پزشکانسلامتی و درمانی

مراقبت های بعد از عمل بینی【سال1402】❤️

ما قصد داریم در این مقاله شما عزیزان را با مراقبت های بعد از عمل بینی آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن ها استفاده کرده و بهترین نتیجه را دریافت کنید. به طور کلی اکثر متخصصان جراحی بینی را به معنای تغییر ظاهر و انجام اصلاحات برای سهولت در تنفس می دانند، اما در این میان جراحی بینی یا تغییر شکل بینی را رایج ترین جراحی زیبایی می دانند که عامل مهمی در تعیین نتیجه مهارت است. پزشک و فرم بینی متقاضی نیز مهم است و همچنین لازم است جراحی بینی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود تا دچار مشکل تنفسی نشوید. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

عمل بینی چیست؟

کوچک کردن اندازه بینی با توجه به چهره فرد، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، کاهش یا افزایش عرض، رفع برآمدگی، برآمدگی یا فرورفتگی در ناحیه پل بینی از عمده‌ترین تغییرات ایجاد شده توسط بینی است. عمل جراحی. رینوپلاستی می تواند شامل اصلاح ناحیه نوک بینی یا کاهش بال ها باشد که در این صورت مشکلاتی مانند عدم تقارن سوراخ های بینی یا اندازه آن قابل حل است.

بینی برخی از افراد به دلیل بیماری های خاص، وراثت، تصادف یا تصادف به شدت آسیب دیده است، جراحی زیبایی کمک بزرگی به رفع این مشکلات می کند. رینوپلاستی می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به بینی از جمله اندازه بینی، عرض بینی، اندازه و موقعیت سوراخ بینی و ظاهر بینی را درمان و برطرف کند. رینوپلاستی می تواند شکل نوک بینی را تغییر دهد، ظاهر سوراخ های بزرگ بینی را کاهش دهد و عدم تقارن بینی را اصلاح کند. این روش جراحی همچنین می تواند برخی از مشکلات تنفسی از جمله مشکلات ناشی از انحراف تیغه بینی را اصلاح کند.

لازم است بدانید که بهترین سن برای جراحی بینی بعد از رسیدن به بلوغ کامل بدنی است و بهتر است جراحی بینی زمانی انجام شود که مدت کوتاهی از جوانی و دوره سلامت و شادابی پوست صورت که معمولا بین 20 تا 30 سالگی می باشد می گذرد. زیرا در این دوره سنی فرد به بلوغ جسمانی کامل رسیده و اجزای صورت کاملاً رشد کرده است.

عمل بینی چیست؟

کاندیدا مناسب عمل بینی

برای اینکه کاندیدای مناسبی برای عمل بینی باشید، داشتن ویژگی های خاصی ضروری است. مهمترین ویژگی هایی که شما را به کاندیدای مناسب برای جراحی بینی تبدیل می کند عبارتند از:

 • افرادی که از فرم و فرم بینی خود ناراضی هستند و از ظاهر بینی خود رنج می برند.
 • کسانی که به دلیل افزایش سن تغییرات نامناسبی در شکل و ظاهر بینی خود دارند، کاندیدا مناسبی برای عمل بینی هستند.
 • افرادی که از تغییر شکل بینی و اختلالات تنفسی ناشی از آن رنج می برند.
 • آقایانی که اطلاعات کافی در مورد روش، مزایا، معایب، عوارض احتمالی، مراقبت های قبل و بعد از عمل دارند، می توانند به بهترین جراح بینی مردانه در ایران مراجعه کرده و جراحی بینی را انجام دهند.
 • کسانی که آگاهی کامل در مورد بیماری ها و آلرژی های خود دارند و پزشک را در جریان آن قرار می دهند زیرا به کاهش بروز واکنش های احتمالی ناشی از مصرف داروهای بیهوشی کمک می کند.
 • افرادی که ایده واقع بینانه ای از جراحی دارند بهترین کاندیدهای جراحی بینی محسوب می شوند و باید بدانید که هدف اصلی از جراحی بینی کمک به رفع ناهنجاری ها و بهبود ظاهر بینی شماست که با هیچ روش یا روشی نمی توان به طور کامل عمل کرد. تمام عیوب بینی را از بین ببرید انتظار نداشته باشید که بینی شما پس از جراحی فوق العاده به نظر برسد یا تبدیل به فردی متفاوت شود.
 • افرادی که سن مناسبی دارند، زیرا نوجوانی سن اصلی تغییرات هورمونی است و ترکیبات و اجزای صورت و بدن انسان در این دوران با تغییراتی همراه است و همچنین هیجانات دوران بلوغ باعث شد بسیاری از نوجوانان برای بینی مراجعه کنند. عمل جراحی.
 • ضعف جسمانی یا ابتلا به برخی بیماری های خاص، افراد را برای جراحی بینی نامناسب می کند، زیرا این دو حالت احتمال خطرات مربوط به عمل و عوارض احتمالی را افزایش می دهد.

اقدامات قبل از عمل بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی شامل موارد زیر است:

 • اولین قدم برای انجام جراحی بینی انتخاب جراح یا پزشک مجرب و متخصص است، این انتخاب تاثیر مستقیمی در نتیجه نهایی دارد و دقت در انتخاب بسیار مهم است.
 • آزمایش خون قبل از جراحی بینی یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام شود و شامل بررسی سلول های خونی و آزمایش لخته شدن خون می شود و همچنین برای همه خانم ها این آزمایش ها بر اساس تشخیص پزشک باید شامل آزمایش همگی نیز باشد. درخواست شود، که باید در روز انجام عمل همراه خود داشته باشید.
 • دو هفته قبل از عمل از داروهایی مانند مکمل هایی مانند روغن ماهی، ویتامین C، ویتامین E و داروهای گیاهی استفاده نکنید.
 • اگر بیماری خاصی دارید یا از داروی خاصی استفاده می کنید، به جراح بینی خود اطلاع دهید.
 • به طور کلی پذیرفته شده است که قاعدگی بر جراحی تاثیر نمی گذارد، بنابراین اگر این وضعیت را دارید نگران نباشید.
 • بهتر است در روز عمل لباس راحتی بپوشید. در روز جراحی حتما به همراه یکی از دوستان یا اقوام خود که می توانند بعد از جراحی از شما مراقبت کنند به مرکز جراحی بینی مراجعه کنید.
 • در روز جراحی حتما مدارک شناسایی همراه داشته باشید.
 • افراد زیر 18 سال برای انجام مراحل قانونی پذیرش باید رضایت سرپرست خود را ارائه دهند و طبق قوانین کشور همه زنان متاهل باید رضایت مشابهی از همسر خود داشته باشند.
 • شب قبل از جراحی بینی حمام کنید و به اندازه کافی استراحت کنید و بخوابید و استفاده از داروهای آرام بخش برای کمک به خواب بهتر در آن شب اشکالی ندارد.
 • هشت ساعت قبل از جراحی بینی ناشتا لازم است.
 • یکی از مهم ترین اقداماتی که قبل از جراحی بینی توصیه می شود این است که کاندیدهای مرد باید ریش و سبیل خود را برای انجام این جراحی بینی بتراشند.
 • حداقل یک ساعت قبل از جراحی بینی در بیمارستان یا کلینیک زیبایی حضور داشته باشید تا هماهنگی لازم را انجام دهید.
اقدامات قبل از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

برای بهبود هر چه سریع تر پس از جراحی بینی، رعایت مراقبت های بعد از عمل بینی بسیار مهم است که عبارتند از:

کبودی و تورم: کبودی و تورم بعد از جراحی طبیعی است و این علائم اغلب در روز دوم بعد از جراحی بدتر می شوند و سپس به مرور زمان بهتر می شوند و میزان کبودی که رخ می دهد در افراد مختلف متفاوت است. بیشتر تورم در اطراف چشم ها اتفاق می افتد، اما ممکن است مقداری کبودی روی گونه ها ایجاد شود، جایی که کمپرس سرد یا کمپرس یخ می تواند به کاهش این علائم و تسکین درد کمک کند.

نحوه خوابیدن: پس از جراحی باید به خوبی استراحت کنید، اما خواب بعد از جراحی بینی آسان نیست زیرا گرفتگی بینی می تواند آزاردهنده باشد و هر گونه احتقان باقیمانده به تدریج طی چند هفته بهبود می یابد. خوابیدن به پشت و قرار دادن دو بالش زیر سر به طوری که سر شما بالای سینه شما قرار گیرد بهترین حالت خواب در دوران نقاهت پس از جراحی بینی است.

رژیم غذایی: رعايت رژيم غذايي بعد از جراحي بيني بسيار حائز اهميت است زيرا بر روند بهبودي تاثير مي گذارد و بايد در اين مدت حداقل 2 ليتر آب در روز بنوشيد كه به كاهش تورم بعد از جراحي كمك مي كند و همچنين به سيستم گوارشي كمك مي كند و همچنين به دليل جويدن است. غذاهای سفت در دوران نقاهت پس از جراحی بینی خطرناک است، بنابراین باید از غذاهای نرم استفاده کنید و در دوران نقاهت باید غذاهای پر فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا به سیستم گوارشی کمک می کند.

شستشوی بینی: بعد از جراحی بینی رعایت بهداشت بینی الزامی است و شستشوی بینی رعایت بهداشت بینی است و در سه هفته اول استفاده از قطره بینی برای شستشوی بینی کافی است و از هفته سوم می توانید به آرامی بینی خود را بشویید. استفاده از سرنگ راه های زیادی برای شستن بینی وجود دارد، می توانید از جراح بینی خود بپرسید که بهترین راه کدام است.

چسب بینی: در دو هفته اول، هدف از چسب زدن، فرم دادن بهتر به بینی و سپس کاهش تورم بینی است. افرادی که بینی ضخیم دارند نیاز به چسب زدن طولانی تری دارند و ممکن است تا 6 ماه نیاز به چسب زدن داشته باشند که نیاز به آموزش دارد.

استحمام: از دوش گرفتن جدا خودداری کنید و اگر قبل از برداشتن گچ بینی مجبور به استحمام هستید، بهتر است از وان استفاده کنید یا با ظرفی آب روی بدن خود بریزید و همچنین قسمت هایی از صورت را که خارج از قسمت خود هستند بشویید. می توانید با پنبه مرطوب تمیز کنید، اما چسب ها نباید خیس شوند و به مدت یک ماه از شنا کردن خودداری کنید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

عوارض عمل بینی

برخی از شایع‌ترین عوارض جانبی که ممکن است بعد از جراحی بینی رخ دهد، که برای همه یکسان نیست، عبارتند از:

اختلال تنفسی: اگر جراح قسمت راه هوایی را بیش از حد کوچک کرده باشد، بیمار دچار مشکلات تنفسی می شود، بنابراین برای کوچک کردن بینی زیاد اصرار نکنید.

اسکارهای باقی مانده: پس از جراحی اگر برای جراحی به بهترین جراح بینی مراجعه کرده باشید، محل برش را به صورت حرفه ای می دوزد تا بعد از بهبودی کامل دیده نشود و بعد از جراحی نیز باید از داروها و پمادهای تجویز شده توسط جراح را به موقع استفاده کنید.

کبودی دور چشم: این عارضه ناشی از رسوب خون از مویرگ های زیر پوست است، بسته به تغییرات اعمال شده در بینی، مداخله جراحی، وضعیت سیستم انعقاد خون و غیره رخ می دهد. در شخص برای کاهش آن، فرد فقط باید به مدت 48 ساعت پس از عمل بینی از کمپرس سرد استفاده کند.

عفونت بینی: عفونت بعد از جراحی بینی یکی از شایع ترین عوارض جراحی بینی می باشد که در این صورت توصیه می شود بعد از جراحی و برداشتن گچ بینی با محلول های مخصوص شسته شود تا میکروبی به داخل آن نفوذ نکند.

آبریزش بینی و عطسه: ممکن است تا چند روز بعد از جراحی دچار آبریزش بینی و عطسه کنید و تا حد امکان از طریق دهان عطسه کنید تا به مجاری بینی فشار نیاید، بیمار می تواند با نظر جراح از قرص های سرماخوردگی یا ضد حساسیت استفاده کند.

چسبندگی داخل بینی: چسبندگی داخل بینی یکی از عوارض جراحی بینی است که به دلیل عدم بهبود زخم ها و برش های جراحی و چسبندگی بافت های داخل بینی رخ می دهد و گاهی برای تشخیص علت این عارضه سی تی اسکن انجام می شود. چسبندگی، جراح آن را درمان می کند.

کلام آخر

بینی در مرکز صورت قرار گرفته و جزء برجسته صورت محسوب می شود که تاثیر زیادی در تناسب و زیبایی چهره فرد خواهد داشت و کوچکترین نقصی بر سایر قسمت های صورت نیز تاثیر می گذارد. ، و به همین دلیل است که جراحی زیبایی بینی امروزه طرفداران زیادی دارد. جراحی بینی با دو هدف درمانی و زیبایی انجام می شود که در آن عیوب عملکردی مانند انحراف، پولیپ و مشکلات تنفسی بیمار در جراحی بینی درمانی برطرف می شود و در جراحی زیبایی بینی عیوب مربوط به ظاهر بینی. از جمله برآمدگی، سایز بزرگ، پیچش، عدم تقارن سوراخ بینی و مواردی از این دست اصلاح خواهد شد.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مراقبت های بعد از عمل بینی آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا