سلامتی و درمانی

چگونه معده درد را درمان کنیم؟【سال1402】

ما در این مقاله درباره علل درد معده و این که چگونه معده درد را درمان کنیم؟ برای شما مطالب مفیدی را گردآوری کرده‌ایم، علل درد معده بسیار متنوع است از مشکلات گوارشی معمولی گرفته تا موارد جدی‌تر نظیر: عفونت‌ها، التهابات، زخم‌ها و حتی سرطان معده به عنوان مثال در عفونت با هلیکوباکترپیلوری به دلیل التهاب و تحریک بافت‌های داخلی معده، درد ایجاد می‌شود هم‌چنین سبک زندگی و انواع استرس‌ها، مصرف داروها، تغییرات هورمونی و عوامل محیطی نیز می‌توانند از عوامل ایجاد درد معده باشند.

معده چیست؟

برای این که بدانیم چگونه معده درد را درمان کنیم؟ بهتر است ابتدا با ساختار معده آشنا شویم. معده یک اندام کیسه مانندی است که در زیر قفسه سینه و سمت چپ ناحیه شکمی قرار دارد اندازه معده در افراد مختلف، متفاوت است و حداکثر 2 تا 4 لیتر غذا و مایع در خود جای می‌دهد هم‌چنین غذا 2 تا 4 ساعت در معده نگهداری می‌شود و دو نوع هضم مکانیکی و شیمیایی بر روی غذا انجام می‌شود. درونی‌ترین بافت معده که لایه مخاطی است شیره معده و آنزیم معده که پپسین نام دارد را ترشح می‌کند که این دو با همکاری هم باعث تجزیه پروتئین غذا به اسیدهای آمینه می‌شود.

اسید معده که هیدروکلریک اسید است دو وظیفه مهم دارد که شامل تجزیه غذا و محافظت از بدن در برابر عفونت‌ها است زیرا باکتری و قارچ‌هایی که در غذا رشد می‌کند نباید وارد خون و روده کوچک شود در غیر این صورت ما دچار مسمومیت غذایی می‌شویم. اسید معده که PH آن یک است و اسید فوق العاده قوی است باعث مرگ میکروارگانیسم‌ها می‌شود لایه مخاطی معده از آسیب دیدن سلول‌ها در برابر اسید معده جلوگیری می‌کند اما اگر اسید معده وارد مری شود می‌تواند باعث احساس سوزش در مری شده که به آن رفلاکس معده می‌گویند.

ماهیچه‌های معده عمل هضم مکانیکی غذا را برعهده دارند آن‌ها با افزایش تماس با غذا و مخلوط کردن غذا، آن‌ها را به قطعات کوچکتر تقسیم می‌کنند تا سطح تماس غذا با اسید معده و آنزیم‌ها بیشتر شده و غذا به طور موثر هضم شود که در این حالت غذا تبدیل به کیموس می‌شود و لوزالمعده با ورود کیموس به دوازدهه روده، تحریک می‌شود و شیره لوزالمعده را که ماهیت قلیایی دارد، ترشح می‌کند تا اسید معده را خنثی کند بنابراین وقتی غذا وارد روده باریک می‌شود تا مراحل بعدی هضم و جذب غذا طی شود، آسیبی به روده باریک وارد نمی‌شود.

درد معده و بیماری‌های شایع آن

بیماری‌هایی که باعث ایجاد درد معده می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • گاستریت: التهاب مخاط داخلی معده که به علت عفونت‌ها، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، مصرف مواد مخدر، خوردن غذاهای ناسالم و… ایجاد می‌شود.
 • زخم معده: زخم معده ناشی از تخریب بافت‌های مخاطی و عضلانی معده به علت تحریک اسید معده و افزایش هلیکوباکترپیلوری، مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، عوامل استرس‌زا، سیگار، مصرف الکل و… ایجاد می‌شود.
 • ترشح زیاد اسید معده: تولید بیش از حد اسید معده توسط غده‌های موجود در دیواره معده باعث درد معده می‌شود این مشکل می‌تواند به علت مصرف آسپرین و ایبوپروفن، مصرف دخانیات، استرس، خوردن غذاهای چرب ایجاد شود و علائمی مانند: درد معده، سوزش، احساس سیری زودرس، تهوع و… را ایجاد کند.
 • تنگی پیلور: این عارضه بیشتر در نوزادان ایجاد می‌شود که مربوط به تنگ شدن و ضخیم شدن عضله پیلور که در محل اتصال معده به دوازدهه روده است، روی می‌دهد. این تغییرات عضلانی باعث مسدود شدن جریان مواد غذایی از معده به روده کوچک می‌شود و علائمی مانند: تغییرات در رشد و وزن نوزادان، استفراغ بعد از مدتی پس از بلع غذا می‌باشد.
 • آلودگی‌ها و عفونت‌ها: عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی نیز ممکن است علت درد معده باشند یکی از این باکتری‌ها هلیکوباکتر پیلوری می‌باشد که به عنوان عامل عفونت معده و دوازدهه شناخته می‌شود. این باکتری بافت‌های معده را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند مشکلات گوارشی جدی را مانند: زخم معده، ورم معده،عفونت معده و رفلاکس معده ایجاد کند.
 • مشکلات عصبی و استرس: وقتی دچار استرس می‌شوید اعصاب سمپاتیک فعال شده و باعث تغییراتی در توزیع خون و فعالیت معده می‌شود که منجر به تحریک معده، کاهش اسید معده و حرکات ماهیچه‌های معده می‌شود که با علائمی مانند: درد، سوزش و اختلالات گوارشی مانند مشکلات هضمی و اسهال همراه است.
 • سرطان معده: رشد غیرطبیعی سلول‌های سرطانی معده می‌تواند باعث تورم و افزایش حجم بافت‌ها شود. این تورم فشار بیشتری به دیواره‌های داخلی معده وارد می‌کند و باعث درد می‌شود هم‌چنین باعث التهاب و آسیب در بافت‌های معده شده و تغییراتی در عصب‌های داخلی معده ایجاد می‌کند که منجر به احساس درد می‌شود و در مراحل پیشرفته‌تر به بافت‌های اطراف معده گسترش یافته و ضمن ایجاد درد شدید، باعث لاغری بیش از حد بیمار می‌شود.

تشخیص دقیق علت درد معده نیاز به مشاوره پزشک دارد. اگر با درد معده‌ای مواجه هستید که طولانی مدت شده یا با علائمی مانند: تهوع، استفراغ و تغییر رنگ مدفوع همراه است، حتما با بهترین دکتر داخلی در ایران مشورت کنید تا تشخیص صحیح و درمان به موقع انجام شود.

درد معده و بیماری‌های شایع آن

علت رفلاکس معده و درمان آن

عوامل مختلفی باعث درد معده می‌شود برای این که بدانیم چگونه معده درد را درمان کنیم؟ باید با علل آن آشنا شویم یکی از این عوامل رفلاکس معده است که در واقع برگشت اسید معده یا ترشحات صفرا به مری می‌باشد علت آن عملکرد نادرست دریچه‌ مابین مری به معده (دریچه کاردیا) است که در حالت عادی مانع بالا آمدن اسید معده به سمت مری می‌شود. تفاوت آن با زخم معده در این است که زخم معده بعد از خوردن غذا درد شدیدی ایجاد می‌کند ولی رفلاکس معده سوزش، سرفه و علائم آسم را ایجاد می‌کند

روش شناسایی آن به کمک رادیولوژی یا به کمک آندوسکوپی است که روشی کارآمد با کمترین خطا است که توسط بهترین دکتر داخلی در تهران انجام می‌شود و در این روش امکان تشخیص بیماری و این که چگونه معده درد را درمان کنیم؟ فراهم می‌شود، توجه داشته باشید، استرس و سبک زندگی و نحوه رژیم غذایی در ایجاد این بیماری موثر است نارسایی‌های کلیه و کبد و مصرف بعضی از داروها باعث شلی دریچه کاردیا می‌شود هم‌چنین افراد چاق به دلیل فشاری که عضلات شکم به مری وارد می‌کند دچار رفلاکس معده می‌شود

مخاط مری توانایی مقابله با اسید و صفرا را ندارد پس وقتی اسید وارد مری می‌شود باعث تحریک و درد مری و سوزش پشت جناغ می‌شود و بافت مری برای این که بتواند اسید را تحمل کند تغییر ماهیت می‌دهد که در ایجاد بدخیمی بسیار موثر است عواملی مانند کاهش وزن و مصرف آب و مایعات و هم‌چنین درمان‌های خانگی مانند استفاده از 3 تا 4 عدد بادام خیس شده بعد از غذا و سایر درمان های خانگی در کاهش رفلاکس معده موثر است. درمان‌های دارویی شامل استفاده از آمپرازول، فاموتیدین و آنتی اسیدها است که حتما باید توسط پزشک تجویز شود و مصرف خودسرانه آن ممنوع است.

راه‌های درمان معده درد در طب سنتی

 • تغذیه سالم و مصرف غذاهای طبیعی و پرهیز از مصرف سرخ کردنی‌ها و نوشابه‌های گازدار در کاهش درد معده موثر است.
 • مصرف موادی مانند زنجبیل یا عسل و مصرف خرما به تسکین درد معده کمک می‌کند زیرا این مواد خواص ضد التهابی و آرامش‌بخشی دارند.
 • مصرف چای نعنا، چای زیره سبز یا چای زنجبیل ممکن است به تسکین درد معده کمک کند اما در رفلاکس معده از ترکیبات نعنا استفاده نکنید.
 • تغییر در رژیم غذایی با کم کردن مصرف غذاهای حاوی چربی، نمک و ادویه‌های تند به تسکین درد معده کمک می‌کند.
 • قرار دادن یک دستمال گرم یا کیسه آب گرما در منطقه معده هم‌چنین ماساژ معده با روغن‌های گرم مانند سیاه دانه به تسکین درد معده کمک می‌کند.
 • استراحت کافی و کاهش استرس می‌تواند به بهبود وضعیت معده و کاهش درد کمک کند.
 • دارچین خواص ضد التهابی دارد و تسکین‌دهنده درد معده است. می‌توانید دارچین را به مواد غذایی خود اضافه کنید یا با چای مصرف کنید.
 • مصرف گلاب به عنوان یک ملین طبیعی به تسکین درد معده کمک می‌کند هم‌چنین عرق هل بعد از غذا در درمان رفلاکس معده بسیار موثر است.
 • خوردن آب جعفری یا مصرف سرکه سیب به کاهش درد معده کمک می‌کند هم‌چنین مصرف دمنوش به در درمان رفلاکس معده تاثیری فوق‌‌العاده دارد.
 • استفاده از دمنوش لیمو به تسکین درد معده کمک می‌کند در هنگام ناراحتی‌های معده مصرف موز را فراموش نکنید.
راه‌های درمان معده درد در طب سنتی

چگونه درد قلب را از درد معده تشخیص دهیم؟

درد‌های جناغ سینه گاهی مربوط به رفلاکس معده و گاهی مربوط به قلب است برای این که بدانیم چگونه معده درد را درمان کنیم؟ باید تفاوت بین درد معده و قلب را تشخیص دهیم دردی که در پشت جناق و دست چپ احساس می‌شود ناشی از رفلاکس نیست و ممکن است منشا آن بیماری قلبی باشد هم‌چنین دردی که با نفس کشیدن یا سرفه کردن یا تغییر پوزیشن زیاد می‌شود ناشی از رفلاکس است. درد رفلاکس معمولا بعد از خوردن غذا اتفاق می‌افتد در حالی که دردهای قلبی هنگام حرکت کردن در مسیرهای سربالایی یا بالا رفتن از پله‌ها و در فعالیت‌های شدید بیشتر می‌شود.

دردهای معده اغلب با مصرف مایعات و آنتی اسیدها بهتر خواهد شد ولی دردهای قلبی معمولا با قرص‌های زیر زبانی و داروهای قلبی کاهش می‌یابد.تشخیص تفاوت بین این دو درد بسیار مهم است در بسیاری از موارد، افراد از درد معده شکایت می‌کنند در حالی که دچار گرفتگی عروق هستند و باید با مراجعه به متخصص قلب و عروق از سلامتی قلب خود اطمینان حاصل کنند تا آن را با ناراحتی معده اشتباه نگیرند.

کلام آخر

بهترین روش برای این که بدانیم چگونه معده درد را درمان کنیم؟ توجه به علائم درد، مشاوره پزشکی و اجرای صحیح دستورات پزشکی است و به هیچ عنوان نباید خودسرانه از توصیه‌ها و راهکارهای درمانی استفاده کرد تخصصی‌ترین تشخیص و راهنمایی در مورد درمان درد معده، توسط پزشک متخصص ارائه می‌شود، بنابراین همواره در موارد جدی به پزشک خود مراجعه کنید تا بهبودی و سلامتی خود را تضمین کنید.

از شما عزیزان بسیار قدردانیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله تلاش کردیم راهکارهای این که چگونه معده درد را درمان کنیم؟ را برای شما بیان کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده اطلاعات مفیدی را در مورد پیشگیری از درد معده به شما داده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا