پزشکانسلامتی و درمانی

علائم عفونت دندان【سال1402】❤️

ما قصد داریم در این مقاله شما را با علائم عفونت دندان آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید از آن ها استفاده کرده و درمان خود را آغاز کنید. هنگامی که فردی دندان پوسیده یا آسیب دیده را در شرایط مختلف تنها بگذارد، آن دندان بستر مناسبی برای عفونت است. عفونتی که نه تنها باعث ایجاد مشکلات موقت، درد و تورم برای فرد می شود، بلکه در مواردی به سایر نقاط بدن سرایت می کند و عوارض بسیار خطرناکی را به همراه دارد و در این صورت بهتر است یکی از دندان های فرد شکسته شود و آسیب دیده که حتی باعث درد نمی شود، برای درمان این عارضه به پزشک مراجعه کنید. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

عفونت دندان چیست؟

از گذشته تا کنون مشکلات دهان و دندان بسیار رایج بوده است و همه افراد در زندگی خود این نوع مشکلات را تجربه کرده اند که برخی افراد آن را جدی نمی گیرند و به همین دلیل به مرور زمان می تواند جدی شود، بنابراین دندانپزشکی عفونت به بدن منتقل می شود و بنابراین سلامت دهان و دندان به اندازه سلامت سایر قسمت های بدن اهمیت دارد. عفونت دندان یا آبسه دندان پدیده ای است که به مرور زمان و در بلند مدت خود را نشان می دهد و معمولاً شکستگی یا پوسیدگی شرایط را برای نفوذ باکتری به قسمت های داخلی و ایجاد عفونت فراهم می کند.

آسیب به دندان در اثر ضربه، کشیدن دندان، عصب کشی، جراحی ناموفق، دندان عقل یا عدم رعایت بهداشت از دیگر علل این عفونت است. عفونت دندان به معنای عفونت و آلودگی پالپ یا مغز دندان در محفظه داخل تاج و ریشه دندان است. پالپ بافت نرم حاوی رگ‌های خونی و اعصاب است و معمولاً توسط مینای دندان و تا حدودی عاج زیر مینا محافظت می‌شود و اگر این قسمت مورد حمله باکتری‌ها قرار گیرد عفونی می‌شود که در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

عفونت دندان چیست؟

علائم عفونت دندان

عفونت دندان علائم مختلفی دارد که مهم ترین این علائم عبارتند از:

 • درد شدید در ناحیه ریشه دندان و همچنین دردی که با قرص و مسکن بهبود چندانی پیدا نمی کند و با گذشت زمان تشدید می شود و دوباره برای مدتی کاهش می یابد.
 • حساسیت به مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم ایجاد می شود و اگر با چنین مشکلی مواجه هستید شرایط دندان های شما به گونه ای است که عصب تحت تاثیر این غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم قرار می گیرد که در این صورت شرایط ایجاد عفونت است.
 • تغییر رنگ دندان یکی دیگر از علائم عفونت دندان است، زمانی که قسمتی از دندان تیره یا قهوه ای می شود و از نظر رنگ و ظاهر با دندان های دیگر متفاوت است و باید بدانید که گاهی ممکن است این علامت دیرتر از عفونی شدن کل عصب دندان بروز کند.
 • بو و طعم بد در دهان ایجاد می شود، البته بوی بد دهان دلایل زیادی دارد که یکی از دلایل آن عفونت دندان است. در بسیاری از موارد خود فرد متوجه بوی بد دهان نمی شود و این مورد توسط دیگران به او گزارش می شود اما طعم نامطبوع یا تلخی در دهان احساس می شود که می تواند به دلیل عفونت باشد.
 • تورم شدید در ناحیه لثه، فک و صورت که عفونت با تجمع زیاد چرک در ناحیه همراه است، در بسیاری از موارد شاهد تورم فک همراه با عفونت دندان هستیم. این تورم شبیه کیست در ناحیه لثه است و گاهی مقدار آن زیاد است که چهره فرد را کاملا تغییر می دهد.
 • احساس خارش و سوزش در پوست، سردردهای مزمن، سردرگمی ذهنی، مشکلات تنفسی، افتادگی پلک مشکلات بینایی، تورم گونه ها، صورت و گردن نیز در دیگر علائم عفونت دندان می باشد که باید جدی گرفته شود و به بهترین کلینیک دندانپزشکی در ایران مراجعه شود.

خطرات عفونت دندان در بدن

خطرات این عفونت فقط به خود دندان محدود می شود و باعث ایجاد بیماری های جدی در فرد می شود به همین دلیل یافتن علت اصلی و درمان به موقع آن بسیار مهم است.خطرات انتشار عفونت دندان در بدن عبارتند از:

سلولیت: نفوذ عفونت از دندان به پوست باعث سلولیت می شود و در این صورت چربی زیر پوست یا غشای بین پوستی در معرض حمله باکتریایی قرار می گیرد و قرمزی، تورم و درد در ناحیه آسیب دیده بخشی از علائم آن است. سلولیت که با گذشت زمان گسترش می یابد و همچنین می توان گفت که پوست صورت و گردن نسبت به سایر قسمت های بدن در برابر عفونت های دندان آسیب پذیرتر است.

زوال عقل: عفونت های دندانی پس از ورود به جریان خون می توانند به سلول های مغز رسیده و آنها را از بین ببرند و در این صورت مواد شیمیایی ترشح شده از لثه های آلوده این روند را تسریع می کنند. درگیری کانال های عصبی یکی دیگر از اثرات منفی این نوع عفونت بر روی مغز است و در نهایت ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر یا زوال عقل در برخی افراد بیشتر می شود.

درگیری صورت یا گردن: اگر عفونت دندان وارد بدن شود، قسمت های مختلف صورت نیز در برخی افراد درگیر می شود و اگر عفونت در هر یک از دندان های فک بالا رخ دهد، حفره بینی، سینوس ها، زیر چشم ها و گونه ها نیز متورم می شوند. یا عفونی است، اما اگر عفونت در فک پایین باشد، حلق، زیر زبان و زیر گوش آسیب دیده و در نهایت باز کردن دهان یا تنفس را دشوار می‌کند.

آسیب به اندام های داخلی: بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد و در این صورت است که باکتری های ناشی از عفونت دندان وارد جریان خون شده و سپس در سیاهرگ ها ته نشین می شوند و با تشکیل پلاک دیواره ای به نام تصلب شرایین سخت می شوند. نتیجه این فرآیند انسداد رگ ها و افزایش سکته های قلبی است و در نهایت انسداد رگ ها باعث افزایش فشار خون و همچنین افزایش خطر سکته می شود.

آبسه: عفونت و باکتری می تواند در قسمت های مختلف دهان تجمع کرده و آبسه ایجاد کند که در این صورت آبسه در بافت نرم دندان، لثه یا استخوانی که از دهان حمایت می کند تشکیل می شود که در صورت بی توجهی به از بین رفتن دندان یا استخوان درگیر می انجامد.

خطرات عفونت دندان در بدن

درمان خانگی عفونت دندان

درمان های گوناگونی برای عفونت دندان وجود دارد که در این بخش از مقاله به بررسی درمان خانگی عفونت دندان خواهیم پرداخت که عبارتنداز:

دهان را با آب و نمک بشویید: یکی از درمان های خانگی عفونت دندان شستشو با آب و نمک است. شستشوی دهان با محلول نمک و آب یکی از گزینه های آسان، مقرون به صرفه و همچنین بسیار موثر برای تسکین موقت دندان درد در آبسه ها و عفونت های دندانی است. آب نمک به بهبود زخم، درد و لثه های سالم کمک می کند، در این صورت فرد باید این محلول را به مدت دو دقیقه در دهان خود تکان دهد زیرا در این صورت دندان درد زیاد ناشی از عفونت درمان می شود.

از کمپرس سرد استفاده کنید: کمپرس سرد می تواند با قرار دادن تکه های یخ در یک حوله یا کیسه خشک و سپس قرار دادن کمپرس روی ناحیه آسیب دیده برای مدت کوتاهی به کاهش درد و تورم در هنگام عفونت دندان کمک کند.

از نخ دندان استفاده نکنید: یکی دیگر از درمان های خانگی عفونت دندان عدم استفاده از نخ دندان در صورت عفونت دندان است زیرا دندان دارای عفونت و درد است نباید اطراف آن ناحیه را نخ دندان بکشید و اگر خود دندان آسیبی ندید می توانید از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

از روغن گل میخک استفاده کنید: روغن میخک که خاصیت ضد باکتریایی و ضد التهابی قوی دارد، می توانید روغن میخک رقیق شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید یا 3 بار در روز از دهان شویه روغن میخک استفاده کنید.

آویشن: آویشن دارای خواص ضد انگلی و ضد باکتریایی است که تورم را نیز کاهش می دهد و استفاده از آویشن شبیه روغن میخک است که می توان آن را روی ناحیه آسیب دیده مالیده و یا دهانشویه کرد.

روش های پیشگیری از عفونت دندان

با رعایت بهداشت دهان و دندان و چنین رژیم غذایی مناسبی که حاوی زیاده روی در مصرف شیرینی ها و نوشابه های گازدار نباشد، می توان از عفونت دندان جلوگیری کرد و همچنین روش های پیشگیری از عفونت دندان عبارتنداز:

 • مصرف نوشابه را کاهش دهید و نوشابه را تا حد امکان از برنامه غذایی حذف کنید.
 • میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • قرقره آب شور در شرایط عدم دسترسی به مسواک را در برنامه خود قرار دهید.
 • سیگار کشیدن ممنوع حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • مسواک زدن خوب با خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی سالم با مصرف کم قند داشته باشید تا دندان ها کم تر آسیب دیده و دچار عفونت شوند.
روش های پیشگیری از عفونت دندان

درمان های پزشکی عفونت دندان

مهم ترین روش های درمانی پزشکی عفونت دندان عبارتند از:

عصب کشی دندان: در مواردی که عفونت در عمق دندان باشد، باید عصب کشی انجام شود که با ایجاد سوراخ در تاج دندان و برداشتن حفره ها، عفونت ها و همچنین باکتری های انباشته شده و همچنین عصب کشی دندان انجام می شود. فضا حفره پایینی دندان با مواد لاستیکی مانند گوتاپرکا پر شده است.

آنتی بیوتیک ها: برای کنترل شرایط عفونت و جلوگیری از انتقال و گسترش آن از داروها استفاده می شود و لازم به ذکر است که بسته به شرایط درمانی فرد ممکن است از آنتی بیوتیک در کنار سایر روش های درمانی مانند عصب کشی استفاده شود و این روند طولانی است. همچنین توسط دندانپزشک تعیین می شود.

آپیککتومی: در هر صورت عصب کشی کامل جوابگوی رفع عفونت دندان نیست و در این صورت دندانپزشکان از روش تکمیلی مانند آپیککتومی در این موارد استفاده می کنند که در این روش بخشی از لثه به ریشه انتهایی دندان باز می شود. که در عفونت با بافت دخالت دارد عفونت اطراف را خارج کنید.

کلام آخر

عفونت دندان یکی از مشکلات و بیماری های شایع دهان، لثه و دندان است که با درد، حساسیت به فشار، قرمزی، بو و طعم بد همراه است و مانند سایر عفونت ها می تواند به بافت ها، استخوان ها، پوست و اندام های داخلی سرایت کند. بدن در این صورت عدم درمان به موقع آن عواقب وخیمی برای فرد به همراه دارد که می توان به عواقب قلبی عروقی، کلیوی، مغزی، تنفسی، التهاب مغز استخوان و التهاب پوست اشاره کرد، بنابراین علائم عفونت دندان برای جلوگیری از مشکلات ناشی از آن باید در نظر گرفته شود.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با علائم عفونت دندان آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته برای شما مفید واقع باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا