پزشکان

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد آشنا کنیم تا در صورت لزوم از آن ها استفاده کنید. یکی از مهم ترین معیارهایی که زیبایی پوست صورت و بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، رفع موهای زائد است که با لیزر موهای زائد انجام می شود که موهای زائد علاوه بر ظاهر نامناسب، احتمال بروز جوش، خارش و سوزش مداوم در پوست وجود دارد. موهای زائد نه تنها ظاهر بدن را تحت تاثیر قرار می دهند، بلکه رشد آن در قسمت های خاصی از بدن مانند زیر بغل باعث بروز مشکلاتی مانند تعریق می شود و همچنین کندن یا اپیلاسیون باعث به وجود آمدن مشکلات دیگری مانند زخم، خارش و حتی در برخی موارد تیرگی پوست نیز می شود و روش موقتی است اما لیزر می تواند دائمی باشد و مشکل خاصی ایجاد نکند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

لیزر چیست؟

لیزر یک پرتو نور است که نور ویژگی های فیزیکی خاصی دارد و بسیار پرانرژی است. لیزر در علم پزشکی و صنعت کاربردهای زیادی دارد که در صنعت برش و حکاکی و در پزشکی از لیزر برای جراحی های مختلف مانند جراحی چشم استفاده می شود و همچنین یک علم و فناوری محسوب می شود، یعنی بسته به کاربرد آن می توانید ویژگی های خاصی را در آن قرار دهید و آن را برای انجام یک کار خاص بهینه کنید که لیزر موهای زائد دقیقاً برای از بین بردن موهای زائد بدون تأثیر بر سایر قسمت های پوست و بدن طراحی شده است.

لیزر فولیکول ها را تحت تاثیر قرار می دهد که در این روش از بین بردن موهای زائد، برای گرم کردن پیاز مو و آسیب رساندن به فولیکول ها طراحی شده است و لازم است بدانید که فولیکول ها اندام های کوچکی در داخل پوست هستند که موی بدن را تولید می کنند و هنگامی که فولیکول مو و پیاز مو آسیب می بینند، رشد مو برای همیشه متوقف می شود که در این حالت، استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد بهترین گزینه است.

نواحی مورد استفاده از لیزر موهای زائد

با معاینه و بررسی می توانید بر اساس نیاز خود لیزر موهای زائد را انجام دهید که لیزر می تواند موهای زائد را در نواحی زیر از بین ببرد:

لیزر دست: موهای مچ تا آرنج دست ضخیم‌تر از موهای بازو است و لیزر بهتر به آن پاسخ می‌دهد، اما قسمت هایی از دست که موهای ظریف، بلوند و کرکی دارند با لیزر موهای زائد از بین نمی روند و افراد باید حتما برای لیزر دست با پزشک متخصص مشورت کنند و در صورت نامناسب بودن از لیزر موهای زائد در این قسمت از دست خودداری کنند زیرا ممکن است نتیجه معکوس دریافت کنند.

لیزر زیر بغل: موهای این ناحیه معمولاً تیره تر و ضخیم تر از سایر قسمت ها هستند و در نتیجه حذف مداوم موهای زائد یا اپیلاسیون، رنگ این ناحیه را تیره تر می کند و لیزر زیر بغل معمولاً در جلسات اول نتیجه محسوسی دارد اما برای رفع دائمی و همچنین کاهش موهای زیر بغل، 6 تا 8 ماه جلسات مستمر لازم است و بهتر است افراد این روش را زیر نظر بهترین کلینیک لیزر موهای زائد در ایران انجام دهند.

لیزر پا: پاها یکی از دیگر قسمت‌های بدن هستند که می‌توانید با خیال راحت موهای آن‌ها را با لیزر از بین ببرید، زیرا موهای پاها ضخیم‌تر و تیره‌تر از موهای سایر قسمت‌های بدن هستند و نتیجه آن از همان جلسات اول قابل مشاهده خواهد بود.

لیزر شکم: رفع موهای زائد شکم یکی از کاربردهای دیگر لیزر موهای زائد است که برای انجام لیزر در این ناحیه باید دقت زیادی داشته باشید، زیرا در بیشتر موارد موهای شکم به قدری ظریف و بی رنگ هستند که لیزر روی آن تاثیر معکوس می گذارد.

لیزر صورت: موهای این ناحیه بسیار ظریف، لطیف و همچنین بی رنگ هستند اما همچنان تاثیر خود را روی صورت نشان می دهند، در حالی که برای گرفتن بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد، بهتر است موهای پرپشت و تیره داشته باشید، بنابراین باید صبورتر باشید تا بهترین نتیجه لیزر صورت را به دست آورید و علاوه بر این، موهای صورت نسبت به سایر موها فاز استراحت طولانی تری دارند و ممکن است لازم باشد فاصله بین جلسات لیزر را بیش از حد معمول افزایش دهید.

نواحی مورد استفاده از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد بسیار مهم هستند که انجام آن ها خالی از لطف نیست و در ادامه برای آگاهی بیشتر شما عزیزان آن ها را مورد بررسی قرار داده ایم:

موهای ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید: موها را قبل از لیزر اپیلاسیون نکنید، بلکه باید موها را قبل از لیزر بتراشید زیرا با این کار لیزر می تواند ریشه مو را بهتر تشخیص داده و از بین ببرد.

از بی رنگ کردن موها خودداری کنید: لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن ریشه مو عمل می کند و رنگدانه یا رنگ موهای شما در ریشه است که نور تولید شده توسط لیزر را جذب می کند و در نهایت موها را برای همیشه از بین می برد و هنگامی که موهای خود را دکلره می کنید رنگدانه آن تغییر می کند و سفید یا بی رنگ می شود که رنگ کردن مو باید 6 هفته قبل از لیزر موهای زائد متوقف شود زیرا این زمان کافی است تا ریشه مو به رنگ طبیعی خود بازگردد و افراد بهترین نتیجه را دریافت کنند.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید: دو هفته قبل از لیزر موهای زائد، پوست ناحیه تحت درمان نباید در معرض نور خورشید قرار گیرد و همچنین از برنزه شدن خودداری شود، زیرا نه تنها باعث تغییر رنگ پوست پس از لیزر می شود، بلکه باعث ایجاد درد و تاول های مفرط نیز می شود که بهترین دکتر پوست و مو حتی در صورت آفتاب سوختگی خفیف لیزر را انجام نمی دهند و آن را به تعویق می اندازند، بنابراین اگر نمی توانید ناحیه تحت درمان را از نور خورشید به دور کنید، حتما روزانه از ضد آفتاب به طور مداوم استفاده کنید.

از لوازم آرایشی و کرم استفاده نکنید: ترکیبات موجود در لوازم آرایشی می تواند بر نتایج لیزر تأثیر بگذارد و باید قبل از لیزر درمانی، پوست به طور کامل از هر نوع لوازم آرایشی پاک شود که لوازم آرایشی شامل دئودورانت ها، لوسیون ها، پمادها و هر چیزی است که بتوان به صورت موضعی در ناحیه مورد نظر استفاده کرد و افراد فقط می توانند محل مورد نظر را با آب و صابون تمیز کنند و اگر از پاک کننده آرایش استفاده می کنید، ناحیه مورد نظر را با آب بشویید.

داروهای خود را بررسی کنید: هنگام صحبت با متخصص لیزر، بسیار مهم است که در مورد داروهای خوراکی یا موضعی که مصرف می کنید باخبر کنید، زیرا برخی از داروها می توانند با لیزر درمانی شما تداخل داشته باشند و اثر لیزر را کاهش دهند و همچنین می توانند پوست را حساس کرده و پوست بیشتر مستعد سوختگی یا تاول شود و علاوه بر آن در صورت شروع داروی جدید باید قبل از جلسه بعدی تکنسین لیزر را مطلع کنید.

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد نتیجه مستقیمی روی نتیجه دارد که عبارتنداز:

قرمزی و تورم طبیعی است: بلافاصله پس از لیزر، قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و این حالت می تواند تا چند ساعت ادامه داشته باشد، زیرا طبیعی است که ناحیه تحت درمان تا چندین ساعت احساس آفتاب سوختگی کند که در صورت تداوم حساسیت باید از کمپرس سرد استفاده کرد و همچنین باید توجه داشت که پوست ها تیره تر کم تر مستعد این مشکل هستند، در حالی که پوست روشن حساس بوده و بیشتر مستعد این مشکل است.

از مواد آرایشی استفاده نکنید: به مدت 24 ساعت از لوسیون ها، مواد آرایشی، مرطوب کننده ها و دئودورانت ها استفاده نکنید و ناحیه تحت درمان را تمیز و خشک نگه دارید و همچنین در صورت تداوم قرمزی، از مواد آرایشی، مرطوب‌کننده‌ها، دئودورانت‌ها تا رفع تحریک اجتناب کنید.

لایه برداری کنید: برای تسریع ریزش مو لایه برداری کنید زیرا موها ممکن است 5 تا 30 روز پس از لیزر بریزند و به صورت موهای جدید ظاهر شوند. اما در واقع موی جدید نیست، بلکه موهای مرده ای است که از فولیکول خارج می شود که می توانید با لایه برداری یا اصلاح به آن ها کمک کنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید: نور خورشید می تواند باعث ایجاد لکه های تیره یا روشن روی پوست شوندکه افراد نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرند و همچنین استفاده از ضد آفتاب در طول دوره درمان ضروری است.

اصلاح ریشه ای موها ممنوع است: از اپیلاسیون، بانداژ و استفاده از موچین در ناحیه آسیب دیده خودداری کنید و از روش های دیگری به جز اصلاح ناحیه تحت درمان استفاده نکنید، زیرا این کار شما را از دستیابی به بهترین نتیجه باز می دارد.

عوارض لیزر موهای زائد

عوارض انجام لیزر در تمام افراد یکسان نیست اما به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

سوختگی و تاول: سوزش و تاول زدن از عوارض جدی لیزر موهای زائد است که ناشی از اشتباهات درمانی و تکنیک های نادرست لیزر درمانی است که استفاده از وسایل مدرن و پیشرفته و همچنین تکنیک های خنک کننده مناسب از جمله مواردی است که خطر سوختگی و تاول را تا حد زیادی کاهش می دهد.

پوسته پوسته شدن: پوسته پوسته شدن یکی از عوارض احتمالی لیزر موهای زائد است و اگر به خوبی از آن مراقبت کنید نه نگران کننده است و نه خطرناک. این عارضه در درصد کمی از کاندیداها مشاهده می شود و عارضه خفیفی محسوب می شود که باعث خشکی و آسیب پذیری پوست می شود و به همین دلیل می تواند منجر به ایجاد زخم ها و اسکارهای پوستی شود که نیاز به مراقبت مناسب مانند استفاده از مرطوب کننده ها را دارد.

تغییر رنگ پوست: پوست متقاضی ممکن است پس از درمان کمی روشن تر یا تیره تر شود که افراد با پوست روشن بیشتر مستعد تیره شدن پوست و افراد با پوست تیره بیشتر در معرض روشن شدن پوست هستند.

تغییر در بافت پوست: اگر پوست خود را برنزه کرده اید، بافت پوست را تغییر دهید و سپس لیزر موهای زائد را انجام دهید و بهتر است توصیه های بهترین دکتر پوست در ایران را جدی بگیرید و حداقل 6 هفته قبل از شروع جلسات لیزر، پوست خود را برنزه نکنید.

گرمای بیش از حد: استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد شامل گرمای زیادی است که می تواند باعث سوختگی پوست در برخی از افراد شود که سوختگی در حین لیزر موهای زائد در بیمارانی که پوست تیره‌تری دارند بیشتر رخ می‌دهد، زیرا پوست تیره لیزر را راحت‌تر جذب می‌کند و اگرچه در بیشتر موارد سوختگی خفیف است، اما موارد زیادی وجود دارد که سوختگی شدید گزارش شده است.

تاول ناشی از لیزر صورت: این عوارض لیزر صورت ممکن است به دلیل استفاده از لیزر توسط افراد غیرمتخصصی که مهارت لازم را ندارند ایجاد شود و همچنین توجه داشته باشید که قبل از انجام لیزر، صورت باید خنک و سرد باشد، در این صورت سوختگی ایجاد نمی شود.

عوارض لیزر موهای زائد

کلام آخر

لیزر موهای زائد در سال های اخیر به یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت تبدیل شده است که این روش ایمن و موثر تنها روش دائمی رفع موهای زائد است و لیزر شامل نور و گرما است که موهای زائد بدن را از بین می برد و نور به عمق ریشه هر مو نفوذ می کند و به فولیکول آسیب می رساند که این فولیکول آسیب دیده نمی تواند برای مدت طولانی و گاهی هرگز مو تولید کند که این روش برای انواع پوست و مو موثر خواهد بود.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا