مادر و کودک

بهترین برند شیر خشک در بازار【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

در این مقاله قصد داریم همه باید و نباید های استفاده از شیر خشک برای کودک و نوزاد را از جمله :در چه مواردی باید از شیر خشک استفاده کرد؟ شیر خشک بهتر است یا شیر مادر؟  راهنمای خرید شیر خشک و نحوه استفاده از آن و بهترین برند شیر خشک های موجود در بازار  و… ،بررسی کنیم.

مقایسه شیر خشک و شیر مادر

ممکن است مادران در طی دوران شیردهی خود با دوراهی انتخاب نوع تغذیه نوزاد با شیر خشک یا شیر مادر باشند. بسیاری از مادران شیردهی با شیر خود را برای تغذیه نوزاد خود انتخاب می کنند و برخی دیگر به دلایل مختلف و غالبا برای راحتی شیر خشک را انتخاب می کنند که با انتقادات بسیاری از اطرافیان مواجه می شوند. هرچند شما هر تصمیمی بگیرید اطرافیان نظر خواهند داد پس هنگام انتخاب به این دقت کنید که کدام برای نوزاد من بهتر است؟

 • شیر مادر

آکادمی اطفال آمریکا، شیر مادر را  بهترین منبع تغذیه برای نوزادان اعلام کرده است. بر اساس گفته های AAP (آکادمی اطفال آمریکا) کودکان در شش ماه ابتدایی بهتر است تنها با شیر مادر تغذیه شوند.

حتی بعد از اینکه غذاهای دیگری نیز  به کودک داده شد باز هم توصیه می شود مادر تا حداقل یک سالگی به شیردهی ادامه دهد. اما ادامه شیردهی بعد از یک سالگی به شرایط مادر و کودک باز می گردد.

فواید تغذیه نوزاد به وسیله شیر مادر:

 1. تولید آنتی بادی های مورد نیاز نوزاد و جلوگیری از ابتلا نوزاد در برابر بیماری هایی مانند عفونت گوش
 2. هضم راحت تر شیر مادر و ابتلای کمتر نوزاد به یبوست یا نفخ
 3. کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در یکسال ابتدایی
 4. افزایش رشد هوشی نوزاد و عملکرد شناختی بهتر نسبت به سایر نوزادان
 5. جلوگیری از خطر ابتلا به اضافه وزن و بیماری هایی مانند : آسم، دیابت نوع1 و2، کلسترول بالا، لنفوم هاجکین، لوسمی و لنفوم
 6. خطر ابتلا کمتر مادر به سرطان پستان، دیابت، بیماری قلبی، پوکی استخوان و سرطان تخمدان
 7. ایجاد پیوند عاطفی بین مادر و نوزاد
 8. شیر را نیز می توان مستقیما به نوزاد داد هم در شیشه شیر ریخت و در اختیار دیگر اعضای خوانواده برای دادن به نوزاد قرار داد( برای این کار احتیاج به شیر دوش دارید که می توانید از مقاله بهترین شیردوش موجود در بازار دیدن کنید)
 • شیر خشک

اگر علی رغم تلاشهایتان موفق نمی شوید که نوزادتان از سینه تان شیر بخورد ، از یک مشاور، ماما یا پزشک متخصص اطفال کمک بگیرید. اگر پزشک اطفال شما نگران تغذیه کافی یا آبرسانی نوزاد شما باشد، ممکن است پیشنهاد کند برای تغذیه او همراه با شیر مادر، شیر خشک نیز استفاده کنید.

شیر مادر غذای ایده آل برای نوزادان است و بهترین راه برای سلامت نوزادان می باشد. اما تغذیه و آبرسانی مناسب به نوزاد نیز مسئله ای کاملا ضروری است.

این شیرها طبق دستورالعمل های استاندارد تولید می شوند و از نوزادان سالمی که نیازهای غذایی معمولی دارند پشتیبانی می کند. نوزادی که بر اثر بیماری، حساسیت نیازهای غذایی ویژه ای دارد، ممکن است به شیرخشک خاصی نیز نیاز داشته باشد.

تغذیه با شیر خشک نیز در موارد لزوم انتخاب سالمی برای نوزادان است.نوزاد شما باید بهترین شیرخشکی که با بدن او سازگار است دریافت کند. شما نباید به هیچ وجه سعی کنید که خودتان شیر خشک درست کنید یا با شیر گاو شیرخوار خود را تغذیه کنید.

از مزایای استفاده از شیر خشک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هر کس می تواند به کودک شیر دهد
 2. قابلیت اندازه گیری حجم شیر خورده شده توسط نوزاد
 3. مشخص بودن زمان و تعداد شیردهی نوزاد
 4. عدم نگرانی مادر برای رژیم غذایی یا دارویی

راهنمای خرید شیر خشک

انواع شیر خشک

برای داشتن بهترین انتخاب در خرید شیر خشک باید با انواع شیر خشک و نوع های مختلف آن آشنا باشید تا بهترین را نسبت به نیاز نوزادتان تهیه کنید. در ادامه نوع های مختلف شیر خشک را برایتان شرح می دهیم :

 • شیر خشک هایی با فرمولاسیون معمولی

اغلب شیر خشک های با فرمولاسیون معمولی که با اسم ها و برندهای مختلف در بازار موجود می باشد از پروتئین
های گاوی به عنوان منبع پروتئین و از قند لالکتوز به عنوان کربوهیدرات استفاده می شود. این نوع شیر خشک
ها از لحاظ فرمولاسیون تفاوت خاصی با هم ندارند و هر کدام از برندهای موجود در بازار می توانند استفاده شوند
و حتی در صورت موجود نبودن یک برند خاص می توان از برندهای دیگر استفاده نمود.

این نوع شیرخشک را با آهن غنی می‌کنند و به دلیل دارا بودن ویتامین‌ها و مواد معدنی یک منبع مغذی برای نوزاد محسوب می‌شود. این نوع شیر خشک برای کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب نیست.

 • شیر خشک هایپو آلرژنیک یا HA

برای کودکانی زودرس که زودتر از موعد به دنیا می آیند از شیر خشک‌های آلرژنیک استفاده می‌کنند. در تهیه این انواع شیر خشک، پروتئین‌ها را ساده‌تر و قابل هضم‌تر کرده‌اند و انواع آن شامل نیمه هیدرولیز، هیدرولیز و بر پایه آمینواسید است. در حقیقت این دسته‌بندی به دلیل چگونگی شکست پروتئین در این انواع شیر خشک است.

در تولید شیر خشک نیم هیدرولیز حساسیت را کاهش داده‌اند؛ اما کامل برطرف نشده است و در شیرخشک‌هایی بر پایه آمینواسید، پروتئین به واحد سازنده خود شکسته شده است. بر اساس نظر پزشک ممکن است هر یک از این انواع شیر خشک برای کودک شما تجویز شود. این نوع شیر خشک برای کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند مناسب نیست.

 • شیر خشک بر پایه سودا

این نوع شیر خشک برای نوزادانی تجویز می‌شود که به شیر گاو حساسیت دارند. در تهیه انواع شیر خشک بر پایه سویا، از روغن‌های گیاهی، پروتئین‌های سویا و نشاسته ذرت و ساکارز استفاده شده است. این نوع شیر خشک را نیز می‌توانند با آهن غنی کنند. از دلایلی که پزشک این نوع شیر خشک را برای کودک تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کمبود گذرای لاکتوز
 2. گالاکتوزمی
 3. کمبود مادرزادی لاکتو
 • شیر خشک بدون لاکتوز یا LF

این  شیر خشک  مخصوص نوزادانی است که نمی‌توانند لاکتوز شیر را تحمل کنند و واکنش‌هایی همچون اسهال و استفراغ در آن‌ها به وجود می آید. در این نوع شیرخشک بدون لاکتوز، قندهای دیگری مانند شربت ذرت وجود دارد.

 • شیر خشک ویژه

فرمولاسیون این نوع شیرخشک به تازگی در بازار ورود کرده است و شباهت زیادی به شیر مادر دارد. این نوع شیر خشک معمولا به‌عنوان غذای کمکی استفاده می‌شود تا مانع از کولیت معده نوزاد شده و باعث ایجاد اختلال در روند رشد نوزاد نشود. معمولا گران‌تر از انواع شیر خشک معمولی است و در موارد نادر در ۶ ماه اول تجویز می‌شوند.

در موارد خاص نیز که نوزاد به بیماری مبتلا باشد، ممکن است از انواع شیر خشک‌ متابولیک، شیر خشک‌های آنتی رفلاکس و شیر خشک ضد یبوست استفاده کنند.

بهترین برند شیر خشک

در ادامه به معرفی 10 تا از بهترین برند شیر خشک های موجود در بازار می پردازیم.

شیر خشک نیدو نستله (NIDO)

شیر خشک نیدو نستله

شیر خشک نیدو از ویتامین‌ دی، ویتامین آ و کلسیم غنی شده است. در ترکیبات این شیر خشک مقداری عسل وجود دارد، از این‌رو تنها برای کودکان یک الی ۳ سال مناسب است و برای نوزادان تا پیش از یک سال نباید مصرف شود. این شیر خشک چاق کننده نوزاد است و به رشد و سلامت استخوان‌ها و دندان‌های فرزند شما کمک می‌کند و می‌تواند به عنوان مکمل غذایی نیز مصرف شود. غذای مکمل نیدو عرضه کننده ی دامنه ی وسیعی از فراورده های شیری و غذای مکمل می باشد که محصولاتش بر اساس نیازهای تغذیه ای کودکان در سنین مختلف،تولید می گردد. این برند از بهترین برند شیر خشک می باشد.

مادر ها و کودکان هم عاشق آن هستند.شیرخشک نیدو در هفتاد سال گذشته با دقت بر نیاز های تغذیه ای رشد نوزاد، به مادران سراسر دنیا برای مراقبت و تغذیه فرزندانشان کمک کرده است.محصولات مکمل های نیدو با ویتامین های A و D که به آن افزوده شده است،محصول مناسبی را ایجاد کرده است.غذای کمکی منبع غنی کلسیم است و به کودکان در رشد و داشتن استخوان ها و دندانهای سالم کمک می کند. برند نستله بدون شک جزو بهترین برند شیر خشک می باشد.

شیر خشک سیمیلاک گلد (Similac Gold)

شیر خشک سیمیلاک گلد

شیر خشک گلد شماره 1 سیمیلاک Similac Gold محصول ترکیه و تولید شده تحت لیسانس کمپانی ابوت بوده و یکی از پر طرفدارترین شیر خشک ها بین والدین می‌باشد. سیمیلاک 1 سرشار از ویتامین های مختلف (شامل B، E، C، D، K و A) و همچنین اُمگا 3 و اُمگا 6 می‌باشد. اما بر خلاف سیمیلاک ای کیو پلاس، این شیر خشک برای افزایش قد و استخوان بندی مهندسی و طراحی نشده است. شیر خشک سیمیلاک 1 با وزن 800 گرم قابل استفاده برای کودکان از بدو تولد تا شش ماهگی می‌باشد. محصولات سیمیلاک بدلیل شباهت زیادی که با شیر مادر داشته و ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز کودک را از بدو تولد تامین می کند مورد استقبال مشتریان قرار گرفته به شکلی که به بیش از 96 کشور عرضه می شود. همه اینها این برند را به یکی از بهترین برند شیر خشک تبدیل می کند.

 • وزن : 800 گرم
 • محصول کشور ایرلند
 • مناسب: از بدو تولد تا شش ماهگی
 • حاوی امگا 3 و 6
 • حاوی ویتامین K، D، C، E، B و A

شیر خشک آپتامیل (Aptamil)

شیر خشک آپتامیل

شیر خشک آپتامیل برای کاهش مواردی مانند  بروز عفونتها،  بروز درماتیت آتوپیک، رشد باکتریهای بیماری زا و واکنش حساسیت زا  و افزایش رشد بیفید و باکترها و محرک مستقیم سیستم ایمنی بدن کاربرد دارد.

شیر خشک آپتامیل 1 ترکیبات بسیار منحصر به فردی دارد و یکی از بهترین انتخاب ها برای جایگزینی شیر مادر است. آپتامیل 1 برای تامین نیاز های غذایی کودک شما در هر مرحله از رشد ساخته شده است.

این محصول دارای ترکیب تغذیه ای بهینه شده است ،  فاقد گلوتن است ،همچنین با آهن، روی، ید و ویتامین های C و D کامل شده است. آپتامیل نیاز کامل تغذیه ای کودک را در شش ماه اول زندگی فراهم می کند. این محصول شامل ترکیب چربی، کربوهیدرات ها، پروتئین ها، همراه با تورین، کولین، اینوزیتول، ال کارنیتین، LCP و نوکلئوتید شباهت های بسیاری با شیر مادر دارد. این برند به علت داشتن محصولات با کیفیت از بهترین برند شیر خشک محسوب می شود.

 • بدون گلوتن
 • حاوی نوکئوتیدها
 • محصول کشور انگلیس
 • پره بیوتیک های Fos & Gos
 • دارای اسید های چرب AA & DHA
 • جایگزین مناسب شیر مادر برای نوزادان می باشد
 • مناسب رشد ذهنی و جسمی کودک از 0 تا 6 ماه

شیر خشک اس ام ای ( SMA pro)

شیر خشک اس ام ای

شیرخشک SMA محصول کشور ایرلند بوده و با مرور زمان و اضافه کردن ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نوزاد کامل ترین شیر خشک نوزاد را وارد بازار کرده است. اگر در هر صورتی شیر مادر میسر نبود شیرخشک اس ام ای SMA PRO First Infant Milk مناسب ترین گزینه برای جایگزینی یا استفاده همزمان به عنوان مکمل غذایی کودک بشمار می رود.شیرخشک اس ام ای پرو  مناسب برای نوزادان در بدو تولد تا شش ماهگی با هضم راحت است. این شیرخشک سرشار از امگا 3 و 6 و GOS / FOSبوده و تنها شیر خشک موجود در بازار با این قابلیت می باشد.

محبوب ترین مکمل غذایی یعنی شیرخشک اس ام آ sma جزو مرغوب ترین مکمل های غذایی نوزادان و نزدیک ترین فرمول به شیر مادر در جهت رشد و نمو نوزاد می باشد که  رشد بالینی ثابتی دارد.

شیرخشک اس ام ای گلد پرو تنها شیرخشک دارای امگا ۳ و ۶ می باشد و با داشتن ۹۰ سال سابقه کماکان حرف اول را می زند.از ویزگی های منحصر به فرد شیرخشک اس ام ای داشتن پنج نوکلئوتید بسیار مهم و سیلسیم در ترکیب ان می باشد و از نظر غذایی یک شیرکامل بحساب می اید و نیاز های کودک را برطرف می نماید.

شیرخشک بز گلدن گات (Golden Goat)

شیرخشک بز گلدن گات

شیر Golden Goat از شیر بز تهیه شده و به دلیل داشتن لاکتوز کمتر برای رفع مشکلات حساسیت به پروتئین گاوی مناسب می باشد. شیر گلدن گات با فرمولاسیون خاصی که دارد نزدیک ترین شیر به شیر مادر می باشد. گلدن گات منبع کلسیم فراوان می باشد و با داشتن مواد مغذی به تقویت سیستم ایمنی و رشد استخوان ها و دندان کمک می کند.  همچنین این شیر از طعم بسیار خوشمزه تری نسبت به سایر شیر ها دارد. همچنین این شیر برای وزن گیری نوزاد بسیار مناسب می باشد.

شیر خشک کمبوبیوتیک هیپ (Hipp Combiotic)

شیر خشک کمبوبیوتیک هیپ

شیر خشک کمبوبیوتیک هیپ قابلیت هضم راحتی دارد و مطابق با نیازهای ویژه تغذیه ای نوزادان و شیر خواران ساخته شده است. این محصول از بدو تولد به بعد به عنوان تغذیه انحصاری شیرخوار یا تکمیل تغذیه با شیر مادر استفاده می شود. مانند شیر مادر به دفعات و به میزان مورد نیاز شیرخواران در هر زمانی که لازم باشد می توانید کودک را تغذیه نمایید. شیر خشک کمبوبیوتیک ارگانیک هیپ شماره یک برای کودکان از بدو تولد تا 6 ماهگی طراحی شده است.

شیر خشک AR ببلاک گلد (Bebelac Gold)

شیر خشک AR ببلاک گلد

شیر خشک بلاک گلد AR برای نوزادان و شیرخواران دارای رفلاکس و استفراغ می باشد. این شیر از مواد غذایی منحصر به فرد در طول ۴ الی ۶ ماه اول زندگی نوزادان دارای رفلاکس است. این شیر خشک برای کاهش علائم نارسایی که معمولاً توسط عدم رشد دستگاه گوارش ایجاد می شود و نارسایی غذایی مرتبط با GER (ریفلاکس معده به مری) که در ۴۰٪ از نوزادان کمتر از ۳ ماه معمول است، کاربرد دارد.

شیر خشک ببلاک AR شامل کربوهیدرات می باشد که یک قوام دهنده  است و برای هضم ایجاد مشکل نمی کند.شیر خشک ببلاک گلد AR غلیظ تر و برای نوزادان نارس مناسب است. تحقیقات نشان داد که در مقایسه با یک فرمول غلیظ شده با استفاده از برنج و ذرت نشاسته، ببلاک AR به طور قابل توجهی تعداد دفعات رفلاکس را کاهش می دهد.

شیر خشک آنتی کولیک هومانا (Humana)

شیر خشک آنتی کولیک هومانا

شیر خشک آنتی کولیک هومانا Humana با فرمولاسیون خاصی که دارد برای کودکانی که مبتلا به نفخ، یبوست و کولیک هستند تولید شده است. این شیر خشک با ترکیب منحصر به فردی که دارد قابلیت هضم آسانی دارد و برای نوزادانی که اختلال عملکرد غذایی و گوارشی دارند بسیار مناسب است. همچنین این شیر خشک احتمال افزایش گاز های روده را تا حد بسیاری کاهش می دهد. شیر خشک آنتی کولیک هومانا Humana با وزن 300 گرم در کشور آلمان تولید می شود. همه اینها باعث می شود این برند جزو بهترین برند شیر خشک باشد.

 • دارای لاکتوز کم
 • آنتی کولیک(قولنج)
 • هشم آسان
 • مناسب برای کودکان مبتلا به یبوست
 • حاوی اسید های چرب امگا 3 و امگا 6
 • کاهش احتمال افزایش گاز های روده(نفخ)

شیر خشک بز هوناپ (Hunnap)

شیر خشک بز هوناپ

محصولات شیر خشک «هوناپ» با ویتامین های A و D که به آن افزوده شده است، جایگاه ویژه ای دارد. این محصول منبع غنی کلسیم است و به کودکان، در رشد و داشتن استخوان ها و دندان های سالم کمک می کند. شیر خشک ترکیب پودری‌ شکل از شیر است که برای نوزادان و کودکانی که به هر دلیلی نمی‌توانند از شیر مادر تغذیه کنند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این برند نیز جزو بهترین برند شیر خشک محسوب می گردد.

شیر خشک هرو بیبی (Hero Baby)

شیر خشک هرو بیبی

محصولات شیر خشک «هرو بیبی» با ویتامین های A و D که به آن افزوده شده است، جایگاه ویژه ای دارد. این محصول منبع غنی کلسیم است و به کودکان، در رشد و داشتن استخوان ها و دندان های سالم کمک می کند.شیر خشک هرو بیبی با وزن 400 گرم ،سرشار از ویتامین و پروتئین های مورد نیاز کودک است. این برند از بهترین برند شیر خشک می باشد.

 • سرشار از آهن ، فولیک اسید و ویتامین های گروه B
 • سرشار از زینک ، ویتامین A  و C
 • سرشار از ویتامین D و منبع کاملی از پروتئین و کلسیم
 • این شیر خشک بدون مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی می باشد.

در چه مواردی استفاده از شیر خشک بهتر است؟

 • پاسخگو نبودن شیر مادر به اندازه کافی

ممکن است شیر مادر به دلایل مختلف جوابگوی نیاز نوزاد نباشد، در این شرایط به دلیل اهمیت رشد و وزن گیری نوزاد می توان با توصیه پزشک در کنار شیر مادر از شیر خشک نیز استفاده کرد.

 • عدم توانایی کودک برای میک زدن صحیح

بعضی از نوزادان قدرت مکیدن کافی ندارند و نمی‌توانند سینه مادر را تا زمانی که سیر شوند بمکند. این ضعف در آن‌ها باعث می‌شود همیشه گرسنه باشند و گریه کنند. گروهی از نوزادان هم در 3 ماه اول به دلایل مختلف از جمله همان نداشتن قدرت کافی مکیدن، وزن نمی‌گیرند. این موضوع رشد بچه‌ها را با اخلال مواجه می‌کند. در این شرایط پزشک متخصص مصرف شیرخشک را توصیه می‌کند.

 • هنگامی که مادر مجبور است دارویی مصرف کند به وسیله ی شیر خشک از انتقال دارو به نوزاد جلو گیری می شود

ممکن است برخی از مادران به دلایل خاص و داشتن شرایطی همچون برخی بیماری ها ، مجبور به رعایت رژیم غذایی و دارویی خاصی باشند که ممکن است از طریق شیر به نوزاد نیز برسد و سلامت نوزاد را به خطر بیاندازد. در این شرایط دکتر استفاده از شیر خشک را توصیه می کند.

 • مفید برای مادران شاغل دارای کمبود وقت

هرچند که این دلیل مناسبی برای دادن شیر خشک به نوزاد نیست  و بهتر است تا جایی که می توان جوری شرایط را مدیریت کرد تا نوزاد شیر مادر تغذیه کند اما بعضی مادران شاغل ناچارند به این روش متوسل شوند.

نکاتی برای استفاده از شیر خشک

 • شستن دست‌ها:  همیشه قبل از درست کردن شیر خشک برای نوزادتان دستان خود را با دقت بشویید.
 • شستن لوازم تغذیه نوزاد: بطری‌ها و نوک سینه‌های مصنوعی را با آب داغ و تمیز به دقت بشویید، جوشاندن و استریل کردن آنها ضروری نیست. حتماً شیرخشک باقیمانده را تمیز کنید که می‌تواند فاسد شده و نوزاد را بیمار کند.
 • گرم کردن شیر خشک:  شیر خشک را در مایکروویو گرم نکنید،  زیرا مایکروویو شیرخشک را به طور یکنواخت گرم نمی‌کند و قسمت‌های داغ شده باعث سوختن نوزاد می شود. بطری حاوی شیر را برای چند دقیقه در یک کاسه آب گرم قرار دهید تا آن را به دمای اتاق برساند.
 • وضعیت نوزاد: هر شخصی که تغذیه نوزاد را برعهده دارد باید سر نوزاد را با زاویه کمی بالا نگه داشته و سپس بطری را با دست دیگر در دهان نوزاد نگه دارد تا هوای زیادی کشیده نشود.
 • دور ریختن شیر خشک مصرف شده: اگر نوزاد سر بطری را به دهان نگذاشته باشد، می‌توان شیر خشک آماده شده را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کرد. اما اگر نوک شیشه توسط نوزاد مکیده شده باشد باید باقیمانده شیر خشک دور ریخته شود.
 • دمای شیر خشک: در زمان دادن شیر به نوزاد لازم نیست که شیر حتما گرم باشد که به نوزاد بدهیم، ولی شیر سرد هم نباید استفاده کرد،  یعنی در حد دمای اتاق، کافی است. در صورت اینکه شیر در یخچال بوده بلافاصله از خروج از یخچال نباید به نوزاد داد و باید اجازه داد تا دمای شیر به دمای اتاق برسد یا آن را زیر شیر آب گرم برای ۲ الی ۳ دقیقه قرار دهید تا کمی گرم شود ولی هرگز با ماکروویو آن را گرم نکنید.
 •  نسبت آب و پودر: استفاده از آب اضافی در زمان مخلوط کردن پودر شیر خشک با آب، (که برخی والدین به اشتباه در روزهای گرم انجام می‌دهند) باعث کم وزن گیری نوزاد شده و در رشد جسمی و مغزی نوزاد اثر سو دارد. همچنین باعث گرسنگی‌های زودرس در نوزاد می‌شود.از طرف دیگر، اضافه کردن پودر شیر، بیشتر از میزان استاندارد لازم (که متاسفانه بعضی از والدین به اشتباه برای افزایش وزن بیشتر نوزاد استفاده می‌کنند) عوارضی دارد که باعث افزایش غلظت پروتئین و املاح در خون نوزاد شده و باعث کم آبی نوزاد و صدمه به کلیه‌های او می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم همه چیز هایی که نیاز است راجع به شیر خشک نوزاد بدانید را برایتان بگوییم و بهترین برند شیرخشک نوزاد موجود در بازار را به شما معرفی کنیم. امید است این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

4.2/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا