بیرون رفتن
سلامتی و درمانی

فرق کامپوزیت و لمینت در چیست؟【سال1402】⚡

همان طور که همه ما می دانیم، داشتن دندان های سفید و زیبا، تاثیر بسزایی بر چهره انسان دارد وی می تواند بر جذابیت بیفزاید. افراد از روش های مختلفی برای زیبایی دندان های خود و از بین بردن زردی آن ها، استفاده می کنند که هر یک از این روش ها از ماندگاری های متفاوتی برخوردار اند. کامپوزیت و لمینت هر دو روش هایی می باشند که تاثیر بسزایی بر مرتب شدن ظاهر دندان ها می گذارد و در ضمن زردی دندان ها را از بین می برد. هر یک از این روش ها طرفداران خاصی دارند و برای انجام آن ها، مراحل خاصی باید طی شود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم و فرق کامپوزیت و لمینت را برای شما شرح دهیم.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان یکی از پرطرفدارترین خدمات بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران به ویژه در زمینه زیبایی است که به علت مناسب بودن قیمت و سرعت بالا، طرفداران بسیاری دارد. در روش کامپوزیت دندانپزشک از مواد اولیه برای شما دندان جدیدی می سازد. به همین علت دقت، مهارت و ظرافت کار دندانپزشک در نتیجه انتهایی کار تاثیر زیادی دارد به همین دلیل باید در انتخاب دندانپزشک برای ساخت کامپوزیت دقت زیادی داشته باشید.

کامپوزیت ماده چسبنده ای است که با مینا و عاج دندان پیوند محکمی به وجود می آورد و ترمیم دندان را تسهیل می کند. پرکننده های کامپوزیت ترکیبی از مواد پلاستیکی و شیشه ای و در ضمن رزین هستند که به آسانی می توان آن ها را مشابه دندان های طبیعی رنگ کرد. کامپوزیت به علت داشتن ظاهر معمولی و قیمت مناسب، سریعا جایگزین آمالگام نقره جهت ترمیم دندان می شود.

انواع مختلفی از ترکیبات کامپوزیت جهت ترمیم و زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرند. ترکیب اصلی کامپوزیت یک ماده خمیر مانند است که سریعا نفوذ کرده و حفره ها و بی نظمی های دندان را پر می کند. این ترکیبات قطعا همرنگ دندان های طبیعی بوده و ترکیبات فلزی ندارند.

کامپوزیت چیست؟

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت انواع مختلفی دارد که در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد :

کامپوزیت دانه درشت یا ماکروفیل دارای اندازه ذرات بین 10 الی 50 میکرومتر است و اندازه ذرات اثر بسیار زیادی در استحکام کامپوزیت دارد. با این وجود که در روش دانه ریز اندازه ذرات 100 نانومتر می شود. در این روش ماندگاری کامپوزیت، از روش درشت دانه کمتر است، ولی آسانی پولیش یکی از مزایای آن است. در روش ترکیبی یا هیبریدی، اندازه ذرات ما بین دو روش قبلی، حدود 10 تا 50 میکرومتر و در ضمن تا 40 نانومتر است.

محتوای پرکننده بالا باعث افزایش استحکام در برابر سایش می شود. ولی مشکل این روش این است که زیبایی پوشش به مرور زمان و به علت استهلاک کاهش می یابد. نانوکامپوزیت یکی از روش های مدرن پوشش دهی است که اندازه ذرات آن تقریبا 20 نانومتر می باشد. به دلیل جمع شدن ذرات ریز و تشکیل ذرات بزرگتر، مقاومت به سایش، جلاپذیری و استحکام کامپوزیت افزایش یافت. در بین روش های ذکر شده، پوشش نانو کامپوزیت می تواند محتملا گزینه خوبی باشد.

لمینت چیست؟

لمینت دندان که برخی مواقع به آن روکش ونیر می‌گویند، پوششی نازک به رنگ دندان است که برای افزایش زیبایی لبخند و ظاهر کلی افراد طراحی شده است. زمانی که تکه های کوچک لمینت روی دندان ها قرار می گیرد، رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها بسته به شرایط مورد نظر فرد تغییر می کند. لمینت ها علاوه بر فواید زیبایی، مزایای دیگری نیز دارند که از آن جمله می توان به افزایش استحکام و دوام دندان ها نسبت به مینای دندان اشاره کرد و با پوشاندن ناهماهنگی ها و سایر عیوب دندانی، ظاهری طبیعی، تمیز و یکنواخت به ردیف دندان ها می بخشد.

لمینت ها می توانند از پرسلن (پرسلن) یا مواد کامپوزیت رزینی ساخته شوند. لمینت های دندانی چینی مقاومت بالایی نسبت به کامپوزیت های رزین در مقابل لکه ها دارند. برخی از افراد روکش های چینی را ترجیح می دهند، زیرا این روکش ها در برابر لکه مقاوم تر هستند و خاصیت انعکاس نور آن ها به دندان های طبیعی نزدیک تر است. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین ماده روکش دندان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان انواع مختلفی دارد که شامل لمینت های دندانی سرامیکی، کامپوزیت، فوری و متحرک و … است. در روش سرامیکی به علت درخشندگی و شفافیت مینای دندان، ظاهری یکنواخت ارائه می دهد. این پوشش بسیار محکم و مقاوم در برابر اصلاح است، اما قیمت بالایی دارد. در این میان روش لمینت کامپوزیت ارزانتر است و با پنهان کردن عیوب دندانی لبخند زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد. لمینت فوری از قبل ساخته شده و نسبت به سایرین قیمت کمتری دارد ولی ماندگاری کمتری دارد. روکش لمینت متحرک نیز از رزین سخت و کاملا طبیعی ساخته شده است. این روش یکی از مدرن ترین روش های روکش دندان می باشد که استفاده از آن بسیار آسان است.

انواع لمینت دندان

فرق کامپوزیت و لمینت در چیست؟

ممکن است این سوال به ذهن بسیاری از افراد برسد که فرق کامپوزیت و لمینت در چیست؟ پاسخ این سوال را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید :

هزینه کمتر روکش با کامپوزیت : یکی از عوامل مهم در تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت، انتخاب روکش دندان مناسب است. مزیت اصلی روکش کامپوزیت در مقایسه با لمینت، هزینه کمتر آن است. به طور متوسط ​​هزینه لمینت ها دو برابر ونیرهای کامپوزیت است که برای برخی افراد مشکل بزرگی است زیرا اکثر درمان ها تحت پوشش بیمه نیستند.

تفاوت دیگر لمینت دندان با کامپوزیت دندان مراحل و مدت زمان آن است : مدت زمان پوشش لمینت و کامپوزیت نیز متفاوت اند. ونیرهای کامپوزیت معمولاً در یک بار مرحله کامل می شوند. برای این روش، دندانپزشک دندان ها را با یک لایه رزین می پوشاند، لایه های مازاد رزین را اعمال می کند و می تراشد. پس از آن رزین در زیر نور شدید سفت می شود و در نتیجه روکش ها صیقلی می شوند. برای طبیعی به نظر رسیدن، رزین باید صیقل داده شود تا شبیه دندان واقعی گردد. جهت انجام این درمان، تراشیدن دندان ها ضروری نیست.

ولی برای انجام لمینت سرامیکی دندان به 2 تا 3 هفته زمان نیاز است. آغاز کار، دندانپزشک مقداری از مینای دندان ها را می تراشد، سپس آن ها را قالب می زند و قالب ها را برای ساخت روکش های دندانی به آزمایشگاه می فرستد. پس از دو هفته روکش ها آماده شده و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شوند. اکنون دندانپزشک پوشش لمینت را به دندان های شما می چسباند.

برگشت پذیری : روش های لمینت و کامپوزیت نیز از نظر برگشت پذیری با یکدیگر فرق دارند. بد نیست بدانید که اصلی ترین مزیت کامپوزیت در برابر لمینت برگشت پذیری آن است. چون برای باندینگ (کامپوزیت) نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و می توانید پس از گذشت مدتی روکش ها را از روی دندان های خود جدا کنید و از دندان های طبیعی تان استفاده کنید، ولی به علت این که در روش درمانی لمینت، با لایه بندی دندان ها را می تراشید، دیگر نمی توانید از دندان های طبیعی خود استفاده کنید. در واقع روش لمینت دندان (ونیر چینی) برگشت پذیر نیست.

عمر طولانی لمینت و کامپوزیت : به نظر شما کدامیک از لحاظ طول عمر لمینت و کامپوزیت برای شما گزینه خوبی است؟ اگرچه روکش کامپوزیت مزایای زیادی دارد ولی از لحاظ دوام نمی توان آن را با روش لمینت مقایسه کرد. علیرغم پیشرفت هایی که در مواد رزین طی سالیان گذشته صورت گرفته، مواد مورد استفاده در روش لمینت بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت هستند. می توان گفت که لمینت ها دارای مقاومت متوسطی در حدود 10 تا 15 سال هستند که البته با رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت دستورات دندانپزشک می توان از آن ها برای مدت طولانی تری استفاده نمود. ونیرهای کامپوزیت، تقریباً 5 تا 7 سال دوام دارند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

فرق کامپوزیت و لمینت سرامیکی (روکش چینی) دندان اغلب مشتریان را هنگام انتخاب گزینه مناسب، گیج می کند. اکثر دندانپزشکان با در نظر گرفتن مهارت خود در انجام هر یک از این دو روش درمانی و از طرفی سلیقه مراجعین، عمداً آن ها را به گزینش یکی از این دو روش سوق می دهند، ولی حقیقت این است که هر روش درمانی، موارد مختص به خود را دارد و هر بیمار گزینه انتخابی مناسبی برای یکی از این دو درمان است.

به عنوان مثال، کامپوزیت ونیر برای افرادی که نیاز به اصلاح موقعیت یک یا دو دندان دارند، گزینه بهتری است. برای مثال می توان از کامپوزیت روی دو دندان جلویی جهت رفع این مشکل استفاده کرد. از سوی دیگر فردی که خواستار زیبایی است و دارای هشت یا ده دندان جلویی است باید وضعیت و رنگ خود را اصلاح کند، لمینت سرامیکی دو یا چند دندان جلویی انتخاب بهتری برای اوست. این وظیفه دندانپزشک است که بین این دو روش درمانی انتخاب مناسب تری داشته باشد. اما آنچه مسلم است افراد باید در مورد مزایا و معایب این دو روش درمانی اطلاعات کافی داشته باشند.

در چه صورت لمینت و کامپوزیت، گزینه مناسبی نیستند؟

کامپوزیت های دندان و لمینت های دندان همیشه گزینه های مناسبی جهت ترمیم کردن دندان نمی توانند باشند، چون این روش ها که برای اصلاح طرح لبخند می باشند، فقط برای افراد خاصی مناسب هستند و موجب درمان می شوند. لمینت و کامپوزیت نمی تواند درمان خوبی برای موارد زیر باشد:
1 . کسانی که دندان های پوسیده دارند: افرادی که از این عارضه رنج می برند، باید قبل از ساخت و چسباندن روکش های دندانی، عصب کشی انجام دهند، در ادامه با لمینت دندان یا کامپوزیت دندان، مشکل دندان شان را درمان کنند.
2 . افرادی که دندان های ضعیف دارند: اگر بخش قابل توجهی از ساختار دندان از بین برود یا قسمت زیادی پر شود، دندان ها به حد کافی برای حمایت از تاج ها قوی نخواهند بود. در این صورت روکش های دندانی راه حل های مناسب تری هستند.
3 . کسانی که نامرتبی شدید در دندان ها، اوربایت و آندربایت دارند: کامپوزیت ها و لمینت ها نمی توانند ناهماهنگی شدید دندان ها و آندربایت را برطرف کنند. جهت اصلاح این مشکلات بدتر، باید ارتودنسی انجام شود.
4 . افرادی که دندان قروچه می کنند: فشار آوردن و ساییدن دندان ها به آسانی سبب خراش یا شکستن روکش های دندانی می شود. دندان قروچه باید قبل از شروع روکش درمان گردد. محافظت از دندان در شب امکان دارد که در برخی موارد راهکاری برای این مشکل باشد.

در چه صورت لمینت و کامپوزیت، گزینه مناسبی نیستند؟

هزینه لمینت و کامپوزیت دندان چقدر است؟

در صورتی که شما بخواهید دندان های خود را لمینت یا کامپوزیت کنید، باید هزینه ای را به بهترین کلینیک دندانپزشکی در ایران بپردازید تا ایشان بتواند اقدامات کافی را انجام دهد. مقدار مبلغی که باید پرداخت شود به موارد متعددی بستگی دارد زیرا کامپوزیت و لمینت هر یک مبلغ متفاوتی دارند و همچنین جنس هر یک بسیار مهم است زیرا لمینت یا کامپوزیت هر یک انواعی مختلفی دارند. در ضمن تعداد دندان هایی که نیاز به این روش ها دارند، بسیار مهم اند و هر چه دندان بیشتری به ترمیم نیاز داشته باشد، هزینه افزایش می یابد.

کلام آخر

لمینت و کامپوزیت دندان هر یک به نوعی موجب اصلاح طرح لبخند و سفیدی دندان ها می شوند. هر یک ویژگی ها و خصوصیات خاصی دارند که سبب شده افراد یکی از آن ها را متناسب با نیاز خود انتخاب کنند. لمینت و کامپوزیت تفاوت های چشم گیری با یکدیگر دارند که سعی کردیم در این مقاله اطلاعات کافی در رابطه با آن ها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنونیم و در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهاد در رابطه با فرق کامپوزیت و لمینت دارید، می توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

به عنوان آرزو ایرانشاهی وارد شده‌اید. نمایهٔ خود را ویرایش نمایید. بیرون رفتن؟ بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا