سلامتی و درمانی

بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل 【سال1402】✅

ما در این مقاله قصد داریم بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل را برای شما بیان کنیم. ترک اعتیاد کار آسانی نیست افراد زیادی هستند که اعتیاد خود را مخفی می‌کنند و وقتی تصمیم به رهایی از مواد مخدر می‌گیرند، تمایلی به رفتن به مراکز ترک اعتیاد ندارند به همین دلیل ترک اعتیاد در منزل را ترجیح می‌دهند اما برای رهایی از این مشکل باید حتما مشاوره‌های روانشناسی و کمک‌های پزشکی را دریافت کنند تا در نیمه راه متوقف نشوند و بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل را دریافت کنند.

اعتیاد چیست؟

اعتیاد یک اختلال عصبی روانشناختی است و به وضعیتی اشاره دارد که فرد در آن نسبت به یک ماده یا فعالیت خاص که برای او احساس لذت‌بخشی ایجاد می‌کند وابستگی شدید پیدا می‌کند. اعتیاد انواع مختلفی دارد ممکن است فرد نسبت به ماده مخدر یا الکل وابستگی پیدا کند و به دلیل تجربه لذت‌بخشی که از آن بدست می‌آورد مصرف آن را تکرار کرده و به آن وابسته شود و به تدریج کنترل مصرف آن را از دست داده و به آن اعتیاد پیدا کند. نوع دیگری از اعتیاد، مربوط به فعالیت‌های رفتاری می‌باشد در این نوع اعتیاد به طور مثال فرد به بازی‌های کامپیوتری، شرط بندی و قمار، حتی خوردن بیش از اندازه یا خرید بی‌رویه وابسته می‌شود.

معتاد فردی است که به طور مکرر به ماده یا فعالیت خاصی وابسته است و نمی‌تواند آن را ترک کند یا کنترلی بر آن داشته باشد. اعتیاد باعث وابستگی جسمی و روانی شخص می‌شود وابستگی جسمی به این معنا است که بدن برای جلوگیری از ایجاد علائمی مانند: سردرد، تهوع و تعریق مجبور به مصرف مواد می‌شود و وابستگی روانی به این معنا است که بدون مصرف مواد احساس ناراحتی، اضطراب یا عدم تعادل روانی می‌کند. فرد معتاد امکان دارد چندین‌بار تلاش برای ترک اعتیاد کرده باشد اما در نیمه راه به علت وابستگی جسمی و روانی با شکست مواجه شود.

علائم ترک همراه با تعریق، حالت تهوع و استفراغ می‌باشد و از نظر روانی موجب تغییر خلق و خوی فرد، انجام رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه است. زمانی که ذهن یک فرد قادر به کنترل خود نباشد، ممکن است رفتار او موجب صدمه به خود، خانواده و جامعه شود او حتی ممکن است در اثر سوء مصرف مواد، شغل و کانون خانواده خود را از دست بدهد بنابراین برای گذراندن این مسیر طولانی، پیچیده و سخت فرد معتاد، نیازمند کمک اطرافیان و همراهی آن‌ها و مراجعه به پزشک متخصص و بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران دارد زیرا اعتیاد باعث وابستگی جسمی و روانی او شده است و همان طور که جسم یک فرد معتاد باید درمان شود از نظر روانی نیز نیاز به درمان دارد.

معرفی انواع مواد اعتیاد آور

گل: دومین ماده مخدر پر مصرف در ایران است که با دستکاری ژنتیکی و ترکیب گیاه شاهدانه افغانی با گیاه ماری جوآنا مخدر جدیدی به نام گل ایجاد شده است که بسیار خطرناک‌تر از حشیش و هروئین بوده به طوری که فرد با یک بار مصرف، معتاد می‌شود. گل به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی در مغز را فلج می‌کند و در صورت مصرف نکردن، فرد دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی و تپش قلب شدید می‌شود. گل پودر سبز رنگی است که برخلاف تریاک توهم‌زا هم است و حتی با یک بار مصرف فرد 6 ماه تا 1سال دچار توهم‌های عصرگاهی خواهد شد.

شیشه: یک نوع ماده مخدر است که درصد بیشتر مصرف کنندگان آن نوجوانان هستند، بیشتر افراد تصور می‌کنند شیشه اعتیاد آور نیست اما 90% افراد بعد از مصرف به آن اعتیاد پیدا می‌کنند. وابستگی شیشه بیشتر از مصرف مواد مخدر دیگر است و برخلاف مواد مخدر دیگر باعث افزایش اعتماد به نفس کاذب در افراد می‌شود در مصرف این نوع مواد علائم روان‌پریشی، بدگمانی، اختلالات خلقی، هذیان‌های فکری و معمولا توهم‌ها به صورت دیداری، شنیداری و در برخی موارد توهمات پوستی دیده می‌شود به این معنی که فرد احساس می‌کند حشره‌ای در زیر پوستش در حال حرکت است هم‌چنین مصرف مداوم آن موجب بدبینی و خشونت می‌شود. یکی عوارض مصرف شیشه در صورت مصرف مداوم، عقیم شدن فرد می‌باشد.

تریاک: عصاره گیاه خشخاش است وقتی این گیاه نارس است با خراشیدن آن ماده سیاه رنگی از آن خارج می‌شود که به آن تریاک می‌گویند 12% تریاک مورفین می‌باشد هم‌چنین حاوی کدئین نیز هست که از مورفین آن برای تهیه هروئین استفاده می‌شود و از کدئین آن که برای تسکین درد استفاده می‌شود وقتی تریاک طی فرآیندی جوشانده شود تبدیل به شیره می‌شود، شیره چون از تغلیظ تریاک بدست می‌آید مقدار مورفین و کدئین آن بیشتر از تریاک است و اعتیاد بیشتری دارد بنابراین علائم: ضد درد، خماری، آرام بخشی، بروز یبوست، گشادن مردمک، کاهش تعریق در آن بیشتر می‌باشد.

معرفی انواع مواد اعتیاد آور

بهترین و سریع‌ترین روش ترک تریاک در منزل

ترک شیره به خاطر داشتن کدئین، مورفین و دوپامین بیشتر، سخت‌تر است و فرد دچار بدن دردهای شدید‌تر از تریاک می‌شود. ترک تریاک به یکباره و بدون مشورت با بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران و روانپزشک کاری خطرناک است بنابراین بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل مشاوره لازم با پزشکان می‌باشد زیرا پزشک با تجویز داروهای لازم به روند بهبودی بیمار کمک می‌کند تا دوران ترک را به راحتی بگذراند از طرفی روانپزشک انگیزه‌های روانی مصرف مواد را کاهش داده و از نظر روحی تمایل به مصرف مواد را برای بیمار به حداقل می‌رساند.

بیمار در ترک اعتیاد، دچار دردهای عضلانی و تعریق می‌شود که می‌تواند به علت ترک مواد و دفع سموم باشد پس بدون مراجعه به پزشک، درمان بیمار مشکل خواهد بود در این دوره تغذیه و مصرف مایعات در دفع سموم بسیار موثر است. او باید خود را با کاری که به آن علاقه دارد سرگرم کند در واقع با این کار حواس او پرت شده و کمتر درد و لرزش‌های ناشی از ترک را احساس می‌کند.

او ممکن است احساس خواب آلودگی کند بهتر است بیمار استراحت کرده و با خوابیدن به سم‌زدایی بدن خود کمک کند. بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل ورزش و تمرینات بدنی می‌باشد که بیمار باید آن را در برنامه درمانی خود قرار دهد زیرا میزان هورمون اندروفین را در بدن او بیشتر کرده و استرس را کاهش می‌دهد و او را سرحال‌تر و شاداب‌تر می‌کند. مصرف مواد پروتئینی، آب میوه‌ها، تخم مرغ هم‌چنین مصرف مواد پروبیوتیک به عملکرد روده‌ها و دستگاه گوارش بیمار کمک خواهد کرد باید این نکته را در نظر داشته باشید مهم‌ترین عامل در ترک اعتیاد داشتن انگیزه است.

بهترین و سریع‌ترین روش ترک شیشه در منزل

بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل مراجعه به پزشک و روان درمان است از آن جایی ترک شیشه در منزل به تنهایی سخت است، پزشک با معاینه بیمار و انجام آزمایشات لازم و مشخص کردن مقدار مصرف، برنامه ترک و داروهای لازم را تجویز می‌کند و مرحله سم‌زدایی را شروع می‌کند در این مرحله فرد درگیر اعتیاد با مصرف دارو و رژیم غذایی مناسب حدود 1 تا 3 روز به خواب عمیق می‌رود و سپس وارد دوره خماری می‌شود در این دوره به علت قطع مصرف شیشه، آب و املاح بدن کم شده و فرد دچار ضعف جسمانی و روحی می‌شود و در همین مرحله ممکن است عوارض ایجاد شده را تحمل نکند و دوباره اقدام به مصرف شیشه کند.

دوره خماری حداکثر دو هفته طول می‌کشد که باید بیمار تحت نظر پزشک و روانپزشک باشد و مایعات کافی و رژیم غذایی مناسب که سرشار از ویتامین‌های گروه B، A و C می‌باشد را مصرف کند. علائم جسمی ترک شیشه 2 تا 3 هفته برطرف می‌شود اما از نظر روانی و ذهنی بیمار هنوز وابسته به مواد است و نباید به مدت 1 تا 3 ماه از شیشه استفاده کند در این مدت ممکن است از خود واکنش‌های هیجانی و نامناسبی نشان دهد، بهتر است با روانشناس جلسات مشاوره داشته باشد تا مشکلات روحی مثل: اضطراب، افسردگی، ناامیدی او را به مصرف مجدد مواد هدایت نکند به این ترتیب مشکلات جسمی و ذهنی بیمار برطرف می‌شود.

 بهترین و سریع‌ترین روش ترک شیشه در منزل

بهترین و سریع‌ترین روش ترک گل در منزل

مصرف گل از سنین 16 تا 21 سال شایع است و این مواد موجب فاصله بین واقعیت و تصورات ذهن می‌شود. بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل در مرحله اول مشاوره با پزشک متخصص و روان درمان می‌باشد که مسیر قطع مصرف را برای شما فراهم کند. اولین قدم در ترک گل، سم‌زدایی است که این کار با قطع مصرف یا کاهش تدریجی مصرف مواد و استفاده از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند، امکان پذیر است از آن‌جایی که گل حالت سرخوشی ایجاد می‌کند، سعی کنید با ورزش کردن، معاشرت با دوستان و ایجاد فعالیت‌های شادی بخش به تولید آندورفین در بدن خود کمک کنید.

برای ترک گل باید به کمک روانپزشک، ذهن خود را از مصرف این مواد پاک کنید هم‌چنین لوازمی را که با آن‌ها گل مصرف می‌کردید دور بریزید تا دوباره به دنبال مصرف مجدد گل نروید. بهتر است با افرادی که تصمیم به ترک اعتیاد گرفته‌اند معاشرت کنید و در تمام مراحل ترک تحت نظر پزشک و روانپزشک باشید، با کاهش مصرف گل و مصرف داروهایی که پزشک به شما می‌دهد، شما موفق به قطع مصرف گل و پاکسازی جسم و ذهن خود خواهید شد.

کلام آخر

اعتیاد به مواد مخدر علاوه بر تحلیل جسم شما، ساختار سیستم عصبی و روان شما را نیز تخریب می‌کند. بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل مراجعه به پزشک متخصص و داشتن جلسات مشاوره با روانشناس می‌باشد هم‌چنین تغذیه مناسب و تمرینات ورزشی و ایجاد روابط اجتماعی با دیگران و دوری از گوشه‌گیری به شما کمک می‌کند که در این راه پر پیچ و خم پیروز شوید.

از شما عزیزان بسیار قدردانیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله بهترین و سریع‌ترین روش ترک اعتیاد در منزل را به شما معرفی کردیم. امیدواریم مطالب ذکر شده، اطلاعات مفیدی را در مورد ترک اعتیاد در منزل به شما داده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهادی، می‌توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا