سلامتی و درمانی

بهترین شامپو برای ریزش مو【سال1402】⭐

ما در این مقاله قصد داریم به شما بهترین شامپو برای ریزش مو را معرفی کنیم. ریزش مو یکی از مشکلات شایع برای بسیاری از افراد است. سلامت و زیبایی موها در زیبایی چهره افراد موثر است و جذابیت و اعتماد به نفس فرد را می‌افزاید برای داشتن موهایی زیبا و سالم و جلوگیری از ریزش مو باید از شامپو مناسب با پوست سر و جنس مو استفاده کرد تا از ریزش مو جلوگیری شود. شما با مراقبت‌های ویژه از پوست و موی سرتان زمان طلایی برای حفظ موهایتان را از دست نخواهید داد و سلامت و طراوت موهایتان حفظ خواهد شد.

علت ریزش مو چیست؟

ریزش مو یک فرآیند طبیعی است ما به طور روزانه بین 50 تا 100 عدد مو را از دست می‌دهیم و معمولا موهای جدید به جای آن‌ها رشد می‌کند که به آن ریزش موی معمولی می‌گویند. اما اگر میزان ریزش مو از 100 تار مو در روز بیشتر شود، ریزش مو غیر طبیعی نامیده می‌شود. مراحل رشد موها شامل: فاز اناژن یا فاز رشد، کاتاژن یا فاز انتقال و تلوژن یا فاز استراحت است در انتهای فاز تلوژن، موها شروع به ریزش می‌کنند و موهای جدید جایگزین آن‌ها خواهد شد، عوامل گوناگونی که موجب ریزش مو می‌شوند شامل:

  • استرس: استرس فیزیکی یا روحی منجر به ریزش مو می‌شود در برخی موارد، یک اتفاق ناگهانی مانند: تصادف یا از دست دادن عزیزان یا جراحی استرس‌زا شرایطی به نام تلوژن افلوویوم را ایجاد می‌کند که در آن تعداد زیادی فولیکول‌های مو وارد فاز استراحت شده و سپس می‌ریزند.
  • تغییرات هورمونی: تغییرات در سطح هورمون‌های آندروژنی مثل تستوسترون می‌تواند به علت تحریک پوست سر و موها، باعث ریزش موها شود مثل آندروژنتیک آلوپسیا یا آلوپسیا ارثی هم‌چنین تغییرات هورمونی در دوران بارداری، یائسگی،کم کاری و پرکاری تیروئید باعث ریزش مو می‌شود.
  • ژنتیک و کمبود مواد مغذی: ژنتیک می‌تواند نقش مهمی در ریزش مو داشته باشد و هم‌چنین کمبود آهن، روی، بیوتین، ویتامین D و پروتئین در ریزش مو موثر هستند.
  • بیماری‌های پوستی: درماتیت، قارچ‌های سر و سایر التهابات پوستی و مصرف برخی روان‌گردان‌ها و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی می‌توانند عامل ریزش مو باشند.
  • کشیدن بیش از حد مو: وقتی مو‌های خود را سفت می‌بندید مانند مدل دم اسبی، موهای کشیده شده باعث ایجاد آسیب به فولیکول‌های مو و آلوپسی کششی می‌شود.
  • مواد شیمیایی: استفاده از محصولات شیمیایی قوی مانند: کراتین مو، گلت، رنگ مو و… هم‌چنین استفاده از سشوار، اتو مو، تماس با مواد شیمیایی‌ها و آلودگی‌های محیطی می‌توانند به پوست سر و موها آسیب وارد کنند.
علت ریزش مو چیست؟

نحوه انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو

فاکتورهای مختلفی در انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو دخالت دارند که در هنگام خرید شامپو باید به آن توجه داشته باشید که شامل موارد زیر می‌باشد:

تقویت موها: برخی از شامپوهای ضد ریزش مو حاوی پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه هستند که گزینه مناسبی در انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو می‌باشند این مواد به رشد و تقویت موها کمک کرده هم‌چنین شامپوهای حاوی موادی مانند بیوتین که یکی از ویتامین‌های مهم در رشد و تقویت موها است و روغن‌هایی مثل: روغن نارگیل، روغن آرگان و روغن زیتون موها را مرطوب می‌کند هم‌چنین پروتئین‌هایی مثل کراتین در شامپو می‌تواند از شکنندگی و آسیب به موها جلوگیری کند و وجود آلوئه‌ورا، چای سبز و رزماری در شامپو‌ها موجب تقویت موها و ترمیم مویرگ‌ها و جلوگیری از ریزش مو می‌شود.

نداشتن مواد مضر: بهترین شامپو برای ریزش مو باید عاری از هرگونه مواد مضر مانند ترکیبات سولفات دار باشد زیرا این مواد به جای کنترل ریزش مو به پوست و موی سر آسیب می‌رساند و باعث از بین رفتن کراتین مو می‌شوند و وقتی پروتئین و کراتین مو از بین برود، مو شروع به ریزش می‌کند هم‌چنین ایجاد شوره و خشکی سر و خارش پوست از عوارض مصرف شامپوهای سولفات دار است. دقت کنید اگر در هنگام مصرف مقدار کمی از شامپو، کف زیادی ایجاد شود این شامپو حاوی ترکیبات سولفات دار است و از مصرف آن خودداری کنید.

ترمیم موها و پوست سر: بهترین شامپو برای ریزش مو باید حاوی نیکوتینات باشد تا با تحریک مویرگ‌ها به ترمیم موها و سلامت پوست سر کمک کند. برخی از شامپوهای ضد ریزش می‌توانند با تعادل هورمونی باعث تقویت پوست سر شوند و از ریزش موها جلوگیری کنند. هم‌چنین با رساندن مواد مغذی به ریشه‌های مو آن‌ها را تقویت کرده و از ریزش موها جلوگیری می‌کنند.

توجه به ترکیبات شامپو: در هنگام خرید شامپو‌ها باید به ترکیبات موجود در شامپو توجه کنید زیرا وجود بعضی از مواد باعث تشدید ریزش مو‌های شما می‌شود مانند: پارابن‌ها که مواد نگهدارنده‌ای هستند که برای ماندگاری شامپو‌های ضدریزش مو به آن اضافه می‌شوند که تعادل هورمونی بدن را مختل می‌کنند هم‌چنین فتالات به عنوان مواد معطر و محرک‌های اسیدی در بعضی شامپوها استفاده می‌شود و به سلامت پوست و مو آسیب می‌رساند بنابراین برای انتخاب شامپو مناسب به بهترین دکتر ریزش مو در تهران مراجعه کنید.

طرز استفاده از شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

شستن مو به روش صحیح در جلوگیری از ریزش مو بسیار موثر است هم‌چنین انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو به تقویت مو و پوست سر بسیار کمک می‌کند اما نحوه شستن سر و استفاده از شامپو بسیار مهم است در هنگام استحمام از آب خیلی گرم استفاده نکنید زیرا ریشه موها را ضعیف کرده و باعث ریزش مو می‌شود. هنگام شستن مو با ملایمت و با استفاده از انگشتان خود پوست سر را ماساژ دهید این کار به تحریک پوست سر و بهبود گردش خون در پوست سر کمک می‌کند.

شامپو را به مدت حداقل 1 تا 2 دقیقه روی پوست سر قرار دهید تا جذب پوست سر و موها شود بعد از شستشو برای خشک کردن مو، سشوار را بر روی حرارت متوسط و کم قرار دهید هم‌چنین از استفاده مکرر از سشوار و اتو مو و مصرف بیش از حد از روغن‌های مو خودداری کنید زیرا باعث آسیب پذیری مو می‌شود.

هنگام شستشوی مو از شامپو به میزان لازم استفاده کنید زیرا استفاده بیش از حد شامپو باعث آسیب به موها شده و موها را خشک می‌کند و به هنگام ماساژ دادن شامپو بر روی پوست سر سعی کنید ناخن‌های شما با پوست سر برخورد نکند زیرا باعث ضعیف شدن ریشه مو می‌شود هم‌چنین هنگام شستشوی سر، موها را برس نکشید زیرا به ریشه موها و پوست سر، آسیب وارد می‌شود.

طرز استفاده از شامپو برای جلوگیری از ریزش مو

انتخاب شامپو بر اساس جنس و شدت ریزش مو

انتخاب شامپو بر اساس نوع مو و ویژگی‌های آن می‌تواند در کاهش ریزش مو موثر باشد زیرا علل ریزش مو و روش‌های کنترل آن با هم متفاوت است. بنابراین، انتخاب شامپوی مناسب با توجه به نوع مو می‌تواند به رفع مشکلات ریزش مو کمک کند.

معرفی شامپو متناسب با انواع موها:

موهای چرب: افرادی با موهای چرب به دلیل افزایش ترشح چربی از پوست سر، ممکن است به ریزش مو مبتلا شوند در این مورد، انتخاب شامپوهای ضد ریزش و مخصوص موهای چرب می‌تواند مفید باشد پیشنهاد می‌شود از شامپو آلپسین استفاده کنند این شامپو برای کنترل چربی موها مناسب بوده و دارای مواد تقویت‌کننده مو می‌باشد و پوست سر را آرام و از ایجاد تحریک‌ها و ترشح چربی زیاد به پوست سر جلوگیری می‌کند.

موهای خشک و آسیب‌دیده: بهترین شامپو برای ریزش موی خشک و آسیب‌دیده نیاز به مرطوب کننده ها و تقویت‌کننده های مو و ویتامین‌های A، C و E دارد تا به تقویت موها و محافظت از ساختار مو کمک کند بنابراین شامپوهای حاوی مواد مرطوب‌کننده مانند: روغن‌های طبیعی و ویتامین‌ها برای این نوع موها مفید می‌باشد. بهترین پیشنهاد ما شامپو ضدریزش ماینوکسی لافارر است که فاقد سولفات و پارابن و دارای روغن آرگان و قابل استفاده برای موهای کراتینه است.

موهای نازک و کم‌حجم: افرادی با موهای نازک و کم‌حجم به شامپوهایی که حاوی پروتئین و کلاژن است نیازمندند که به تقویت و افزایش ضخامت موها کمک می‌کند. بهترین شامپو برای ریزش موهای کم حجم، شامپو بیوبلاس است که باعث افزایش استحکام، مقاومت و شادابی مو می‌شود و رطوبت مو را حفظ کرده و PH آن سازگار با پوست سر است.

موهای شکسته و معمولی: برای موهای شکسته و معمولی باید از شامپوهای دارای پروتئین کراتین استفاده کرد که موها را قوی و محکم‌تر می‌کند هم‌چنین حاوی روغن نارگیل و جوجوبا و یک پروتئین است که به ساختار موها کمک کرده و باعث حفظ رطوبت طبیعی موها می‌شود. ما به شما شامپو آووکادو و ویتامین F سینره را معرفی می‌کنیم که دارای ویتامین E بوده و از ریزش موهای معمولی و شکسته جلوگیری می‌کند.

چرا ریزش مو آقایان بیشتر از خانم‌ها است؟

تحقیقات نشان داده است که ریزش مو در مردان بیشتر از زنان است و دلیل آن دو عامل اصلی است، عوامل ژنتیکی و هورمون‌ها. این دو عامل در تعیین حساسیت فولیکول‌های مو به هورمون‌های تستوسترون نقش دارند و معمولا ریزش مو در مردان از شقیقه‌ها شروع شده و به سمت عقب پیش می‌رود. احتمالا این خصوصیت ژنتیکی به نسل‌های بعدی نیز منتقل می‌شود. میزان هورمون‌های جنسی به ویژه تستوسترون، در مردان بیشتر از زنان است. بعضی از موها به این هورمون‌ها حساسیت دارند و شروع به ریزش می‌کنند.

هورمون تستوسترون به کمک آنزیم 5-آلفا ردوکتاز به DHT تبدیل می‌شود. DHT می‌تواند فولیکول‌های موها را ضعیف کند و رشد آنها را کاهش دهد و این یکی از علل اصلی ریزش مو در مردان محسوب می‌شود. بنابراین، عوامل ژنتیکی و هورمون‌ها در کنار یکدیگر مسئول اصلی ریزش مو در مردان می‌باشد در عین حال، در برخی زنان نیز ریزش مو رخ می‌دهد که به دلیل عوامل هورمونی مرتبط با بارداری، دوران یائسگی و یا برخی بیماری‌های مرتبط با هورمون‌ها می‌باشد.

چرا ریزش مو آقایان بیشتر از خانم ها است؟

انتخاب شامپو بر اساس نوع ریزش مو

ریزش مو می‌تواند مرتبط با ژنتیک (آلوپسیا ارثی)، کمبود مواد مغذی، تغییرات هورمونی، استرس، بیماری‌های پوستی و… باشد. بنابراین با توجه به علت ریزش مو و نوع موی خود، می‌توانید شامپوی مناسب را انتخاب کنید ما در ادامه به معرفی بهترین شامپو برای ریزش مو می‌پردازیم.

  • شامپو ضد ریزش ژنتیک (آلوپسیا ارثی): برای کنترل ریزش مو مرتبط با ژنتیک، شامپوهای حاوی مواد تقویت‌کننده مو، بیوتین، سیستئین و مواد ضد التهابی مانند تیموسیل کمک کننده خواهند بود مانند شامپو Alpecin که برای خانم‌ها و آقایان به صورت جداگانه موجود است و متناسب با نوع مشکل پوست مو دارای چندین مدل می‌باشد. سعی کنید در انتخاب شامپوی مناسب ریزش مو با بهترین دکتر پوست و مو در تهران مشورت کنید.
  • شامپو آرام‌بخش و دارای هورمون: برای ریزش مو مرتبط با استرس و تغییرات هورمونی، شامپوهای آرام‌بخش و حاوی عصاره‌های گیاهی مانند: چای سبز، لاوندر و کمیلا می‌تواند مفید باشند مانند شامپو فیتولیوم فیتو که حاوی جینسینگ، و ویتامین B3، عصاره مریم گلی و زینک می‌باشد که به شادابی و استحکام مو کمک می‌کند.
  • شامپو مراقبت‌کننده از پوست سر: در برخی موارد، ریزش مو ممکن است به علت بیماری‌های پوستی باشد. در این صورت، شامپوهای حاوی مواد ضد التهابی و مراقبت‌کننده از پوست سر مثل روغن‌ چای درختی می‌تواند مفید باشد مانند شامپو رکوبیزول که حاوی گیاهان آووکادو، آلوئه ورا، گزنه، سدر و دم اسب می‌باشد که مشکل تحریک و التهاب پوست سر را برطرف می‌کند.

کلام آخر

انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو باید با دقت و توجه به نیازهای خاص پوست و موی سر شما انجام شود. شامپوهای ضد ریزش مو عموما حاوی مواد تقویت‌کننده، مواد ضد التهابی و مواد مرطوب‌کننده هستند که به تقویت ریشه‌های مو و کاهش ریزش موها کمک می‌کنند. اما باید بدانید که برای انتخاب شامپو مناسب لازم است به متخصص پوست و مو مراجعه کرده و از استفاده خودسرانه از شامپوها خودداری کنید.

از شما عزیزان بسیار قدردانیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی کردیم راهکار‌های انتخاب بهترین شامپو برای ریزش مو را برایتان بیان کنیم. امیدواریم مطالب ذکر شده توانسته باشد اطلاعات مفیدی را در مورد پیشگیری از ریزش مو به شما داده باشد در صورت داشتن هرگونه انتقاد و پیشنهاد، می‌توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا