی در کرج تعیین می شود اما در اکثر مواقع باید بین 7 تا 10 روز و هر 8 ساعت یکبار مصرف شود.

به اندازه کافی استراحت کنید: استراحت به شما کمک می کند تا انرژی شما بیشتر شود و سریعتر بهبود پیدا کنید و همچنین زود به رختخواب رفتن قبل از ساعت 12 ظهر می تواند به بهبودی سریعتر کمک کند که با اجازه پزشک معالج قبل از خواب از مسکن و ضد التهاب استفاده کنید.

پوشیدن لباس های فشرده لازم است: قبل از عمل یک ست لباس فشرده را از مراکز تامین پزشکی تهیه کنید و بعد از عمل این لباس ها را بپوشید، زیرا پوشیدن این لباس ها در روز اول بعد از عمل باعث کاهش التهاب، کبودی و حفظ فرم اندام ها می شود که حدود یک ماه پس از عمل، بهتر است از لباس های فشرده استفاده کنید.

شروع ورزش: بعد از عمل و پس از بهبود زخم ها به آرامی راه رفتن را شروع کنید و همچنین به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از بازگشت وزن و چاقی، ورزش روزانه باید در برنامه شما گنجانده شود که حدود یک ماه بعد از عمل می توانید ورزش هایی مانند بدنسازی را دنبال کنید.

مراقبت از زخم ها مهم است: در بیشتر موارد، پزشک بخیه ای را در ناحیه عمل نمی دوزد و به همین دلیل، مقدار زیادی خون و مواد بیهوشی از ناحیه بریده به مدت 2 تا 5 روز تراوش می کند که نشت مایعات می تواند تا حدودی عوارض عمل از جمله تورم و کبودی را کاهش دهد. پزشک متخصص ماساژ به بیمار آموزش می دهد تا مایعات بیشتری تخلیه شود و بیمار باید ماساژها را زیر دوش آب ولرم انجام دهد و همچنین پانسمان زخم در این دوران بسیار مهم است و بهتر است هر چند ساعت یک بار پانسمان را عوض کنید.

عوامل موثر بر ماندگاری جراحی پیکرتراشی

عوامل بسیاری در مدت ماندگاری جراحی پیکرتراشی دخیل هستند که در ادامه مقاله و برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به بررسی آن ها پرداخته ایم که عبارتنداز:

مراقبت های بعد از پیکرتراشی: مهم ترین عاملی که طول عمر جراحی پیکرتراشی بدن را تعیین می کند توجه به نکات مراقبتی است و همانطور که می دانید هر جراحی دوره نقاهت خاص خود را دارد و نکات خاصی را باید در این دوران رعایت کنید تا از عوارض جانبی آن به دور بمانید.

توجه به نکات مراقبتی نه تنها برای جلوگیری از بروز مشکلات، بلکه برای حفظ نتیجه عمل نیز مهم است و زمانی که متخصص از شما می خواهد چند هفته گن مخصوص یا لباس فشرده بپوشید، باید این شرایط را تحمل کرده و به پوشیدن آن ادامه دهید و اگر مراقب این مشکل نباشید دچار افتادگی پوست خواهید شد و این مشکل درمانی نیست مگر اینکه جراحی برای برداشتن پوست اضافی انجام شود.

نحوه کار جراح: مهم ترین عامل نحوه کار متخصص است و اگر پزشک بتواند تمام چربی بدن شما را به خوبی تخلیه کند بهترین نتیجه اصلاح بدن را خواهید گرفت اما اگر مقدار چربی در بدن شما باقی بماند سلول ها چند برابر می شوند و به سرعت و دوباره دیده می شود و در این صورت است که شما نتیج عکس خواهید گرفت.

سبک زندگی و رژیم غذایی: پس از دوره نقاهت سبک زندگی و رژیم غذایی بسیار مهم است زیرا چاقی ناشی از پرخوری، کم تحرکی، استفاده زیاد از فست فودها و غذاهای چرب است و اگر دوباره این عادت های بد را تکرار کنید، چربی در همان اندام هایی که عمل شده اند جمع می شود و این بار سریعتر از قبل شاهد چاقی موضعی خواهید بود.

بهتر است تا قبل از نهایی کردن تصمیم خود برای لیپوساکشن، از نظر ذهنی توانایی رعایت یک رژیم غذایی سالم و مناسب را داشته باشید و حتی متخصص از شما می خواهد که قبل از شروع جراحی یک رژیم غذایی مناسب را زیر نظر بهترین دکتر تغذیه در ایران شروع کنید تا بدن شما به این شرایط عادت کند و همچنین غذاهای خاصی را به طور کامل از وعده های غذایی خود حذف کنید و از طرفی باید فعالیت های روزانه خود را افزایش دهید.

عوامل موثر بر ماندگاری جراحی پیکرتراشی

انواع روش های پیکرتراشی

پیکرتراشی یکی از روش های لاغری موضعی می باشد که طرفداران بسیاری دارد و با انواع روش های مختلف انجام می شود که عبارتنداز:

لیپوماتیک: لیپوماتیک یکی از روش های جدید در جراحی پیکرتراشی است که در این روش لاغری برش کوچکی روی سطح پوست ایجاد می شود و لازم است بدانید که یکی از مهم ترین مزایای این روش امکان استفاده از این چربی برای تزریق آن به سایر نقاط بدن است و از این چربی های استخراج شده می توان برای حجم دادن به قفسه سینه، باسن و یا برای جوانسازی صورت استفاده کرد.

لیپوساکشن: لیپوساکشن یکی دیگر از روش های استفاده شده در پیکرتراشی است. در لیپوساکشن لوله ای به نام دستگاه لیپوساکشن از طریق یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر وارد بدن می شود و چربی برداشته می شود. لیپوساکشن بر اساس مکش چربی اضافی عمل می کند و در این روش نمی توان از چربی استخراج شده برای تزریق به سایر قسمت های بدن استفاده کرد.

لیپوست: لیپوست یکی دیگر از روش های حذف چربی و جراحی پیکرتراشی محسوب می شود که در هر دو جهت انجام می شود و هر بار یک لایه چربی برداشته می شود. در این روش چربی ها به طور کامل از بدن جدا می شوند و امکان ایجاد توده های چربی و ایجاد ظاهر نامناسب وجود ندارد و همچنین در این روش می توان از چربی های استخراج شده برای تزریق به سایر قسمت های بدن استفاده کرد که مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

لیزر لیپولیز: دستگاه های لیپولیز دو ساختار را می توان برای فرم دهی بدن و تناسب اندام استفاده کرد. لیزر لیپولیز با امواج اولتراسونیک برای گرم کردن سلول های چربی استفاده می شود و سپس این چربی ها از بدن خارج می شوند و روش دیگر استفاده از این دستگاه تزریق نوعی مایع و دفع چربی ها از طریق کبد است که این چربی نیز به صورت مایع است و برای استفاده در سایر قسمت های بدن مناسب نیست.

کلام آخر

امروزه افراد بیشتری تمایل به داشتن اندامی مناسب و ایده آل دارند، بنابراین در کشورهای دیگر با توجه به نوع پوشش، توجه به فرم اندام بیش از چهره اهمیت دارد و در این صورت افراد به دنبال کاهش وزن هستند که ممکن است پس از کاهش وزن، بافت پوست آویزان شود که از زیبایی بدن فرد کاهش می دهد و بافت پوست پس از کاهش وزن قابل توجه، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و نمی تواند به حالت اولیه خود بازگردد که در این صورت جراحی پیکرتراشی بهترین گزینه می باشد و قبل از انجام آن باید در مورد این که پیکرتراشی چیست؟ اطلاعات کافی کسب کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا