پزشکان

لیزر موهای زائد چیست؟【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مطالبی در مورد این که لیزر موهای زائد چیست؟ آشنا کنیم تا در صورت نیاز از این مطالب استفاده کرد و بهترین نتایج را دریافت کنید. لیزر موهای زائد به یکی از رایج ترین و محبوب ترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در بین خانم ها و حتی آقایان تبدیل شده است که موهای زائد را با ایمن ترین روش از بین می برد و عوارض خاصی نیز ندارد، اما لیزر موهای زائد مانند هر فناوری جدیدی می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد، بهتر است افراد قبل از انجام لیزر موهای زائد مطالعه و تحقیق کافی داشته باشند و به مراکز معتبر مراجعه کنند. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله حمایت کنید.

لیزر موهای زائد چیست؟

رشد مو یکی از اتفاقات طبیعی است که همه افراد در دوران بلوغ و پس از آن نیز آن را تجربه می کنند و در این بین موهای زائد نه تنها ظاهر بدن را تحت تاثیر منفی قرار می دهند، بلکه رشد آن در قسمت های خاصی از بدن مانند زیر بغل باعث بروز مشکلاتی مانند تعریق و بوی بد می شود که بسیاری از مردم از آن رنج می برند. نور لیزر هر چیزی که رنگ تیره داشته باشد را گرم کرده و می سوزاند و با حرارت دادن و سوزاندن موهای سیاه داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب دیده و از بین می رود که هر تار مو بدن ما چرخه ای از رشد و استراحت دارد که در هر زمان، بیشتر موهای ما در مرحله استراحت و برخی در مرحله رشد هستند.

اگر در حین لیزر موهای زائد فولیکول مو در مرحله استراحت باشد، اشعه لیزر هیچ تاثیری روی آن ندارد و به همین دلیل است که چندین جلسه لیزر درمانی در فواصل زمانی معین برای از بین بردن تمام موهای زائد بدن و صورت مورد نیاز است که با هر جلسه حذف موهای زائد تعدادی از فولیکول های فعال مو می سوزند و در نهایت پس از مدتی تمام موها از بین می روند.

لیزر موهای زائد برای این منظور در اتاق مخصوصی انجام می شود و هنگام انجام لیزر باید از عینک محافظ استفاده شود که لیزر با ایجاد گرما و تبخیر فولیکول ها، موهایی را که در طول درمان بوی گوگرد سوخته می دهند، از بین می برد و همچنین مدت زمان لیزر موهای زائد بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد که لیزر موهای زائد کل بدن حدود 45 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

لیزر موهای زائد چیست؟

کاندیدای مناسب لیزر موهای زائد

حدود 4 تا 6 جلسه برای حذف کامل موهای زائد توصیه می شود که تعداد این جلسات بسته به فرد می تواند قابل تغییر باشد و همچنین افراد باید کاندیدای مناسبی برای آن باشند که عبارتنداز:

افراد با موهای تیره: فناوری دستگاه لیزر مبتنی بر هدف قرار دادن رنگدانه های موجود در فولیکول مو است، بنابراین افرادی که موهای تیره مانند سیاه، قرمز و قهوه ای دارند نسبت به افرادی که موهای سفید، خاکستری یا بور دارند و افرادی که موهای روشن تری دارند، نتایج بهتری از لیزر موهای زائد دریافت می کنند و همچنین نیاز به جلسات بیشتری برای لیزر درمانی ندارند.

سن بالای 18 سال: بهتر است افراد لیزر موهای زائد را بعد از 18 سالگی شروع کنند، شروع این روش درمانی در دوران بلوغ و قبل از 18 سالگی توسط متخصصان پوست و مو پیشنهاد نمی شود.

افرادی با موهای زبر: یکی دیگر از ویژگی هایی که منجر به تاثیر بیشتر و همچنین موفقیت روش لیزر می شود، داشتن موهای زبر و ضخیم است و افرادی که موهای نازکی دارند ممکن است به جلسات درمانی بیشتری نیاز داشته باشند.

افراد روشن پوست: افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند بهترین کاندیدها برای لیزر موهای زائد هستند، افراد با پوست تیره ممکن است تغییر رنگ پوست در اثر لیزر را تجربه کنند یا ممکن است اسکار لیزری طولانی مدت داشته باشند و البته با توجه به پیشرفت های روز افزون در این زمینه، فناوری های مورد استفاده در دستگاه های لیزر هر روز در حال پیشرفت است و افراد با انواع پوست و مو می توانند از این روش استفاده کرده و نتایج مطلوبی دریافت کنند.

لیزر برای مادران باردار: با توجه به اینکه تحقیقات کافی در مورد لیزر موهای زائد برای زنان باردار انجام نشده است، اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، لیزر درمانی را به بعد از تولد نوزاد موکول کنید.

وضعیت جسمانی: یکی از ویژگی های اصلی لیزر درمانی داشتن سلامتی جسمانی است زیرا استفاده از برخی داروها یا درمان ها ممکن است منجر به کاهش اثر لیزر درمانی یا بروز عوارض جانبی ناخواسته شود بنابراین، اگر بیماری مزمنی دارید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید، باید قبل از شروع درمان، این موضوع را با بهترین دکتر پوست و مو در میان بگذارید.

فواید لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد با رساندن پالس‌های نور بسیار متمرکز به طور مستقیم به فولیکول‌های مو عمل می‌کند و سپس فولیکول‌ها گرمای آن نور را جذب می‌کنند و باعث ریزش مو می‌شوند که حذف موهای غیرتهاجمی مزایای زیادی دارد که عبارتنداز:

درد کمی احساس خواهید کرد: پس از شروع درمان، دیگر نیازی به مقابله با موهای زائد ندارید، مانند آنچه در اپیلاسیون رخ می دهد، در مورد تیغ نیز همینطور است، شدت درد در افراد مختلف متفاوت است و در برخی افراد کم و در برخی دیگر زیاد است و همچنین ممکن است قسمت هایی از بدن ممکن است درد بیشتری احساس کند، اما در دستگاه های لیزر جدید این درد به صفر رسیده است و در بقیه دستگاه ها مانند ضربه کش است و با خنک شدن قوی دستگاه ها و استفاده از کرم ها و لوسیون ها احساس بی حسی یا درد کمی داشته باشید.

درمان با سرعت بالا: زمان درمان برای هر فرد بسته به ناحیه مورد نظر و همچنین رعایت مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد متفاوت است، اما سرعت لیزر نسبت به سایر روش های درمانی مانند اپیلاسیون و اصلاح و همچنین در هفته های اول درمان بسیار بیشتر است و همچنین نتایج قابل توجهی در موهای خود مشاهده خواهید کرد.

هزینه و قیمت: ممکن است مجبور باشید برای از بین بردن موهای زائد با روش لیزر موهای زائد هزینه بیشتری تقبل کنید، اما در دراز مدت، لیزر موهای زائد برای شما مقرون به صرفه تر است زیرا باید هزینه اپیلاسیون و اصلاح را بپردازید و همچنین این هزینه ها را تا پایان عمر به طور منظم پرداخت کنید اما لیزر درمانی طولانی مدت است و پس از اتمام جلساتی که کلینیک برای شما تعیین می کند، تنها باید هر چند ماه یک بار برای تمدید به کلینیک مراجعه کنید که در این صورت در هزینه و زمان صرفه جویی کرده اید.

هرگز نگران موهای زیر پوستی نباشید: پس از لیزر موهای زائد، موها از ریشه از بین می روند و جایی برای رشد ندارند، اما پس از اصلاح یا اپیلاسیون، موهای فولیکول همچنان سر جای خود هستند و احتمال زیادی وجود دارد که موهایی که می خواهند بریزند به صورت کج رشد کنند و باعث عفونت پوستی شود که موهای زائد به دلیل دقت بالای لیزر کاملاً صاف و بدون پیچ و تاب رشد می کنند.

بسیار موثر است: اشعه لیزر به عمق پوست نفوذ می کند و فولیکول موهای شما را هدف قرار می دهد و آن ها را از بین می برد و این فولیکول برای رشد مجدد نیاز به زمان طولانی دارد و به همین دلیل لیزر موهای زائد موثرترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن و صورت محسوب می شود.

فواید لیزر موهای زائد

نکات طلایی درمورد لیزر موهای زائد

لیزر باعث ناباروری نمی شود: مردان و زنانی که ناحیه بیکینی را لیزر می کنند نگران این مشکل هستند. عمق نفوذ لیزر به پوست تنها چند میلی متر است و هرگز به اندام های جنسی شما مانند تخمدان ها یا بیضه ها نمی رسد تا آسیبی به آن وارد کند.

لیزر سرطان زا نیست: پرتوهای لیزر فقط فولیکول های مو را گرم کرده و آنها را از بین می برد. اشعه هایی مانند اشعه ماوراء بنفش یا اشعه ایکس به دلیل انرژی زیاد باعث ایجاد مولکول های سرطان زا مانند رادیکال های آزاد می شوند و به این اشعه ها یونیزه می گویند. لیزر یک پرتو نور است و خاصیت یونیزه کردن ندارد، بنابراین سرطان زا نیست.

لیزر به چشم آسیب نمی رساند: در طول جلسه لیزر عینک های محافظ خاصی در اختیار شما قرار می گیرد و برای ایمنی بیشتر می توان آن را زیر عینک های فابریک قرار داد. در طول درمان با لیزر، به خصوص زمانی که اپراتور روی صورت شما کار می کند، چند فلش نور را ببینید که به چشم شما آسیبی نمی رساند. اما اگر اپراتور اشتباه کند و لیزر مستقیماً به شبکیه چشم شما برخورد کند، خطر آسیب وجود دارد. اگر بعد از لیزر دچار ترشح، قرمزی و سوزش شدید، بهتر است تا برای بررسی بیشتر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

لیزر باعث ایجاد رگ های واریسی نمی شود: لیزر فقط چند میلی متر در پوست نفوذ می کند و به رگ ها و رگ های پوستی که می خواهد روی آن ها عمل کند نمی رسد. و لیزر می تواند رگ های واریسی را با از بین بردن موهای پا قابل مشاهده کند، اما مطمئناً باعث ایجاد آنها نمی شود.

عوارض لیزر موهای زائد

روش لیزر موهای زائد عارضه خاصی ندارد و در صورت استاندارد نبودن دستگاه لیزر و یا عدم تجربه اپراتور دستگاه عوارضی به همراه خواهد داشت که در ادامه به بررسی آن می پردازیم:

  • ممکن است بعد از لیزر متوجه تغییرات رنگدانه شوید و افرادی که پوست روشن‌تر دارند ممکن است متوجه لکه‌های تیره روی پوست خود شوند، در حالی که افراد با پوست تیره‌تر ممکن است متوجه لکه‌های روشن‌تر شوند، اگرچه این تغییرات موقتی هستند.
  • اگر پوست خود را بعد از لیزر موهای زائد در معرض نور خورشید قرار دهید، ممکن است تاول ایجاد شود، و اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود، ممکن است رخ دهد.
  • رشد مو ممکن است در اطراف نواحی لیزر رخ دهد، با این حال، برخی از افراد ممکن است رشد مجدد مو را در ناحیه لیزر یا اطراف آن تجربه کنند.
  • اگر بعد از لیزر موهای زائد پوست خود را در معرض نور خورشید قرار دهید، ممکن است تاول ایجاد شود و باید توجه داشته باشید که اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود این اتفاق می افتد.
عوارض لیزر موهای زائد

کلام آخر

یکی از مهم ترین مواردی که بر زیبایی پوست صورت و بدن تاثیر می گذارد، رفع موهای زائد است که با لیزر موهای زائد انجام می شود. علاوه بر ظاهر ناخوشایند مو، احتمال بروز جوش های چرکی و تحریک مداوم پوست نیز وجود دارد.

لیزر موهای زائد یک روش غیر تهاجمی و بسیار محبوب برای کاهش یا از بین بردن موهای زائد است. لیزر درمانی روشی است که پزشک برای هدف قرار دادن فولیکول‌های مو با نور لیزر متمرکز می‌کند، که فولیکول‌ها سوراخ‌های کوچکی در پوست هستند که موها از آنجا رشد می‌کنند و فولیکول مو نور لیزر را جذب می‌کند، سپس رنگدانه ملانین موجود را جذب می‌کند و بنابراین نور مو را جذب می‌کند. مو به سرعت تبخیر می شود

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با لیزر موهای زائد آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا