سلامتی و درمانی

هزینه جراحی فک چقدر است؟【سال۱۴۰۲】⭐

بسیاری از افراد در ناحیه صورت، فک، دهان خود ناهنجاری هایی دارند که با کمک جراحی فک قابل درمان است. این ناهنجاری ها نه تنها بر زیبایی ظاهری فرد اثر می گذارد بلکه موجب آزار و اذیت هایی زمان جویدن غذا، تنفس، گاز گرفتن و … می شود. با کمک این جراحی بسیاری از ناهنجاری ها درمان و اصلاح می گردند و جراح با بررسی های لازم می تواند این مشکلات را برطرف کند. این جراحی کمی پیچیده است، از این رو باید توسط یک جراح متخصص و متبحر انجام گیرد. اگر شما نیز قصد انجام جراحی فک را دارید و می خواهید بدانید هزینه جراحی فک چقدر است؟ می توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات کافی کسب کنید.

جراحی فک چیست؟

یکی از مهم ترین ملاک ها برای سلامتی فک، هماهنگ بودن دندان های بالا و پایین و قرار گرفتن آن ها در موقعیت درست است. ولی برخی مواقع به دلایل متعددی اختلالات فک و دندان رخ می دهند. متناسب با شدت و نوع اختلال، تکنیک های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. یکی از این روش ها، جراحی فک یا همان جراحی ارتوگناتیک است.

جراحی ارتوگناتیک نام دیگری برای جراحی فک است که کمک شایانی به درمان ناهماهنگی و عدم تقارن استخوان‌های فک می کند که در این صورت، دندان‌ها و فک بهتری می توانند داشته باشند. در ضمن این اصلاح تاثیر بسزایی بر بهبود ظاهر صورت دارد. برخی مواقع میزان تغییر شکل فک به اندازه ای است که تنها روش ارتودنسی نمی تواند موجب از بین رفتن مشکلات ناشی از آن شود، از این رو جراحی فک ضروری است.گاهی اوقات برای برطرف کردن ناهنجاری، درمان ارتودنسی و جراحی فک هر دو با هم انجام می گیرند. این جراحی توسط بهترین جراح فک و صورت در ایران انجام می گیرد.

جراحی فک چیست؟

انواع جراحی فک

جراحی فک با اهداف مختلفی انجام می گیرد و می تواند برای بخش های مختلفی از فک مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه انواع جراحی فک را برای شما ذکر خواهیم کرد:

اپن بایت: در آغاز جراح قسمتی از استخوان فک بالایی که دندان در آن قرار دارد برمی دارد. در ادامه فک بالا با استفاده از صفحات و پیچ ثابت می شود.

اصلاح بیرون زدگی فک پایین: در این جراحی، جراح سعی دارد استخوانی که در قسمت پشتی فک قرار دارد را از قسمت جلویی آن جدا کند و اصلاح نماید. جراحی فک پایین موجب می شود که فک عقب حرکت کند و قسمتی که دندان در آن قرار دارد تراز شود.

اصلاح عقب رفتگی فک پایین: در این جراحی نیز جراح تلاش خود را می کند تا استخوانی که در قسمت پایینی فک قرار دارد را از پایه جدا و اصلاح کند. در ادامه قسمتی از فک پایین که دندان روی آن قرار می گیرد و قسمتی از چانه را به جلو سوق می دهد.

جراحی فک به چه منظور انجام می شود؟

جراحی فک با اهداف مختلفی انجام می گیرد که در ادامه آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد:

 • در صورتی که مشکل جویدن وجود داشته باشد و فرد نتواند غذا را به درستی بجود و قورت دهد. این عمل کمک شایانی به بهبود جویدن می کند.
 • زمانی که مشکلات گفتاری وجود داشته باشد.
 • هنگامی که سایش بیش از حد و پوسیدگی دندان وجود داشته باشد.
 • در صورت وجود مشکلات دندان های اکلوزال (مشکلات مربوط به عدم هماهنگی فک بالا و پایین مانند اپن بایت، دیپ بایت، اوربایت، کراس بایت و …)
 • زمانی که تقارن و تعادل در صورت وجود نداشته باشد.
 • هنگامی که لب ها کامل بسته نشوند.
 • اگر درد ناشی از اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و سایر مشکلات فک حس شود
 • در صورت وجود آسیب های صورت یا نقص های مادرزادی فک
 • زمانی که آپنه خواب و سایر مشکلات تنفسی
جراحی فک به چه منظور انجام می شود؟

اقدامات قبل و بعد از جراحی فک

همان گونه که در ابتدای مقاله برای شما بیان کردیم، این جراحی توسط بهترین جراح پلاستیک در تهران و متخصص ارتودنسی قابل انجام است. به طور معمول فرد متقاضی پیش از عمل با کمک متخصص ارتودنسی مراحل درمان را سپری می کند تا دندان ها در شرایط ایده آل برای جراحی قرار گیرند و سپس جراحی انجام می گیرد. در کل فرد برای این که جراحی فک انجام دهد، نیاز به یک مرحله ارتودنسی به مدت 9 تا 14 ماه دارد. علاوه بر این، بعد از جراحی فک، مجددا باید درمان ارتودنسی در پیش گرفته شود که البته برای هر فردی متفاوت است.

جراحی فک در بیمارستان یا کلینیک های معتبر و مخصوص انجام می شود و بیمار باید 1 روز در بیمارستان بستری شود. یکی از مهمترین توصیه ها پس از جراحی فک، کنترل حرکات فک است. این بدان معناست که فک ها ممکن است به موقعیت پیشین شان برگردند که باید بسیار مراقب بود. از این رو در این شرایط از دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود. تقریبا شش تا نه ماه بعد، این وسیله ها از دهان فرد خارج می شوند و با صفحات متحرک جایگزین می گردند. این عمل کمک شایانی به ثابت شدن موقعیت دندان ها می کند.

پس از ترخیص، بیمار باید از تکمیل فرآیند اطمینان حاصل کند و به برخی نکات توجه نماید که در ادامه برخی از آن ها را ذکر خواهیم کرد:

 • کبودی و تورم ناشی از جراحی فک امری کاملا عادی است و با گذشت زمان از بین خواهد رفت. جای نگرانی نیست و برای کاهش آنها می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • امکان دارد که روز اول بعد از انجام جراحی فک به دلیل وجود لوله هایی که برای تنفس در حین بیهوشی قرار داده شده اند، درد در گلو حس کنید.
 • بعد از عمل زمان استراحت سرتان را بالاتر از بدن قرار دهید و برای این منظور می توانید دو بالش زیر سر خود قرار دهید.
 • به منظور بهبودی زودتر و کاهش درد ناشی از جراحی، توصیه می گردد که به طور مرتب از داروهای تجویز شده توسط جراح مصرف کنید.
 • جهت تمیز شدن دندان ها، از مسواک زدن نواحی مربوط به جراحی فک، خودداری کنید و با دستمال مخصوص آن ناحیه را تمیز کنید.
 • برای مدتی از فعالیت های شدید انجام ندهید.
 • حتما در جلسات معاینه برنامه ریزی شده به طور منظم شرکت کنید تا مراحل بهبودی شما به آرامی و بدون عارضه پیش برود.
 • اگر سیم های داخل دهان بعد از جراحی فک شما را آزار می دهد، می توانید با متخصص مشورت کنید و از موم یا پنبه استفاده کنید.
 • نکات تغذیه ای را بعد از عمل فک رعایت کنید.

جراحی فک چه عوارضی دارد؟

این جراحی مانند هر جراحی دیگری ممکن است با برخی عوارض همراه باشد. در مورد جراحی فک باید گفت که مجرب بودن و مهارت داشتن جراح مورد بسیار تاثیرگذاری در میزان عوارض بعد از جراحی است. جراح واجد شرایط باید همه مشکلات دهان و ساختار فک بیمار را بررسی کند و سپس عمل جراحی را انجام دهد. در ضمن بیمار پس از این عمل باید همه درخواست های خود را با جراح در میان بگذارد. مهمترین مشکل و خطری که این نوع جراحی دارد، آسیب عصبی و در نتیجه بی حسی صورت و دهان است.

در حین عمل تلاش می شود تا به اعصاب فک آسیبی وارد نشود. با این وجود، زمانی که این جراحی پایان می یابد، ممکن است در قسمت‌های خاصی از صورت احساس بی حسی کنید. این مشکل با گذر زمان بهبود می یابد. از دیگر مشکلاتی که جراحی فک دارد می توان به خونریزی، عفونت، تورم، سفتی فک (به مدت چند ماه) و عوارض ناشی از بیهوشی و داروهای بیهوشی اشاره نمود. در روزهای ابتدایی بعد از جراحی فک، صورت متورم و کبود شده است، بنابراین نمی توان تغییرات را به خوبی مشاهده کرد. در صورتی کاهش یافتن تورم صورت و کاهش کبودی، بیمار متوجه تغییرات صورت خود می شود.

کاندیدای مناسب جراحی فک

جراحی زیبایی فک و ارتودنسی دندان به منظور بهبود یافتن حرکات رو به جلو یا عقب فک تحتانی و فوقانی و در ضمن برطرف کردن بی نظمی دندان ها انجام می گیرد. برخی از افراد کاندیدای بسیار خوبی برای این جراحی هستند که در ادامه شما را با آن ها بیشتر آشنا خواهیم کرد:

 • کسانی که فک پایین یا فوقانی آنها رشد نکرده یا بیش از حد رشد کرده است.
 • افرادی که صورت متقارن ندارند(عدم تقارن).
 • کسانی که دندان هایشان روی هم قرار نگرفته است(شکاف).
 • افرادی که در خوردن و جویدن غذا مشکل دارند.
 • کسانی که دچار مشکلات گفتاری اند.
 • افرادی که در عضلات و مفاصل فک درد حس می کنند.
کاندیدای مناسب جراحی فک

جراحی فک چه مزایایی به همراه دارد؟

این جراحی مانند بسیاری از جراحی های دیگر با مزایای بسیار زیادی همراه است که همین مسئله موجب شده اکثر مردم از این جراحی برای رفع بسیاری از مشکلات و در ضمن داشتن ظاهری زیباتر کمک بگیرند. در ادامه برخی از مزایای این روش را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • فرد پس از انجام این جراحی می تواند غذای خود را به راحتی بجود و بخورد.
 • بلعیدن غذا و قورت دادن آن بعد از جراحی بسیار آسان و راحت تر می شود.
 • مشکلات صحبت کردن و تلفظ کلمات با کمک این جراحی قابل اصلاح اند.
 • احتمال ساییده شدن و شکستن دندان با این روش بسیار کاهش می یابد.
 • تناسب بسیار خوبی میان اجزای صورت و زیبایی صورت ایجاد می شود.
 • عدم تقارن صورت بهبود می یابد.
 • وضعیت بسته‌شدن لب‌ها بسیار بهتر می شود.
 • فک‌ها با کمک این جراحی روی هم تراز می شوند.
 • درد ناشی از ساییده شدن استخوان فک و دندان بسیار کمتر از قبل می شود.
 • آپنه انسدادی خواب با کمک جراحی فک درمان می گردد.

بهترین سن برای جراحی فک

در واقع باید ذکر کرد که جراحی فک نیز مانند سایر جراحی ها، در سنین بسیار کم قابل انجام نیست. تنها در صورتی فرد می تواند این جراحی را انجام دهد که رشد فک متوقف شده باشد. در این جراحی در سن مناسب فک جلو آمده و عقب رفته و نامتقارن و سایر ناهنجاری‌های آن درمان می شوند. به طور معمول توقف رشد فک در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ زندگی اتفاق می افتد. رشد استخوان فک در بانوان در مقایسه با آقایان زودتر متوقف می‌شود از این رو سریع تر از آقایان می‌توانند عمل ارتوگناتیک را انجام دهند. خانم‌ها در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی و آقایان در سن ۱۷ تا ۲۱ سالگی، استخوان فک شان دیگر رشد نمی کند.

هزینه جراحی فک چقدر است؟

ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که هزینه جراحی فک چقدر است؟ برای انجام جراحی فک توسط یک جراح، شما باید به عنوان بیمار هزینه ای را به کلینیک تخصصی یا خود جراح بپردازید اما نمی توان هزینه این جراحی را به طور دقیق بیان کرد زیرا هزینه ای که بابت این جراحی باید پرداخت شود به موارد متعددی بستگی دارد به عنوان مثال میزان تجربه و مهارتی که جراح دارد، مورد بسیار تاثیرگذار و موثری می باشد که باید در نظر گرفته شود، هر چه جراح تبحر بیشتری در این حوزه داشته باشد، احتمال افزایش هزینه ها وجود دارد.

در ضمن نوع جراحی مورد بسیار موثری بر هزینه هاست، زیرا زمانی که فک مشکل بسیار حادی داشته باشد، باید جراح زمان و انرژی بیشتری برای درمان صرف کند که در این صورت احتمال افزایش هزینه ها افزایش می یابد. به طور کلی موارد مختلف بسیاری می توانند موجب افزایش یا کاهش هزینه این جراحی شوند که شما برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از جراحانی که در سایت تاپتنا معرفی شده اند پرس و جو کنید.

هزینه جراحی فک چقدر است؟

کلام آخر

جراحی فک یک جراحی زیبایی و ترمیمی در نظر گرفته می شود که هدف آن بهتر شدن بی نظمی و ناهماهنگی فک و صاف کردن دندان هاست. کسانی که اقدام به جراحی فک می کنند، عملکرد مفصل فکشان از نظر جویدن، صحبت کردن و تنفس بهبود می یابد. جدا از جنبه زیبایی، ظاهر ایجاد شده بر روی صورت فرد پس از جراحی فک نیز بسیار چشمگیر است. ما به طور کلی سعی کردیم در این مقاله مطالب مفیدی در رابطه با این جراحی و سوال، هزینه جراحی فک چقدر است؟ در اختیار شما قرار دهیم. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم. در صورت هر گونه انتقاد و پیشنهاد دارید، توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا