کسب و کار

بلندترین برج های جهان【سال1402】❤️ + لیست 10تایی

ما در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی راجع به بلندترین برج های جهان در اختیار شما قرار دهیم. بلندترین برج های جهان چه نام دارند؟ شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد. برج خلیفه در دبی یکی از بلندترین برج های جهان است که بیش از 828 متر ارتفاع دارد.

آشنایی با بلندترین برج های جهان و سایر برج های بزرگ در دنیا، هیجان انگیز به نظر می رسد. اما گران قیمت ترین، زیباترین و بلندترین برج ها در کدام کشور ها هستند و چه ارتفاعی دارند؟ برای دانستن پاسخ این سوالات و شناختن بلندترین برج های جهان تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بلندترین برج های جهان

دلایل ساخت بلندترین برج های جهان

ساخت برج های بلند و آسمان خراش ها، به دلایل مختلفی در دهه های اخیر رواج پیدا کرده است. این مسئله ممکن است به خاطر خلاقیت و ابداع یا به دلیل کمبود زمین باشد. امروزه بین شهرهای بزرگ و مشهور دنیا، رقابتی برای ساخت بلندترین سازه های دنیا وجود دارد.

در اختیار داشتن بلندترین برج های جهان، به معنای سرازیر شدن توریست ها است که درآمد کلانی از این طریق برای آن شهر را به دنبال دارد و باعث شهرت بیشتر آن می شود. البته این عنوان، یعنی در اختیار داشتن بلندترین برج های جهان، عنوانی نیست که سال های طولانی در اختیار یک شهر باقی بماند و بارها بین شهرهای مختلف جا به جا شده است.

سال ها پیش آمریکای شمالی، 75 درصد از بلندترین سازه های دنیا را در اختیار داشت ولی امروزه، آسیا و خاورمیانه است که میزبان بیشترین سختمان های بلند دنیا است. در ادامه 10 تا از بلندترین برج های جهان را معرفی می کنیم.

برج خلیفه

برج خلیفه

یکی از بلندترین برج های جهان برج خلیفه است. ساخت این برج حدود 13 سال پیش یعنی سال 2004 شروع شد و در سال 2010 به پایان رسید. این برج حدود 828 متر ارتفاع دارد و با 163طبقه سر به آسمان کشیده است. هزاران آپارتمان مسکونی و اداری در آن گنجانده شده است.

یکی از ویژگی های برج خلیفه، وجود هتلی با 160 اتاق در طبقه پایین آن است. درباره برج خلیفه دبی «ترین» های زیادی وجود دارد. داشتن بزرگ ترین بالکن، بیشترین طبقات، بلندترین آسانسور باربری، بلندترین برج در دنیا و… همگی از ترین های لین برج هستند که آن را در دنیا معروف ساخته است.

برج خلیفه نمایش استثنایی از یک کار هنری می باشد و بی دلیل نیست که به جواهر دبی مشهور است. به صد و بیست و چهارمین طبقه که دومین سکوی مشاهده بلند روباز جهان است بروید تا چشم اندازی بی وقفه از خط افق آسمان دبی و اطراف این شهر را نظاره گر باشید زیرا برج خلیفه یکی از جاذبه های مهم دبی می باشد.

رکوردهای جهانی برج خلیفه

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، با ساخت برج خلیفه در شهر دبی رکوردهای جهانی بسیاری در دنیا برای اولین بار ثبت شد:

 • برج خلیفه بلندترین آسمان خراش جهان و سازه ی ساخته دست انسان به ارتفاع 828 متر بود، رکوردهای قبلی به ترتیب به تایپه 101 و دکل رادیویی ورشو تعلق داشت.
 • برج خلیفه با 163 طبقه رکورد برج ویلیس با 108 طبقه را زد.
 • برج خلیفه اولین سازه در جهان است که بدون نیاز و کمک کابل و وسایل کمکی دیگر پابرجاست.
 • برج خلیفه دارای سریع ترین آسانسور جهان است که با سرعت 64 کیلومتر بر ساعت حرکت می کند، علاوه بر این آسانسور رکورد بیشترین مسافت طی شده در بین ساختمان ها را دارد.
 • بلندترین مسجد جهان، استخر شنای جهان، باشگاه شبانه جهان و رستوران جهان در برج خلیفه قرار دارد.

برج شانگهای چین

برج شانگهای چین

برج شانگهای که یکی دیگر از بلندترین برج های جهان است در منطقه مالی و تجاری واقع شده است که در شرق آن ساختمان مرکز تجارت جهانی شانگهای و در شمال آن برج جین مائو قرار دارند. این برج 632 متر ارتفاع دارد و بلندترین ساختمان چین و دومین ساختمان بلند جهان محسوب می شود.

این برج مساحت 30368 متر مربعی دارد که فضای طبقاتی آن 576 هزار متر مربع در 5 سطح پایه و 127 طبقه و 5 طبقه سلطنتی می باشد. بازدیدکنندگان می توانند با آسانسور به عرشه ساختمان در طبقه 119 بروند که تنها 55 ثانیه طول می کشد.

بخش بیرونی ساختمان همانند یک کار به سمت بالا پیچیده شده است. پیچش این ساختمان در هر طبقه حدود یک درجه است تا تاثیر وزش باد به سازه کمتر شود. بسیار مهم است که آسمان خراش های شانگهای بتوانند در مقابل طوفان های شدید توام با باران مقاوم باشند.

نکات مهم و برجسته در شانگهای 

برج شانگهای دارای برخی از جنبه های فوق العاده مانند موارد زیر است:

 • نمای شیشه ای مصرف انرژی را به حداقل می رساند.
 • با داشتن دو لایه پوستی که ساختمان را به نمایش می گذارند، برج های خنک کننده باتری را ایجاد می کند که کیفیت هوا را بهبود می بخشد.
 • بعضی از پاراپت های ساختمان برای جمع آوری آب باران، مورد استفاده برای گرمایش برج و سیستم های A/C طراحی شده اند.
 • شکل مارپیچ برج شانگهای، یک سطح نامتقارن را ایجاد می کند که بارهای باد را بر روی ساختمان کاهش می دهد.
 • گیاهان آب تصفیه آب خاکستری و طوفان آب برای آبیاری و استفاده از توالت.
 • کاهش 38 درصد مصرف آب با داشتن مخازن ذخیره سازی موقت در داخل برج توزیع می شود که باعث می شود فشار آب با جاذبه حفظ شود.
 • برج شانگهای دارای دو گیاه خنک کننده است که به لحاظ استراتژیک در ساختمان کاهش انرژی مورد نیاز برای پمپاژ آب سرد است.
 • قدرت در محل تولید شده توسط توربین های بادی مستقر در زیر پاراپت قرار دارد.

برج سلطنتی ساعت مکه

برج سلطنتی ساعت مکه

این برج یکی دیگر از بلندترین برج های جهان است و در شهر مقدس مکه عربستان ساخته شده است. ارتفاع این برج ساعت 601 متر بوده و ارتفاع ساعت از پایه 251 متر است. این برج بلندترین برج جهان محسوب می شود و از فاصله هفت کیلومتری نیز نمایان است. در قسمت فوقانی برج، ساعتی چهار وجهی قرار گرفته است که عربستان سعودی، آن را به عنوان بزرگ ترین ساعت جهان معرفی کرده است.

این ساعت، ساعت بیگ بن در لندن که روزگاری به عنوان بزرگ ترین ساعت چهار وجهی دنیا بوده و همچنین یدک کشنده فعلی این رکورد که برج ساعت آلن برادلی در میلواکی واقع در ایالت ویسکانسین در ایالات متحده آمریکا است را کوتاه تر جلوه می دهد. مساحت صفحات ساعت، بیش از پنج برابر بزرگ تر است. قطر هرکدام از وجه های ساعت 151 فوت معادل46 متر است که با دو میلیون لامپ ال ای دی همراه با نوشته عربی «الله اکبر» روشن می شود.

نماد دولت سعودی در مرکز هریک از ساعت ها در زمینه صفحه نمایان شده است. صفحات ساعت همچنین از بهترین نمونه حال حاضر دنیا که ساعتی واقع در بازار جواهر در استانبول که یک وجه 36 متری قرار گرفته در پشت بام نور گذر مجتمع فروشگاه است هم یزرگ تر می باشد.

خدمات

این برج دارای هتل های بین المللی،مغازه های طلا فروشی، آرایشگاه، پاساژ خرید، ساعت فروشی، لباس فروشی، کفش فروشی، کالاهای لوکس، موزه اسلامی و رصد خانه برای رصد ماه در ماه رمضان و رستوران است. همچنین این برج دارای شعبه های مک دونالد و کی اف سی است. نماز خانه این برج ظرفیت 10000 نفر را دارد. این برج در واقع ترکیبی از هتل و پاساژ است. پنج طبقه پایین این برج فروشگاه و فود کورت بوده و طبقات بالایی آن کاربری های مختلف از قبیل هتل، اداری و … دارد.

برای رسیدن به این برج باید از درب فهد مسجدالحرام خارج شوید. این برج یکی از بلندترین برج های جهان و بلندترین برج کشور عربستان است.

برج سی ان کاندا

برج سی ان کاندا

برج سی ان یک دیگر از بلندترین برج های جهان است. ارتفاع این برج 553/3متر است. برج سی ان کانادا در شهر تورنتو در کانادا قرار دارد و سالانه حدود دو میلیون نفر توریست را به خود جذب می کند. این برج در سال 1976 به روی مردم گشوده شد. کل پروژه در حدود 260 میلیون دلار هزینه دربر داشت.

معماری برج سی ان تورنتو

رهبری تیم طراحی این برج را ادوارد آر بالدوین عهده دار بود. او دارای کارنامه درخشانی در طی دوره کاری خود می باشد و عضو انجمن و تشکل های متعدد فنی از جمله عضویت در موسسه معماری سلطنتی کانادا است. برج سی ان تورنتو خصوصی بوده و توسط یک شرکت خصوصی اداره می شود. این برج طی زمان بهره برداری خود توانسته مورد توجه توریست ها و صنایع ارتباطی قرار گیرد.

امکانات داخل برج سی ان

در راس این برج فضاهای مختلف تفریحی و تجاری وجود دارد. همچنین کلوپ ها، سالن های ورزشی، گالری های متعدد و با توجه به ارتفاع این برج که مشرفیت کامل بر مناظر اطراف ایجاد می کند. تلسکوپ و دوربین هایی جهت مشاهده چشم اندازهای اطراف در قسمتی از سازه قرار داده شده است. در چهارمین طبقه برج، رستوران گردان واقع شده که در زمان صرف غذا امکان لذت بردن از چشم انداز شهر تورنتو را فراهم می کند.

برج ایفل فرانسه

برج ایفل فرانسه

همه ی ما بعد از شنیدن نام شهر پاریس تصویر برج ایفل در ذهنمان نقش می بندد، به همین دلیل است که امروزه این برج به نماد شهر پاریس و چه بسا کشور فرانسه تبدیل شود.

ساخت بنای این سازه در نهایت ظرافت، دقت و زیبایی انجام شده و باعث به دست آوردن این حجم از محبوبیت بین جهانیان شده است، به طوری که حتی کسانی که این برج را از نزدیک ندیده اند، کاملا با شکل و شمایل ظاهری آن آشنا هستند.

برج ایفل با ارتفاعی در حدود 300متر، جزء بلندترین برج های جهان و شهر پاریس و چهارمین سازه مرتفع کشور فرانسه است. البته لازم به ذکر است که ارتفاع این سازه با احتساب آنتن تلویزیونی که در بلندترین نقطه آن نصب شده، حدود 324 متر برآورد می شود و عرض آن را نیز 128 متر اعلام کرده اند.

امکانات 

همانطور که گفته شد، برج ایفل پر بازدید ترین سازه مدرن جهان است و سالانه میلیون ها گردشگر از آن بازدید می کنند. به همین دلیل محوطه ای که برج در آن واقع شده همانند یک شهرک کاملا مجهز بوده و دارای امکانات متعددی است که مراجعه کنندگان می توانند از این امکانات بهره مند شوند. در ادامه برخی از این امکانات را برای شما بیان می کنیم:

بخش اطلاعات: معمولا در هر مرکز گردشگری و تفریحی، بخشی مخصوص اطلاع رسانی و پاسخگویی به سوالات بازدید کنندگان وجود دارد. در محوطه برج ایفل نیز باجه ای با این عنوان وجود دارد که گردشگران می توانند اطلاعات مورد نیاز در رابطه با این برج را از این باجه کسب کنند.

فروشگاه: در حیاط برج فروشگاهی وجود دارد که در آن کالاهایی از قبیل خوراکی، وسایل دکوری و تزئینی، لوازم آرایشی، عطر و… به فروش می رسد و گردشگران می توانند در این فروشگاه به تهیه سوغاتی یا خرید وسایل مورد نیاز خود بپردازند. جالب است بدانید همه کالاهای این فروشگاه دارای مارک برج ایفل هستند.

از دیگر امکانات این برج می توان به ویلچر، آسانسور، گالری عکس، پارکینگ، آب آشامیدنی، گالری عکس و… اشاره کرد.

برج دو قلوی پتروناس کوالالامپور

برج دو قلوی پتروناس کوالالامپور

برج های دو قلو که مهم ترین نماد مالزی هستند و در حقیقت امروزه مالزی را با برج های دو قلوی پتروناس می شناسند، یکی از بلندترین برج های جهان به شمار می روند و در کوالالامپور قرار دارند و ارتفاع آن در حدود 452 متر می باشد، هرکدام از این برج ها 88 طبقه دارد و تعداد کل آسانسورهای فعال در دو برج 78 می باشد. این دو برج کاملا شبیه به هم هستند و یکی از جذابیت های این برج ها پیچیدگی ساختمان آن است، پلی که طبقات 41 و 42 را به هم متصل می کند، دارای طولی حدود 56 متر و ارتفاعی در حدود 175متر از سطح زمین است.

فضای داخلی برج پتروناس

سالن های ورزشی و سالن های کنفرانس این برج الهام گرفته از سنت اسلامی است و به صورت خاصی بنا شده اند که استفاده ترکیبی از سنت و مدرنیته در ساخت برج های دوقلو بسیار جالب توجه می باشد، در بدو ورود و در نگاه اول آینه کاری های داخل برج نظر شما را جلب خواهد کرد.

جاذبه های برج پتروناس

در طبقه پایین برج، آکواریوم بسیار بزرگی وجود دارد که به صورت لوله ای بوده و سفره ماهی های متنوع در آن شنا می کنند و به گونه ای ساخته شده که بسیار به شما نزدیک است. همچنین شرکت های بزرگی مانند سونی و برندهای مشهور دیگر از مراکز دیدنی برج کوالالامپور به شمار می روند. یکی از جذابیت های این برج برای کسانی که اهل کتاب هستند این است که این برج ها پر از فروشگاه های کتاب بزرگ هستند و همچنین یک سینمای چند بعدی دارد که بسیار جالب توجه است.

برج میلاد ایران

برج میلاد ایران

برج میلاد که یکی دیگر از بلندترین برج های جهان است و در تهران قرار دارد. این برج در 16 مهر 1387 با شعار آسمان نزدیک است افتتاح شد و ساخت آن 11 سال زمان برد. ارتفاع برج میلاد435 متر است. از افتخارات این برج می توان به بلندترین برج ایران، ششمین برج مخابراتی و بیستمین سازه مرتفع نامتکی اشاره کرد. علت زیاد محبوبیت این برج به دلیل ویژگی های مهندسی و فنی می باشد و برای تفریح در این برج و محوطه اطرافش فرصت های زیادی برای خوش گذرانی وجود دارد.

امکانات 

 • موزه مشاهیر برج میلاد
 • موزه هدایا و دست نوشته های شهرداری
 • رستوران گردان برج میلاد
 • کافه رستوران آبشار
 • مرکز خرید برج میلاد
 • سکوی دید باز
 • لیزریوم برج میلاد تهران
 • آبشار برج میلاد
 • گنبد آسمان برج میلاد

امکانات تفریحی

 • باشگاه پینت بال
 • سینما گیم
 • دلفیناریوم
 • زیپ لاین
 • اتاق فرار
 • کاربازیا
 • پل معلق

برج مروارید خاور شانگهای چین

برج مروارید خاور شانگهای چین

برج مروارید خاور یا برج مروارید شرقی، یکی از بلندترین برج های جهان است که دارای ارتفاع 468 متر می باشد و می توان آن را جزء برج های مرتفع در قاره ی آسیا تلقی کرد.

برج مروارید شرقی در شهر شانگهای چین واقع شده است. جالب است بدانید که این برج در اصل یک برج مخابراتی در جهان به شمار می رود. همچنین این برج نمادی از گردشگری در شهر شانگهای نیز می باشد. برج مروارید شرقی در قسمت شرقی رودخانه هانگ پو و در پارک پودانگ واقع شده است و شما می توانید از بالای آن، به منظره ی زیبایی نسبت رودخانه هانگ پو و سایر نقاط شهر داشته باشید.

ویژگی های برج مروارید شرقی شانگهای

از ویژگی های این برج می توان به ساختار آن اشاره نمود که در واقع از 3 گوی اصلی و در کل 11 گوی در 14 طبقه تشکیل شده است. این برج که به عنوان پنجمین برج بلند مخابراتی می باشد، دارای معماری مدرنی است که طراحی آن مانند یک مروارید درخشان در شهر انجام شده است. بلندترین گوی برج در ارتفاع 350 متری از سطح زمین واقع شده است و گوی های میانی و پایینی به ترتیب در ارتفاع های 263 و 90 متری قرار گرفته اند.

در گوی میانی دو طبقه سکو برای تماشای منظره و یک طبقه ی بالایی به عنوان یک رستوران به صورت گردان ساخته شده است. در قسمت پایینی گوی میانی، همچنین راهرویی با کف شیشه ای در نظر گرفته شده است.

جاذبه های برج مروارید شرقی شانگهای 

 • موزه یتاریخ شانگهای که در طبقه ی همکف برج قرار دارد. این موزه شامل هزاران اثر تاریخی و صدها مجسمه مومی می باشد.
 • رستوران گردان که دارای ظرفیت 350 نفری می باشد و هر دو ساعت یک بار به دور خود می چرخد.
 • هتل فضایی در ارتفاع های 140-230
 • نمای پانوراما
 • کره هایی که دیواره های آن برای تماشای مناظر بیرونی به صورت شفاف طراحی شده است.
 • فروشگاه و کافه
 • کانال های تلویزیونی و رادیویی که در این برج قرار دارد.

برج العرب دبی

برج العرب دبی

برج العرب، هتلی لوکس و 5 ستاره است که با ارتفاع 321 متری خود از سطح دریا، عنوان پنجمین هتل و برج بلند دنیا را در دست دارد و در نزدیکی ساحل معروف جمیرا قرار گرفته است. با دیدن این برج متوجه می شوید سال های سال است که با برج العرب آشنایی داشته اید، ساختمانی هلالی شکل که در ساحل سر بر آورده و شبیه بادبان کشتی بسیار بزرگی است. طرح بادبان به این دلیل انتخاب شد که نمادی از شغل تاریخی مردم این دیار، یعنی دریانوردی است.

امکانات

 • سرو روزانه صبحانه داخل سوئیت
 • امکان پذیرش و ترخیص داخل سوئیت
 • حمام وسیع با جکوزی بزرگ و دوش جداگانه
 • ست کامل از محصولات آرایشی بهداشتی هرمس برای خانم ها و آقایان
 • دستشویی جداگانه برای مهمان در طبقه همکف
 • ورودی جداگانه کارکنان

خدمات

 • ساحل خصوصی در برج العرب
 • دسترسی به 8 رستوران هتل
 • دسترسی کامل به اسپای تلیثه برج العرب با امکانات جداگانه برای خانم ها
 • استخرهای جداگانه روباز و سرپوشیده
 • دسترسی رایگان به پارک آبی وایلد وادی در طی اقامت

برج تایپه101 تایوان

برج تایپه101 تایوان

برج تایپه 101 یکی دیگر از بلندترین برج های جهان است و در مرکز شهر تایپه و در میان برج های چند طبقه آن قرار گرفته است. برج تایپه یک برج 508 متری است که ظاهرش را از روی ساقه درخت معروف بامبو طراحی کرده اند. این برج از سال 2004 تا 2010 میلادی، به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می شد.

مرکز خرید تایپه101

یکی از ویژگی های اصلی این برج مرتفع، مقاوم کننده فلزی و طلایی رنگ آن است که برج را از بادها و طوفان های شدید و همچنین زلزله های چندین ریشتری در امان نگه می دارد. در زیرزمین این ساختمان، یک فودکورت بسیار بزرگ وجود دارد که انواع و اقسام غذاهای خارجی و بومی را می توان از آن تهیه کرد. پنج طبقه اول این برج هم به عنوان یکی از بزرگترین مراکز خرید کشور تایوان شناخته می شود.

کدام شهرهای جهان آسمان خراش های بیشتری دارد؟

آسمان خراش ها این روزها از جاذبه های مدرن و دیدنی بسیاری از شهرها به حساب می آیند. ایالت متحده آمریکا و کشور چین بدون شک دو کشوری هستند که از لحاظ معماری آسمان خراش ها از بقیه پیشی گرفته اند.

امروزه تقریبا تمامی شهرهای اصلی در دنیا دارای ساختمان های بلند و آسمان خراش های مشهوری هستند که برخی علاوه بر زیبایی که دارند محل مناسبی برای تماشای شهر از فراز آسمان هستند. تعداد این آسمان خراش ها از شهری به شهر دیگر در هر کشور متفاوت است اما شهرهای آسیایی بیشترین تعداد آسمان خراش ها را دارند.

آسمان خراش های مشهور

کلام آخر

از شما عزیزان سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. سایت تاپتنا همواره سعی بر آن داشته تا بلندترین برج های جهان و ویژگی های آن را برای شما توضیح دهد. امیدواریم که مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد و برای سفر بتوانید یکی از این برج ها را انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا