سلامتی و درمانی

خواص فلفل سیاه برای درمان ریزش مو【سال1402】✅

اکثر افراد از جمله خانم ها به دنبال داشتن موهای پرپشت و زیبا هستند زیرا افراد بسیاری از ریزش مو و داشتن موهای بسیار کم پشت رنج می برند و به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکل هستند. ریزش مو علل متعددی دارد که باید توسط پزشک بررسی شوند. برای درمان ریزش مو از روش های مختلفی استفاده می شود که هر یک از این روش ها به نوعی می توانند موجب رفع این مشکل گردند. در ضمن برخی درمان های خانگی از جمله مصرف فلفل سیاه می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر ریزش مو بگذارد و موها را پرپشت کند. اگر می خواهید در رابطه با خواص فلفل سیاه برای درمان ریزش مو بدانید، می توانید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ریزش مو چیست؟

آلوپسی یا همان ریزش مو بدین گونه است که مو به طور ناگهانی و به مقدار غیر طبیعی از پوست سر می ریزد. در این صورت، امکان دارد فرد موهای خوب و پرپشت خود را از دست بدهد و مناطق کمتری از پوست سر بدون مو بماند. ریزش مو می تواند زودگذر یا دائمی باشد. ریزش مو ممکن است به دلایل ژنتیکی یا غیر ژنتیکی ایجاد شود. اگر ریزش مو به دلیل مسائل ژنتیکی باشد به آن ریزش موی ژنتیکی یا آلوپسی ژنتیکی نیز می گویند. ولی اگر عوامل غیر ژنتیکی مانند رژیم غذایی نامناسب، استرس، عوامل محیطی، عوارض داروها و سایر بیماری ها باعث ریزش مو شوند، به آن ریزش موی غیر ژنتیکی می گویند.

ریزش مو در هر جنسیت و در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما به طور کلی در مردان شایع تر است. علاوه بر این، نوع و شدت ریزش مو می تواند از فردی به فرد دیگر فرق کند. توصیه می شود برای تشخیص درست دلیل ریزش مو و برنامه درمانی مناسب با بهترین دکتر ریزش مو در تهران مشورت کنید.

ریزش مو چیست؟

انواع ریزش مو

ریزش مو انواع مختلفی دارد که در ادامه آن ها را برای شما ذکر خواهیم کرد و اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد:

آلوپسی آندروژنیک : ریزش مو از نوع آندروژنتیک متداول ترین نوع ریزش مو می باشد. این نوع ریزش مو که به طور معمول به عنوان ریزش موی مردانه یا ریزش موی زنانه معرفی شده است، ارثی می باشد ولی با دارو یا جراحی کنترل می شود.

آلوپسی آره آتا : این نوع از ریزش مو یک آلوپسی حاد و تکه تکه می باشد که موجب شده ۲ درصد از جمعیت کل دنیا فارغ از جنسیت‌ به آن مبتلا شوند. به طور تقریبی ۲۰ درصد از افرادی که مبتلا به این ریزش مو می شوند، کودکان هستند. دلیل اصلی این نوع از ریزش مو ناشناخته است ولی می توان گفت که شاید خود ایمنی علت آن باشد. امکان دارد که بیماران بهبودی و عود را تجربه کنند. اصولا نحوه تشخیص این مشکل به صورت بالینی است.

تلوژن افلوویوم : این نوع ریزش مو در صورتی رخ می‌دهد که چند فولیکول بر روی پوست سر وارد فاز استراحت چرخه رشد مو گردند که به آن تلوژن می گویند ولی فاز بعدی رشد شروع نمی‌شود. این مسئله سبب می‌شود موها، بدون رشد موهای جدید در تمام پوست سر آغاز به ریزش کنند.

آناژن افلوویوم : در صورتی که برخی روش های درمانی از جمله شیمی درمانی پایان یابد، ریزش سریع مو رخ می دهد که به آن آناژن افلوویوم می گویند. این داروها به قدری قوی اند و عملکرد سریعی دارند که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند ولی امکان دارد که تولید فولیکول مو در پوست سر و بخش های دیگر بدن را هم متوقف کنند. بعد از اتمام شیمی درمانی، موها خود به خود به طور عادی رشد می‌کنند. دکتر پوست می‌تواند داروهایی را جهت کمک به رشد زودتر موها تجویز کند.

آلوپسی سیکاتریسیال : این نوع ریزش مو را آلوپسی زخمی هم می گویند، این نوع از ریزش، یک ریزش مو نادر است که در آن التهاب، موجب از بین رفتن فولیکول‌های مو می شود و سبب به وجود آمدن بافت اسکار در محل آن ها می گردد. بعد از تشکیل بافت اسکار، موها مجددا رشد نمی‌کنند.

هیپوتریکوز : این نوع ریزش نو یک بیماری ژنتیکی نادر می باشد که در آن موهای بسیار کمی روی پوست سر و بدن رشد می‌کند. نوزادانی که با این بیماری متولد می‌شوند ممکن است در ابتدا رشد موی معمولی داشته باشند. با این حال، موهای آن ها چند ماه بعد می‌ریزد. بسیاری از افراد مبتلا به هیپوتریکوز تا ۲۵ سالگی طاس هستند. گزینه‌های درمانی کمی برای این بیماری وجود دارد اما برخی داروها ممکن است به ضخیم شدن یا رشد مجدد موها کمک کنند.

ریزش مو چه عللی دارد؟

ریزش مو علل متعددی دارد که می خواهیم در ادامه این علل را بررسی نماییم :

ارث : ریزش مو به دلیل عوامل ارثی رایج ترین دلیل ریزش مو در تمام دنیا است. آلوپسی آندروژنیک در آقایان و خانم ها به اشکال مختلف ظاهر می شود. آلوپسی آندروژنیک ناشی از پاسخ بیش از اندازه به هورمون آندروژن است. نیمی از زنان و مردان از ریزش موی ارثی رنج می برند که در مردان شایع تر است.

افزایش سن : یکی دیگر از دلایل ریزش مو افزایش سن است. در صورت افزایش سن، فولیکول های مو دیگر نمی توانند جایگزینی برای موهای از دست رفته باشند و این امر منجر به رشد کندتر مو می گردد. در این شرایط، تعداد موهایی که می ریزند از تعداد موهای در حال رشد بیشتر می شود و ریزش مو رخ می دهد.

بارداری و شیردهی : تغییر سطح هورمون ها همراه با استرس ناشی از بارداری و شیردهی یکی از دلایل ریزش مو در زنان است. این ریزش مو طبیعی است و جای نگرانی نیست. برای تشخیص دقیق علت ریزش مو حتما با یک متخصص مشورت کنید.

آیا فلفل سیاه بر ریزش مو تاثیر می گذارد؟

ادویه فلفل سیاه از جمله مواد طبیعی موجود، ارزان و درضمن بسیار تاثیرگذار است. فلفل سیاه دارای مواد مغذی مفیدی می باشد که موهای شما را حالت می دهد. در اینجا مطالب مفیدی در رابطه با این گیاه وجود دارد که می تواند در تقویت موهای شما موثر واقع شود.

فلفل سیاه گیاهی فلفلی است که در زمان نارس چیده می شود و بعد از خشک شدن مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه عموما جهت طعم دادن به انواع غذاها استفاده می شود. ولی این فلفل خیلی بیشتر از یک ادویه طعم دار است و این مسئله به چند دلیل درست است. فلفل سیاه یک گیاه خوب و سرشار از ویتامین C، ویتامین B، اسید فولیک، کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها و پتاسیم است. تمام این خواص، فلفل سیاه را به یک بمب قدرتمند برای موهای شما تبدیل کرده است.

آیا فلفل سیاه بر ریزش مو تاثیر می گذارد؟

خواص عجیب فلفل سیاه برای مو

فلفل سیاه با 5 خواص بسیار شگفت انگیز برای مو همراه است که در ادامه می خواهیم آن ها را برای شما شرح دهیم :

با فلفل سیاه شوره سر رفع می شود : شوره سر می تواند التهاب و خارش ایجاد کند و سلامتی موهایتان را به خطر بیندازد. در صورتی که پوست سر خشک باشد، پوسته پوسته شود، موها چرب، کثیف، آلوده باشد می تواند باعث ایجاد شوره در موهای شما شود. اما سوال اینجاست که نقش این فلفل در این مورد چیست؟! فلفل سیاه حاوی مقدار زیاد ویتامین C است که به پاکسازی مو، از بین رفتن پوست مرده و در نهایت پیشگیری از شوره سر کمک می کند. آنتی اکسیدان ها به پوست سر کمک می کنند تا مواد مفید کافی دریافت نماید و عملیات هیدراتاسیون پوست سر و تولید متعادل سبوم انجام دهد.

رشد مو را تقویت می کند : رشد کردن مو به مقدار مواد مغذی دریافتی فولیکول های مو وابسته است. گردش داشتن خون موجب رسیدن مواد معدنی و ویتامین ها به فولیکول های مو می شود. در صورتی که رشد موی شما کم به نظر می رسد، دلیل آن است که فولیکول های فعال مو خون کافی دریافت نمی کنند. فلفل سیاه دارای مقدار زیادی مواد معدنی از جمله پتاسیم و ویتامین هایی مانند C و B است که هر دو به افزایش خون رسانی به فولیکول های مو کمک می کنند. هر چه فولیکول های مو بیشتر تغذیه شوند، موهای شما بیشتر رشد خواهند کرد. بنابراین استفاده از این فلفل یکی از بهترین راه ها برای تقویت مو است.

پیشگیری از سفید شدن مو به دلیل افزایش سن : یکی از نشانه های پیری، سفید شدن موهاست. ولی موهای شما حتی در جوانی ممکن است شروع به سفید شدن کند. سفیدی سریع مو یکی از مشکلات اصلی جوانان است که منجر به کمتر شدن اعتماد به نفس و سایر مشکلات دیگر می شود. اشعه خطرناک ماوراء بنفش، آلودگی، مواد شیمیایی مضر تزریق شده به محصولات مو، حالت دادن با سشوار و اتوهای صاف و در نهایت رنگ کردن باعث سفیدی زودرس موهای شما می شود. عنصر مس که در فلفل سیاه وجود دارد و همچنین آنتی اکسیدان ها از پیری زودرس جلوگیری می کنند و در نهایت روند پیری را به عقب می اندازد.

پیشگیری از ریزش مو : ریزش و نازک شدن مو یکی از شایع ترین مشکلات مو است که بیشتر افراد از آن ناراضی اند و اکثر پزشکان متخصص را تحت تاثیر قرار می دهد. کثیف بودن، آلوده بودن، سبک زندگی غلط، رژیم غذایی نادرست، چرخه خواب نامناسب، محصولات مو دارای مواد شیمیایی، اشعه های مضر UV ناشی از خورشید و استرس، جزو علل اصلی ریزش مو در آقایان و خانم ها هستند. مقدار زیاد آنتی اکسیدان ها و ویتامین C به پوست سر و فولیکول های مو کمک می کنند تا مواد مفید ضروری دریافت شود، که سبب قوی تر شدن ریشه ها و در ضمن تارهای مو می شود.

حالت دادن به موها : مشکلات مهم دیگری که ما با آن همیشه روبرو هستیم، ناهمواری مو است. موهای وز و درهم باعث شکستگی و ریزش مو می شوند. جهت درمان کردن این مشکلات، شما بیشتر برای خود داروهای شیمیایی یا نرم کننده های مو استفاده می کنید که نه تنها مشکل موی شما را برطرف نمی کند، بلکه مشکل را بدتر می کنند. فلفل سیاه به موها درخشندگی می بخشد، آن را حالت می دهد و از خشک شدن تارها جلوگیری می کند. این ماده شگفت انگیز می تواند به شما کمک کند موهایی سالم، هیدراته و مرطوب داشته باشید.

انواع ماسک مو با فلفل سیاه

برای تهیه یک ماسک مو، می توانید فلفل سیاه را با مواد مختلف ترکیب کنید تا از ریزش مو جلوگیری شود و موها تقویت گردند. در ادامه برخی از این ماسک ها را شرح خواهیم داد:

تهیه ماسک فلفل سیاه و روغن نارگیل برای کاهش ریزش مو : 1 قاشق چایخوری فلفل سیاه ، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل و 1 قاشق غذاخوری روغن کرچک را با یکدیگر به خوبی ترکیب کنید. ترکیب بدست آمده را به پوست سرتان بمالید و آن را آرام به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بمالید. موهایتان را با آب و شامپوی معمولی تان شستشو دهید. این ماسک مو کمک شایانی به کاهش ریزش مو می کند و موهای وز و دهیدراته را به خوبی نرم و مرطوب می کند.

تهیه ماسک مو فلفل سیاه و روغن زیتون برای رشد فولیکول مو : 1 قاشق چایخوری فلفل سیاه و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را کاسه ای بریزید و مخلوط کنید، سپس اجازه دهید تا دست کم دو هفته بماند. پس از گذشت 2 هفته روغن را جدا کنید، در ادامه آن را روی پوست سر تان بمالید و آرام ماساژ دهید، پس از آن اجازه دهید نیم ساعت بماند و موهایتان را با آب سرد بشویید.

تهی ماسک مو فلفل سیاه و شیر برای درمان شوره سر : 1 قاشق چایخوری فلفل سیاه آسیاب شده و با 3 قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. ترکیب بدست آمده را از ریشه تا ته موها پخش کنید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. آن را با آب و شامپو بدون مواد شیمیایی شست شو دهید.

انواع ماسک مو با فلفل سیاه

کلام آخر

برای درمان ریزش مو از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که هر یک از این روش ها به نوعی می توانند موثر واقع شوند. فلفل سیاه یکی از ادویه های بسیار پرطرفدار است که می تواند برای درمان ریزش مو و رفع شوره سر، بسیار مفید باشد. ما نیز سعی کردیم در این مقاله مطالب مفیدی در رابطه با خواص فلفل سیاه برای درمان ریزش مو در اختیار شما قرار دهیم. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنونیم. در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با این موضوع دارید، می توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا