پزشکان

بوتاکس لب چیست؟【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مطالبی در این مورد که بوتاکس لب چیست؟ آشنا کنیم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنیرده و زیبایی خود را کامل کنید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های زیادی برای جوان سازی پوست و صورت ایجاد شده است و بسیاری از افراد از ظاهر خود راضی نبوده و تمایلی به این کار دارند به همین دلیل اقدام به انجام عمل های زیبایی می کنند که بوتاکس لب یکی از آنهاست. تزریق بوتاکس یکی از قدیمی ترین و پرطرفدارترین عمل های زیبایی است و با تزریق سم بوتولینوم در ناحیه مورد نظر انجام می شود که باید توسط پزشک متخصص انجام شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

بوتاکس لب چیست؟

موارد استفاده از بوتاکس به دو دسته درمانی و زیبایی تقسیم می شود و تزریق بوتاکس به لب هم کاربرد زیبایی و هم درمانی محسوب می شود زیرا در بسیاری از موارد افرادی که تصادف می کنند و لب هایشان آسیب دیده است از این روش درمان برای حجم دادن به لب ها استفاده می کنند و همچنین افراد دیگری نیز از این روش برای زیبایی و حجیم کردن لب های خود استفاده می ککند که این روش امروزه در بین خانم ها و آقایان بسیار رایج و محبوب شده است.

لب های جوان و زیبا یکی از معیارهای داشتن صورت زیباست و اگر لب هایی با حجم مناسب داشته باشید، ظاهر بهتری خواهید داشت که در این حالت از بوتاکس لب برای زیبایی و جوانسازی لب ها و از بین بردن خطوط ریز و چین و چروک روی لب و اطراف لب استفاده می شود و باید بدانید که به غیر از تزریق بوتاکس لب، روش های دیگری مانند تزریق ژل لب و لیفت لب نیز وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و هر فردی با توجه به سلیقه، پوست و همچنین نظر پزشک از آن ها استفاده می کند.

لازم است بدانید که طبق گفته سازمان داروی ایالات متحده (FDA)، بوتاکس لب برای سنین 18 تا 65 سال بی خطر است و البته فقط افرادی مجاز به انجام این کار هستند که سابقه بیماری خاصی ندارند.

بوتاکس لب چیست؟

کاندیدا مناسب بوتاکس لب

کاندیدای مناسب بوتاکس لب عبارتنداز:

 • کسانی که به دلیل افزایش سن، نازک شدن تدریجی لب ها و ایجاد چین و چروک روی لب ها، از بین رفتن پوست و بافت چربی اطراف لب و ایجاد چین های عمودی در اطراف لب ها و افزایش فاصله بین لب ها و بینی، دچار افتادگی لب می شوند.
 • افرادی که هنگام خندیدن لثه هایشان نمایان می شود می توانند با تزریق بوتاکس لب توسط بهترین دکتر بوتاکس در ایران این مشکل را حل کنند.
 • افرادی که دارای لب های کوچک از نظر ژنتیکی و ارثی هستند و می خواهند لب های خود را بزرگ کنند به کلینیک زیبایی مراجعه می کنند که این افراد معمولاً جوان هستند و مشکل عمده ای با چین و چروک اطراف دهان خود ندارند.
 • افرادی که داوطلبانه برای زیبا کردن لب های خود اقدام می کنند.
 • افرادی که لبخند لثه ای دارند کاندیدای مناسبی برای بوتاکس لب می باشند.
 • افرادی که خطوط خنده و خطوط حزن آن ها عمیق استمی توانند از روش بوتاکس لب استفاده کنند.

کاندیدا نامناسب بوتاکس لب

برخی از افراد با توجه به شرایط مختلف مجاز به استفاده از روش بوتاکس لب نیستند که عبارتنداز:

 • کسانی که مشکلات لخته شدن خون دارند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند.
 • افرادی که سیستم بدنشان بسیار ضعیف است و یا عفونت جدی در بدن خود داشته اند.
 • افراد زیر 18 سال یا بالای 80 سال کاندیدا مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند.
 • مادرانی که باردار یا شیرده هستند باید استفاده از این روش زیبایی و درمانی را به تعویق بیاندازند تا مشکلی برای آن ها ایجاد نشود.
 • افرادی که سابقه بیماری های عفونی و التهابی در ناحیه تزریق شده دارند.
 • افرادی که سیستم عصبی و عضلانی آن ها دچار اختلال است یا بیماری هایی مانند ام اس رنج دارند.
 • افرادی که سابقه مشکلات قلبی عروقی دارند.
 • کسانی که کمتر از دو هفته پیش واکسن بیماری های مختلف را دریافت کردند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس لب

رعایت مراقبت های لازم پس از انجام این عمل زیبایی بسیار مهم است زیرا رعایت این شرایط ضمن افزایش اثربخشی این روش از بروز بسیاری از مشکلات مانند انتشار بوتاکس در بافت های اطراف جلوگیری می کند و از بروز عوارض جدی جلوگیری می کند. مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس لب عبارتنداز:

از شستن صورت با آب داغ خودداری کنید: شستن صورت با آب ولرم باعث افزایش نفوذپذیری بافت های صورت و افزایش خون رسانی به سلول های پوست می شود و برای بوتاکس لب توصیه نمی شود، زیرا جا به جایی بوتاکس را افزایش می دهد و عوارض را افزایش می دهد. به همین دلیل باید تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس از شستن صورت و حمام کردن با آب داغ خودداری کنید و بهتر است این کار را به مدت 48 ساعت انجام دهید تا احتمال عوارض جانبی کاهش یابد.

از مصرف الکل خودداری کنید: پس از بوتاکس لب از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا این عامل کبودی محل تزریق را افزایش می دهد و ممکن است دوره نقاهت را افزایش دهد همچنین کبودی محل تزریق بوتاکس به طور معمول در عرض 24 ساعت از بین می رود، اما با مصرف الکل می توان این زمان را افزایش داد تا 36 مورد باقی بماند. ساعت پس از تزریق بوتاکس باید از نوشیدن مشروبات الکلی اجتناب کرد.

ورزش نکنید: فعالیت های بدنی با افزایش جریان خون به بافت های مختلف بدن و همچنین افزایش نفوذپذیری آن ها می تواند خطرات زیادی را برای افراد ایجاد کند زیرا بوتاکس سمی قوی محسوب می شود و پس از 2 ساعت جذب سلول های بدن می شود که در این صورت باید در این مورد هیچ فعالیت و حتی ورزشی توسط فرد انجام شود.

از دست زدن به نواحی تزریق خودداری کنید: بوتاکس لب در نواحی اطراف لب بالا و لب پایین انجام می شود و بهترین دکتر پوست و مو توصیه می کند که پس از انجام بوتاکس لب، به مدت 4 تا 6 ساعت به نواحی تزریقی دست نزنید، زیرا می تواند خطر انتشار بوتاکس و ایجاد بسیاری از مشکلاتی مانند فلج موقت بخشی از بافت های صورت را افزایش دهد.

از خوابیدن روی صورت خودداری کنید: رعایت نکردن آن می تواند نتایج جبران ناپذیری به همراه داشته باشد، پس از بوتاکس لب باید به مدت 1 هفته از خوابیدن روی صورت خودداری کنید زیرا احتمال انتشار بوتاکس به بافت های مجاور لب را افزایش می دهد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس لب

عوارض تزریق بوتاکس لب

تزریق بوتاکس لب نیز مانند هر روش زیبایی و درمانی دارای عوارض جانبی می باشد که در همه افراد یکسان نیست و عبارتنداز:

حالت تهوع: اثر فلج کننده سم بوتولینوم می تواند توانایی افراد را در جویدن و نوشیدن از طریق نی را مختل کند که این نیز از دیگر عوارض بوتاکس لب است و افرادی که در حین عمل بوتاکس لب تحت بیهوشی بوده اند، حالت تهوع می تواند از عوارض شایع این مورد باشد که برای آرام کردن و رفع احساس تهوع بعد از عمل می توان از داروهای ضد استفراغ استفاده کرد.

سردرد: برخی از افراد بعد از بوتاکس لب دچار سردردهای خفیف و موقت می شوند که یکی از عوارض بوتاکس لب به حساب می آید که ناشی از تزریق بوتاکس لب است که می تواند باعث انقباض بیش از حد برخی از ماهیچه های صورت شود، در این شرایط استفاده منظم از داروهای مسکن به کاهش سردردهای بعد از بوتاکس کمک می کند.

ایجاد کبودی و تورم: یکی از عوارض جانبی بوتاکس لب، تورم صورت است که عمدتاً به دلیل آسیب بافتی در حین تزریق سم بوتولینوم رخ می دهد و ممکن است مدتی طول بکشد تا بدن سلول های جدید در ناحیه لب متورم ایجاد کند و برخی از رگ های خونی در لب ها نیز می توانند سوراخ شوند که می تواند باعث قرمزی و کبودی شود که به نوبه خود باعث عوارض جانبی بوتاکس لب می شود زیرا بدن دارای خواص درمانی طبیعی است و رگ ها به راحتی ترمیم می شوند.

بی‌حسی: بی حسی لب نیز یکی دیگر از عوارض بوتاکس لب محسوب می شود که نادر بوده و در برخی افراد رخ می دهد، در آن اعصاب نمی توانند سیگنال هایی را بین لب و مغز منتقل کنند و در حین عمل، بوتاکس عضلات ناحیه تزریق را فلج می کند که این عامل به طور موثر سیناپس های عصبی را مسدود می کند و باعث می شود لب ها برای مدت کوتاهی حس خود را از دست بدهند و در مورد بزرگ کردن لب، سم بوتولینوم به طور موقت ماهیچه ها را شل می کند به طوری که می توان لب بالایی را به سمت بالا و بیرون کشید تا ظاهری پرتر و برجسته تر داشته باشد.

عوارض تزریق بوتاکس لب

روش های پیشگیری از عوارض بوتاکس لب

پس از تزریق بوتاکس لب برای کاهش ناراحتی احتمالی و به حداقل رساندن عوارض جانبی، روش های پیشگیری از عوارض جانبی بوتاکس لب وجود دارد که در ادامه مقاله و برای آگاهی بیشتر شما عزیزان به بررسی آن ها پرداخته ایم:

از کمپرس سرد استفاده کنید: ممکن است پس از تزریق بوتاکس لب، تورم زیادی در اطراف ناحیه تزریق شده ایجاد شود، در این صورت استفاده از کمپرس یخ روی لب‌ها می‌تواند به میزان قابل توجهی توده‌ها و کبودی‌ها را در طول دوره نقاهت کاهش دهد که باعث کاهش و حتی عدم وجود عوارض جانبی بوتاکس برای لب‌ها می‌شود.

هیدراته بمانید: بعد از تزریق بوتاکس لب، مقدار زیادی آب بنوشید، زیرا هیدراته ماندن در کنار حفظ یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند به جوان‌تر شدن، حجیم‌تر شدن پوست و لب‌های کمک بسیاری کرده و همچنین از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری کند.

هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید: پس از تزریق بوتاکس، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید و هنگام خواب سر خود را بر روی بالش ها بالا نگه دارید، زیرا این کار از تورم و از بین رفتن بوتاکس تزریق شده جلوگیری کرده و نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.

از ورزش شدید خودداری کنید: به افرادی که تحت درمان تزریق بوتاکس لب قرار می‌گیرند، توصیه می‌شود تا ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت پس از تزریق از رفتن به باشگاه یا انجام ورزش‌های خانگی خودداری کنند، زیرا افزایش فشار خون و ضربان قلب می‌تواند موجب تورم و کبودی در محل تزریق بوتاکس شده و باعث ایجاد عوارض جانبی بوتاکس لب می شود و اگر قصد انجام ورزش های سبک را دارید، پیاده روی های سبک تا زمان بهبودی کامل، کافی است.

کلام آخر

بزرگ کردن لب یکی از محبوب ترین عمل های جراحی پلاستیک است که به افراد کمک می کند لب های پرتر داشته باشند. در حالی که تزریق فیلر پوستی با استفاده از اسید هیالورونیک یک روش رایج برای بزرگ کردن لب است، تزریق بوتاکس به عنوان یکی دیگر از روش های درمانی کم تهاجمی شناخته می شود که شما عزیزان در صورت تمایل می توانید به بهترین کلینیک زیبایی در ایران مراجعه کرده و پس از مشوت با پزشک از روش بوتاکس لب که روشی درمانی و زیبایی محسوب می شود، استفاده کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی درمورد این که بوتاکس لب چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا