خانه و سبک زندگی

بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار【سال1402】❤️ + لیست 10 تایی

 بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار

آیا به دنبال بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار هستید؟ آیا شما هم از آن دسته از افرادی هستید که همواره در فروشگاه های مختلف به دنبال بهترین مارک ها و برند های موجود در بازار هستید؟ اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که زمان زیادی را صرف پیدا کردن محصول مورد نظر خود می کنید، بهتر است ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید، تا به یک شناخت کافی دست یابید.

امروزه در بازار مدل های متنوعی از ماشین لباسشویی وجود دارد که شما به راحتی می توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. در بازار لوازم خانگی و برقی، نمونه های مختلفی از ماشین لباسشویی وجود دارد که بر اساس هر سبک سلیقه ای طراحی و تولید شده است.

لباس شویی می تواند شامل مدل های دوقلو، مدل های سطلی، و تمام اتوماتیک باشد.ماشین‌ های لباس‌شویی سطلی که فقط ، یک مخزن برای شستشوی لباس‌ ها و رخت ها دارند. که از طرفدارن زیادی برخوردار می باشد. بهتر است بدانید که در بازار ماشین‌ لباس‌شویی دو قلو وجود دارد که دو مخزن دارد ، یکی برای شستشو لباس ها ، و آن یکی ، برای آب‌ گیری و خشک‌کردن لباس ها است.

ماشین لباسشویی تمام اتوماتیک ، که در مخزن آن‌ ها امکان دارد که در سمت جلو ، یا بالای دستگاه باشد و پس از قراردادن لباس و تعیین برنامه ی شستشو ، تمامی مراحل آب‌گیری ، شستشو ، آب‌ کشی و خشک‌ کردن به صورت خودکار ، طبق برنامه ریزی دستگاه ، انجام داده می‌شود.

سایت تاپتنا همواره در این مقاله سعی دارد که شما عزیزان را با بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار آشنا کند. ما همواره در این مقاله لیستی ده تایی از بهترین برند ها و مارک های موجود در بازار ارائه خواهیم داد که شما را در شناخت و انتخاب محصول مورد نظرتان راهنمایی کند.

راهنمای خرید ماشین لباسشویی

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید ماشین لباس شویی را دارید، باید شناخت کافی نسبت به این وسیله پیدا کنید. بهتر است با کاربرد این دستگاه و معایب و مزایای آن به طور کافی آشنا شوید. اگر قصد خرید ماشین لباس شویی از مدل سطلی را دارید، بهتر است بدانید که موتور این مدل از دستگاه ها ، از نوع قطب چاکدار ، یا ، خازنی می باشد.

که از موتور مدل چاکدار ، فقط در حالتی استفاده می‌شود که ، موتور دستگاه به صورت مستقیم ، به دیگ آن وصل است و جهت چرخش آن را نمی توان تغییر داد.اما ماشین‌ های لباس‌شویی مدل دو قلو ، به دلیل این که معمولاً دارای یک دیگ هستند، در آن‌ ها از قطعه ای به نام المنت گرم‌ کن استفاده نمی‌شود.

کار خشک‌ کردن در ماشین‌ های لباس شویی مدل دو قلو معمولاً به وسیله ی نیرویی ، انجام می‌شود ، و دارای یک موتور مخصوص ، برای مخزن خشک‌ کن می باشد. در ماشین‌ های لباس شویی مدل تمام‌ اتوماتیک ، در آخرین مرحله ی  آب‌ کشی ، از تهویه ی هوا ، برای خشک‌کردن لباس‌ ها استفاده می‌شود.

در پایان مرحله ی آبگیری ، آبکش به صورت چپ و راست حرکت می‌کند و هوای گرم از بین آن‌ ها رد می‌شود.  بهتر است بدانید  در این مدل از لباس شویی ها، تهویه ی هوا ، با استفاده از فن ، انجام می‌شود و برای خارج کردن هوای مرطوب ، نیاز به یک لوله ی تخلیه ی هوای جدا گونه  نیاز خواهد داشت.

در مدل‌ های کندانسوردار هوای مرطوب در داخل کندانسور ، سرد می شود و رطوبت آن به مایع تبدیل و گرفته می‌شود.خشک‌ کن لباسشویی تمام اتوماتیک، دارای تایمر ثابت یا اتوماتیک  می باشد.  در خشک‌ کن‌ های اتوماتیک ، میزان خشکی لباس‌ ها توسط حسگر هایی ، اندازه‌ گیری و محاسبه می‌شود و در زمان مناسب دستگاه خاموش می‌ شود.

برای چروک‌ نشدن لباس‌ ها ، قبل از تمام شدن کار ، برای مدتی خشک‌ کردن بدون گرما انجام می‌شود. خشک‌ کن‌ های مدل اتوماتیک ، با کنترل خودکار ، در خشک‌ کردن ، از مچاله‌ شدن و در هم‌ ریختگی لباس‌ ها ، جلوگیری می‌ کند.
علاوه بر المان های ذکرشده، ماشین لباسشویی دارای هیدروستات هم می باشد. تعدادی از هیدورستات‌ ها بر پایه ی فشار هوای داخل دیگ ، سطح آب را کنترل می‌کنند. هیدروستات‌ ها از دو نوع الکترونیکی و مکانیکی هستند که ، در هر دو مدل ، تنظیم سطح آب ، از طریق شلنگ هوایی که از دیگ اصلی به هیدروستات متصل می‌شود.

ماشین لباسشویی بوش (Bosch)

ماشین لباسشویی بوش

ماشین لباسشویی بوش دارای ظرفیت 8 کیلوگرم می باشد. ماشین لباسشویی بوش از محصولات بسیار حرفه‌ای و با کیفیت این شرکت قدرتمند می‌باشد. این محصول که از فناوری و قابلیت‌های متعددی برخوردار است، یکی از کم‌مصرف‌ترین و اقتصادی‌ترین ماشین‌های لباس‌شویی بازار به شمار می‌آید.

این مدل مناسب خانواده‌های متوسط تا پرجمعیت است. همچنین موتور فوق ساکت و با عمر طولانی در این ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار گرفته است. این ماشین مجهز به سیستم Vario Perfect جهت بهینه کردن، تعدیل زمان و انرژی مصرفی به همراه نتیجه شستشوی عالی می باشد.

علاوه بر آن برچسب انرژی ماشین لباس‌شویی بوش مصرف بسیار پایین آن را نشان می‌دهد. از دیگر قابلیت‌های این مدل می‌توان به قابلیت شستشوی سریع ۱۵ دقیقه‌ای، تشخیص کف روی لباس و شست و شوی اضافه در صورت نیاز اشاره کرد.

این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری کنید. برند بوش گزینه مناسبی برای شما می تواند باشد.

 ماشین لباسشویی سامسونگ (Samsung)

ماشین لباسشویی سامسونگ

ماشین لباسشویی سامسونگ دارای ظرفیت 9 کیلوگرم می باشد. برند سامسونگ، علاوه بر طراحی بسیار زیبا،  از ظرفیت مناسب و رتبه مصرف انرژی خوبی نیز برخوردار می باشد.خصوصیت اصلی این ماشین لباسشویی پرفروش، اضافه کردن لباس پس از شروع به کار ماشین لباسشویی است؛

و در صورتی که بخواهید پس از شروع به‌کار، لباسی را به ماشین اضافه نمایید، قفل بودن در اصلی لباسشویی، مانعی برای شما ایجاد نمی‌کند و می‌توانید از در کوچک لباس کثیف را اضافه کنید.

این ماشین لباسشویی با ظرفیت دیگ ۹ کیلوگرمی برای خانواده‌های متوسط تا پرجمعیت مناسب است. یک ولوم کنترلی Jog Dial روی این دستگاه تعبیه شده است که به کمک آن می‌توانید به راحتی دستگاه را برای شستشوی البسه مورد نظر تنظیم و استفاده نمایید.

ویژگی‌های فراوان و کیفیت بالای ساخت این محصول، آن را با دیگر مدل های مشابه موجود در بازار متمایز کرده است. این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری کنید.

ماشین لباسشویی ال جی (LG)

این ماشین لباس شویی توسط شرکت قدرتمند ال جی (LG) تولید و به بازار عرضه شده است. ظرفیت دیگ دستگاه 8 کیلوگرم بوده و برای خانواده‌های با جمعیت متوسط مطلوب می‌باشد. شما می‌توانید با وجود برنامه‌های شست‌وشوی متنوع، هر لباسی را به بهترین شکل و با کمترین آسیب به بافت پارچه شست‌وشو دهید.

تعداد برنامه‌های این لباس شویی ال جی 14 عدد می‌باشد که البته می‌توان 11 برنامه‌ی انتخابی هم دانلود و به آن اضافه کرد. دانلود برنامه‌ها از طریق تکنولوژی NFC و به کمک تلفن هوشمند انجام می‌شود. پنل دیجیتالی این ماشین کاملاً لمسی بوده و کار با آن بسیار راحت است.

همچنین به کمک قابلیت Add Item می‌توانید پس از آغاز فرآیند شست‌وشو، لباس‌های فراموش‌شده را به دیگ اضافه نمایید. فناوری بخار به کار رفته در دستگاه مواد آلرژی‌زا را از بافت پارچه می‌زداید و سبب می‌شود لباس‌ها کمتر چروک بخورند.

لازم به ذکر است به کمک حالت شست و شوی سریع، تنها در ۱۴ دقیقه یک سیکل شست‌وشو کامل می‌شود. این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را  دارید، می توانید از این برند خریداری کنید.

ماشین لباسشویی پاکشوما (Pakshoma)

ماشین لباسشویی پاکشوما
ماشین لباسشویی پاکشوما 9 کیلویی می باشد که دارای رتبه انرژی ++A می باشد. جزو دستگاه‌هایی است که انرژی کمی مصرف کرده و برای خانواده‌های پرجمعیت مناسب می‌باشند. این محصول که در گروه بهترین ماشین لباسشویی ایرانی  قرار می گیرد.

این ماشین لباسشویی دارای ویژگی‌هایی همچون ۱۶ برنامه اصلی شستشو + ۶ برنامه کمکی، آبکشی اضافه البسه، قابلیت تنظیم دمای آب، قابلیت تنظیم سرعت دور خشک کن و شست‌و‌شوی سریع می باشد.همچنین، این دستگاه قابلیت شست و شو با قابلیت اتوکشی آسان و اضافه یا کم کردن البسه بعد از آغاز شست وشو را نیز برایتان فراهم کرده است.

اگر جمعیت خانواده شما بیش از ۴ الی ۵ نفر است، این مدل از لباسشویی گزینه خوبی برای شما می‌باشد. ظرفیت این دستگاه 9 کیلوگرم می باشد. و دارای قابلیت بخارشو می باشد. و سرعت چرخش موتور ان 1400 دور در دقیقه می باشد. این محصول دارای صفحه نمایش و قفل کودک می باشد.

این دستگاه مجهز به ورودی مستقل آب سرد و اب گرم می باشد.این دستگاه بهترین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری کنید.

ماشین لباسشویی اسنوا (Snowa)

ماشین لباسشویی اسنوا

این ماشین لباسشویی توسط برند اسنوا تولید شده و جزو محصولات با کیفیت و پرقدرت این برند است. این دستگاه با بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، دارای رتبه انرژی +A است و مصرف انرژی پایینی دارد. توان موتور ماشین لباسشویی اسنوا قدرتمند است و با سرعت 1000 دور در دقیقه و همچنین ظرفیت دیگ 6 کیلوگرمی آن قادر است نیازهای شست‌وشوی لباس یک خانواده با جمعیت متوسط را برطرف نماید.

از ویژگی‌های این لباسشویی ایرانی می‌توان به سیستم بالانس البسه اشاره کرد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که دارای تکنولوژی نانو، سیلورهیتر سرامیکی، و سیستم عیب‌یاب خودکار می باشد. همچنین این وسیله از ۲ شیر ورودی  برخوردار است که سبب شده است تا این دستگاه ورودی آب گرم نیز داشته باشد و انرژی کمتری را صرف بالا بردن درجه حرارت آب نماید.

اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی ایرانی ۶ کیلویی را دارید، این مدل اسنوا گزینه خوبی است.ظرفیت دیگ ۶ کیلوگرم می باشد. و از رتبه انرژی +A ،سرعت چرخش موتور ۱۰۰۰ دور در دقیقه برخوردار می باشد.  این دستگاه دارای صفحه نمایش می باشد. و از قابلیت‌های  آبکشی برخوردار می باشد. این دستگاه بهترین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری نمایید.

ماشین لباسشویی اینترنشنال  (International)

ماشین لباسشویی اینترنشنال

ماشین لباسشویی اینترنشنال دارای ظرفیت ۱۰.۵ کیلوگرم می باشد. و دارای مخزن دوقلو می باشد.این دستگاه جزو بهترین ماشین لباسشویی دوقلوی بازار می‌باشد. برای این دستگاه لوله ورودی آب سرد و گرم در نظر گرفته شده است. همچنین پهنا و عمق این لباسشویی به شکلی است که نگران جای آن نخواهید بود.

این ماشین لباسشویی دوقلو با کابینت‌های دو لایه بسیار مقاوم بوده و دارای یک دیگ شست‌وشو و خشک‌کن می‌باشد. قابلیت تنظیم زمان در این دستگاه موجب شده تا امکان زمان‌بندی فعالیت آن توسط شما تعیین گردد. همچنین در قسمت بالایی پنل، چندین کلید و پیچ تنظیم طراحی شده است. تا برنامه مورد نظرتان را برای شست‌وشوی لباس انتخاب و تنظیم نمایید.

در این محصول دو ورودی مجزای آب جهت قسمت‌های شست و شو و خشک‌کن از مزایای این ماشین می‌باشد. گفتنی است این لباسشویی ۳ نوع برنامه شست‌وشو دارد و از فناوری حباب‌ساز برخوردار است. قیمت این محصول پایین بوده و جزو بهترین ماشین لباسشویی ایرانی ارزان قیمت بازار به شمار می‌رود.

ماشین لباسشویی اینترنشنال، بهترین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خرداری نمایید.

ماشین لباسشویی دوو (Daewoo)

ماشین لباسشویی دوو

این ماشین لباسشویی توسط برند دوو (Daewoo) تولید شده است. این محصول جزو مدرن‌ترین محصولات شست و شو و نظافتی است که این کمپانی تولید می‌کند. این مدل از ماشین لباسشویی از نوع «Front Loading» است و طراحی بدنه آن بسیار زیبا و شیک می‌باشد.

گفتنی است،  این لباسشویی دارای موتورهای تسمه‌ای می‌باشند. همچنین، حالت صرفه‌جویی در این محصول وجود دارد که باعث کاهش مصرف برق و آب می‌گردد. اگر خانواده‌ای با جمعیت ۲ الی ۴ نفره می‌باشید و به دنبال بهترین ماشین لباسشویی خارجی قیمت مناسب می‌گردید، این مدل می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد.

ظرفیت دیگ این محصول ۷ کیلوگرم می باشد. و از رتبه انرژی +++A برخوردار می باشد.سرعت چرخش موتور آن ۱۴۰۰ دور در دقیقه می باشد. این محصول دارای صفحه نمایش می باشد. این محصول دارای قابلیت‌ صرفه‌جویی، لباس بچه و شست‌وشوی سریع می باشد.

این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری نمایید.

ماشین لباسشویی زیرووات (Zerowatt)

ماشین لباسشویی زیرووات

ماشین لباسشویی زیرووات، دستگاهی شیک، مدرن و با طراحی زیبا می باشد. این دستگاه ظرفیت 9 کیلویی دارد و برای خانواده‌های 5 نفره و بیشتر مناسب است. همچنین  دارای رتبه انرژی ++A  می باشد که نشان از بهینه بودن میزان مصرف برق در این لباسشویی می باشد.

لباسشویی زیرووات دارای ۱۲ برنامه شست‌و‌شوی اصلی و ۸ برنامه اضافی و مکمل است که کار کردن با آن را بسیار آسان می‌کند.  این محصول دارای قابلیت شست و شوی سریع، قفل کودک، سرعت خشک‌کن ۱۵۰۰ دور در دقیقه می باشد.از ویژگی‌های دیگر این دستگاه می‌توان به سیستم لکه بری، دیگ الماس برجسته، سیستم هوشمند، تنظیم دور خشک‌کن و امکان تأخیر ۲۳ ساعته در شست‌وشو اشاره کرد.

گفتنی است پنل این دستگاه به صورت لمسی است تا کارآیی راحت و آسانی را برایتان به ارمغان بیاورد. این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید،می توانید از این برند خریداری کنید.

ماشین لباسشویی مایدیا (Midea)

ماشین لباسشویی مایدیا

ماشین لباسشویی مایدیا، با موتور فوق‌العاده قدرتمند و ظرفیت دیگ 6 کیلویی، جزو بهترین ماشین لباس‌شویی‌های بازار به حساب می‌آید.این مدل دارای لوله ورودی آب سرد و گرم است و رتبه انرژی آن +A و همچنین دارای ۱۶ برنامه شستشو می‌باشد.

این ماشین لباسشویی دارای برنامه مجزای خشک‌کن می باشد. این محصول دارای قابلیت شستشوی لباس‌های پشمی و لباس‌های رنگی را باهم دارد. از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به شستشوی سریع، شستشوی لباس کودک، قابلیت تأخیر در زمان شستشو و قابلیت شستشوی اقتصادی اشاره کرد.

این دستگاه دارای قابلیت اضافه کردن لباس حین کار را دارد. و از سرعت چرخش موتور 1000 دور در دقیقه برخوردار می باشد. این دستگاه دارای صفحه نمایش می باشد. این محصول دارای قفل کودک می باشد. و دارای چرخش سریع و شست و شوی سریع می باشد.

این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خریداری نمایید.

ماشین لباسشویی کرال (Crawl)

ماشین لباسشویی کرال

ماشین لباسشویی کرال  دارای ظرفیت 15.5 کیلوگرم است و با ظرفیت بالایی که دارد قادر است انواع لباس، پارچه‌ها، پتو، پالتو را به راحتی بشوید. لباسشویی کرال ۱۵.۵ کیلوگرم ظرفیت برای شستن و ۷ کیلوگرم ظرفیت برای خشک کردن دارد. همچنین این دستگاه مجهز به سیستم ایرجت، فیلتر جذب پرز البسه و هدایت‌گر آب می‌باشد.

این دستگاه از رتبه انرژی A برخوردار می باشد. این محصول دارای قابلیت اضافه کردن لباس حین کار می باشد. و از سرعت چرخش موتور 1200 دور در دقیقه برخوردار می باشد.  جهت بازشدن این محصول این محصول، به سمت بالا می باشد.

این دستگاه بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار است. اگر قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، می توانید از این برند خرداری کنید.

مزایا استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار را دارید، بهتر است شناخت کافی به این وسیله کسب نمایید. در بازار مدل های متنوعی از ماشین لباسشویی وجود دارد که یکی از آن مدل ها، ماشین لباسشویی دوقلو می باشد و از طرفداران زیادی برخوردار می باشد. ما همواره در این قسمت سعی داریم که شما را با مزایا استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو آشنا کنیم.

  • ماشین لباسشویی دوقلو در ظرفیتهای متفاوت برای سلیقه های مختلف وجود دارد. شما به نسبت تعداد اعضای خانواده خود می توانید ماشین لباسشویی خود را انتخاب کنید.
  • لباسشویی ها دارای برنامه های متنوعی برای شست وشو می باشند و شما می توانید بسته به نوع لباسها شست و شوی ویژه ای را روی لباسهای خود انجام دهید.آنها به گونه ای طراحی شده اند که هیچ جای تردید برای  شستن هر پارچه ای نمی باشد
  • در مدل های متنوع تر ماشین لباسشویی، قابلیت اضافه کردن لباس حین کار می باشد.
  • ماشین لباسشویی ها هیچ آسیبی به بافت پارچه و لباس شما نخواند رساند.
  • ماشین لباسشویی دوقلو دارای دو مخزن می باشد و از ظرفیت بالایی برخوردار می باشد.

مزایا استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو

معایب استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو

ماشین لباسشویی دوقلو، از جمله لوازم برقی و خانگی، پرفروش موجود در بازار است.  بهتر است بدانید که این محصول علاوه بر مزایا و فوایدی که دارد، می تواند از معایب و نکات منفی هم برخوردار باشد. پس بهتر است قبل از خرید این محصول با تمامی جوانب آن آشنا باشید. ما همواره به معایب استفاده از ماشین لباسشویی دوقلو اشاره خواهیم کرد.

 • اکثر ماشین های لباسشویی ها پس از مدتی دارای بویی نامطبوع می شوند و این به خاطر گیر کردن مقداری آب در لابه لای واشرهای پلاستیکی درب از داخل اتفاق می افتد. این آب با ایجاد کپک در واشر درب موجب ساطع شدن بویی ناخوشایند از ماشین لباسشویی می شود.
 • ماشین لباسشویی دوقلو دارای ظرفیت و حجم بالایی است و می تواند حجم زیادی را اشغال کند.

آیا ماشین لباسشویی خارجی بهتر است یا ماشین لباسشویی ایرانی؟

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید ماشین لباسشویی را دارید و همواره به فکر آن هستید که از برند خارجی و یا ایرانی خرید کنید، بهتر است اطلاعات کافی را کسب نمایید. امروزه در بازار مدل های متنوعی از لباسشویی با برند های خارجی و یرانی وجود دارد.

که هرکدام دارای کیفیت و طراحی خاص خود هستند. برند های خارجی موجود در بازار به دلیل داشتن کیفیت بالا از قیمت بیشتری برخوردار می باشند. اما در بازار لوازم خانگی ایرانی، نمونه های مشابهی هم وجود دارد که از نظر کیفیت در حال رقابت با برند های خارجی هستند. بهتر است شما بر حسب سبک سلیقه و شرایط خود، مدل متناسب با خود را خریداری کنید.

آیا ماشین لباسشویی خارجی بهتر است یا ماشین لباسشویی ایرانی؟

کلام آخر

سایت تاپتنا همواره در این مقاله سعی داشته است که شما عزیزان را با بهترین ماشین لباسشویی موجود در بازار آشنا کند. و همواره لیستی ده تایی از بهترین برندها تهیه و ارائه نموده است. که شما بر حسب نوع سلیقه خود، می توانید مدل متناسب با خود را تهیه نمایید. ممنون از شما دوستان گرامی که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید.

3.5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا