پزشکان

ماموپلاستی چیست؟【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مطالبی در مورد این که ماموپلاستی چیست؟ آشنا کنیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کنید. از گذشته تا کنون زیبایی و تناسب اندام یکی از مواردی است که می تواند به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک کند و جراحی سینه یکی از کارهایی است که می توانید انجام دهید و باید به خاطر داشت که سینه های بزرگ و نامتناسب زیبا نیستند. اگر از اندازه سینه خود ناراضی هستید و مشکلات جسمی و روحی مانند گردن درد مزمن و کمر، مشکل در انجام فعالیت های بدنی و از دست دادن اعتماد به نفس دارید، می توانید جراحی ماموپلاستی را انجام دهید که باعث کاهش سایز سینه می شود. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه یکی از جراحی‌های زیبایی است که برای کوچک کردن سینه‌های بزرگ و افتادگی یا بزرگ‌کردن سینه‌ها و همچنین بهبود ظاهر بدن و فرم فیزیکی افراد انجام می‌شود که باید توسط پزشک یا جراح متخصص انجام شود تا نتیجه حاصل شده رضایت بخش باشد.

جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه اغلب برای رفع مشکلات جسمی و پزشکی انجام می شود، اما کسانی که علائم ماکروماستیک ندارند، اما از سایز سینه خود ناراضی هستند، باز هم می توانند جراحی کوچک کردن سینه را به عنوان یک عمل زیبایی انجام دهند. در این صورت بیمارانی که جراحی کوچک کردن سینه انجام می دهند. برای زیبایی، ممکن است دلایل مختلفی برای انجام جراحی ماموپلاستی داشته باشد.

کسانی که می خواهند جراحی سینه انجام دهند قبل از انجام جراحی باید دو نکته را در نظر داشته باشند، اول تصمیم آن ها در مورد زندگی آینده و بارداری و بچه دار شدن است، زیرا روند شیردهی بعد از جراحی ماموپلاستی ممکن است کمی دشوار باشد. که احتمال این عمل خیلی زیاد نیست و بستگی به تکنیک جراحی دارد. مورد دوم در این جراحی تصمیم به کاهش وزن است و کسانی که می خواهند وزن خود را به میزان بالایی کاهش دهند، باید قبل از جراحی کوچک کردن سینه این کار را انجام دهند.

ماموپلاستی چیست؟

انواع ماموپلاستی

سه نوع جراحی ماماپلاستی وجود دارد که تحت عناوین ماماپلاستی افزایش، کاهش و بازسازی انجام می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

ماموپلاستی درمانی یا تراپاتیک: در اغلب موارد، جراحی بازسازی سینه در زنانی که برای درمان سرطان سینه تحت ماستوپکسی قرار گرفته اند انجام می شود.این جراحی سینه ها را بازسازی می کند تا ظاهری متناسب و حجم مناسب برای سینه ها ایجاد کند. نوک سینه و آرئول اطراف سینه نیز در این جراحی بازسازی می شود که نمی تواند حس طبیعی سینه ها و عملکرد طبیعی آن ها را مانند شیردهی بازگرداند و به همین دلیل اعصاب حسی، غدد شیردهی و مجاری شیر برداشته شده است و در طی عمل جراحی یا به شدت آسیب دیده اند و باید این جراحی توسط بهترین جراح سینه انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

ماموپلاستی افزایشی: این جراحی برای افزایش حجم، سایز و بزرگ‌کردن سینه‌های خانم‌ها انجام می‌شود، برخی خانم‌ها احساس می‌کنند که سینه‌هایشان کوچک است و برخی دیگر بعد از بارداری با تغییر ظاهر سینه‌ها، ماموپلاستی سینه را انجام می‌دهند. این نوع ماماپلاستی با استفاده از ایمپلنتی انجام می‌شود که در زیر ماهیچه سینه یا روی عضله قرار می‌گیرد و در ماموپلاستی تقویتی، فضایی در زیر بغل، ناحیه‌ای دایره‌ای در اطراف نوک پستان یا چینی در پایین سینه ایجاد می‌شود. لازم است بدانید که تمام جراحی های بزرگ کردن سینه، روش هایی کم تهاجمی هستند که نیاز به برش هایی به طول تنها سه سانتی متر دارند.

در ماماپلاستی افزایشی که در آن برش هایی در زیر بغل ایجاد می شود، در حین جراحی از آندوسکوپ استفاده می شود. ایمپلنت‌های سینه‌ای که در ماموپلاستی بزرگ‌کننده استفاده می‌شوند از پوسته سیلیکونی پر شده با محلول نمکی یا ژل سیلیکون ساخته شده‌اند و زنی که قصد انجام جراحی ماموپلاستی را دارد می‌تواند با استفاده از ایمپلنت‌های آزمایشی به اندازه دلخواه سینه‌اش برسد.

ماموپلاستی کاهشی: جراحی کوچک کردن سینه اغلب در زنانی انجام می شود که احساس ناراحتی می کنند و از سینه های بزرگ و سنگین رنج می برند. در طی جراحی کوچک کردن سینه، چربی، پوست و بافت اضافی سینه برداشته می شود. پس از ماماپلاستی کاهشی، عمل جراحی باعث تغییر حس سینه ها می شود و شیردهی با این روش امکان پذیر نیست. باید بدانید که در ماموپلاستی کاهشی، برش های بزرگ ایجاد می شود و پیوند نوک سینه انجام می شود و افراد پس از جراحی کوچک کردن سینه، احساس و توانایی شیردهی را از دست می دهند و اگر حفظ توانایی شیردهی برای شما مهم است، بهتر است ماموپلاستی کاهش را تا پایان شیردهی به تعویق بیندازید.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

قبل از انجام جراحی ماموپلاستی افراد باید اقداماتی را انجام دهند که عبارتنداز:

جلسه معاینه: جلسه اول فقط به معاینه بیمار توسط پزشک اختصاص دارد که در طی آن پزشک اندازه سینه ها و شکل آنها را برای تایید عمل بررسی می کند و در صورت صلاحدید عمل، جلسه مشاوره دیگری را تعیین می کند. قبل از عمل وجود دارد.

جلسه مشاوره: در این جلسه پزشک تمامی مزایا و معایب جراحی سینه را بیان می کند که باعث می شود هر فرد وارد اتاق عمل کاملاً از مزایا و معایب ماموپلاستی آگاه شود.

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را کنار بگذارید: افرادی که از تنباکو و مشروبات الکلی استفاده می کنند، آسیب بدنی خود را دیرتر بهبود می بخشند، زیرا باعث ترک سیگار می شود و مشروبات الکلی به عنوان یکی از درمان های جراحی ماماپلاستی شناخته می شود.

مصرف داروهایی مانند آسپرین را متوقف کنید: داروهایی مانند آسپرین رقیق کننده خون هستند و در این صورت برای جراحی بدن مشکل ایجاد می کنند، بنابراین بهتر است طبق دستور پزشک مصرف این داروها را قطع کنید.

روز قبل از عمل جراحی، استحمام کنید: استحمام باید از شب قبل از عمل انجام شود زیرا شستشوی بدن هرگونه آلودگی را از بین می برد و از طرفی شستشوی بدن تا مدتی بعد از عمل امکان پذیر نیست، بنابراین استحمام باید شب قبل از جراحی ماموپلاستی انجام شود.

اقدامات قبل از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی بسیار مهم هستند که عبارتنداز:

 • استفاده از کمپرس سرد و گرم به کاهش تورم و کبودی بیماران بعد از ماموپلاستی کمک می کند اما باید بدانید که سینه بیماران بعد از ماموپلاستی تا مدتی بی حس می شود و این بی حسی نباید به بیماران سینه آسیب برساند.
 • استراحت مطلق برای کسانی که ماماپلاستی انجام داده اند ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد و بیماران باید برای مدتی از فعالیت های سنگین خودداری کنند.
 • بیماران باید در سه روز اول پس از جراحی ماماپلاستی از کمپرس یخ و سپس کمپرس گرم استفاده کنند.
 • مصرف ویتامین C به کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی سینه در جهت بهبودی بسیار کمک کننده خواهد بود.
 • مصرف ادویه و نمک باعث افزایش تورم و کبودی در بیماران می شود و به بیماران توصیه می شود تا مدتی این موارد را از رژیم غذایی خود حذف کنند.
 • مصرف الکل و دخانیات دوره نقاهت پس از جراحی ماموپلاستی را طولانی می کند و بیماران باید تا مدتی از مصرف این اقلام خودداری کنند.
 • شما باید به مدت یک ماه از هرگونه فعالیت ورزشی خودداری کنید.
 • بعد از جراحی احساس خستگی و درد قفسه سینه خواهید داشت.
 • بلند کردن اجسام سنگین تا پایان دوره ریکاوری ممنوع است.
 • برخی از افراد پس از جراحی دچار افسردگی می شوند، بهتر است در مورد نگرانی های خود با پزشک صحبت کنند.
 • پس از جراحی، جای زخم باقی می ماند و به مرور زمان از بین می رود، اما به طور کامل از بین نمی رود.
 • در ابتدا، به کسی نیاز دارید که به شما کمک کند حرکت کنید و بلند شوید.
 • پس از ماموپلاستی باید به طور مرتب از مسکن استفاده کرد.
 • رانندگی حداقل به مدت دو هفته ممنوع است و در صورت لزوم می توانید در صورت لزوم پشت فرمان برگردید.

عوارض ماموپلاستی

برخی از عوارض جانبی ماموپلاستی که در همه افراد یکسان نیست عبارتند از:

خونریزی: خونریزی در داخل بافت سینه ایجاد می‌شود که باعث درد و تورم سینه می‌شود و خونریزی در 24 ساعت اول عمل رخ می‌دهد که در صورت مشاهده نیاز به یک عمل جراحی جدید برای تخلیه خون و قطع خونریزی دارد.

عفونت: عفونت زمانی رخ می دهد که میکروب ها وارد بدن شده و باعث بیماری شوند. میکروب هایی که باعث عفونت می شوند به قدری متنوع هستند که با آنتی بیوتیک قابل درمان هستند و اگر بعد از جراحی دچار عفونت شوید، روند بهبودی به تاخیر خواهد افتد.

اسکارهای نامطلوب: اسکار بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از جراحی یا آسیب است و ظاهر و درمان اسکار به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمق و اندازه زخم یا بریدگی و موقعیت آسیب، سن، ژنتیک، جنسیت و خاصیت ارتجاعی همگی نقش مهمی در تشکیل اسکار دارند.

شل شدن پوست: افتادگی پوست، از جمله نوک پستان و آرئول، می تواند در طی عمل کوچک کردن سینه رخ دهد و تورم بیش از حد می تواند ناشی از خونریزی زیاد یا کمبود خون رسانی به بافت ها باشد. قرار گرفتن در معرض دود سیگار نیز می تواند باعث افتادگی پوست شود و سیگار کشیدن برای سه یا چهار هفته قبل از عمل و تا یک ماه پس از جراحی ممنوع است. اگر پوست شل شود، کنترل آن بسیار مشکل است و نتیجه عمل معکوس می شود.

لخته شدن خون: یکی از عوارض ماموپلاستی ایجاد لخته خون در پاها است که اگر بعد از عمل متوجه تورم در مچ پا شدید، به بهترین جراح سینه در ایران مراجعه کنید زیرا لخته شدن خون می تواند بسیار جدی باشد و پیشگیری از لخته شدن خون بسیار مهم است و اگر سابقه لخته شدن خون دارید، بیشتر در معرض آن هستید.

ناتوانی در شیردهی: ممکن است بعد از این روش نتوانید شیر دهید، بنابراین اگر همچنان قصد دارید در آینده صاحب فرزند شوید، بهتر است مدتی صبر کنید و سایر روش های ماموپلاستی را زیر نظر پزشک یا جراح متخصص را امتحان کنید.

احساس درد: درد و تورم بعد از ماموپلاستی جزئی است، درد بعد از ماموپلاستی شدید نیست و درد ناشی از عمل با استفاده از مسکن قابل کنترل است. ممکن است در چند روز اول کمی درد داشته باشید، مخصوصاً هنگام حرکت یا سرفه، در صورت احساس درد مداوم، حتماً این موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.

نکروز چربی: نکروز چربی باعث ایجاد یک توده سفت در سینه‌ها می‌شود که دردناک است اما در برخی افراد خفیف است. نکروز به معنای سلول‌های مرده است که زمانی اتفاق می‌افتد که اکسیژن کافی به سلول‌ها نرسد و وقتی بافت چربی آسیب ببیند، توده‌ای از بافت مرده یا آسیب دیده تشکیل می‌شود و بافت چربی سینه لایه بیرونی سینه زیر پوست است.

عوارض ماموپلاستی

کلام آخر

ماموپلاستی جراحی زیبایی یا ترمیمی سینه محسوب می شود که در آن اندازه، اندازه یا افتادگی سینه ها اصلاح می شود. در این جراحی چربی ها، بافت های غدد و پوست از ناحیه سینه برداشته می شود تا تغییراتی در ساختار این اندام بدن ایجاد شود. یکی دیگر از کاربردهای این عمل اصلاح موقعیت نوک سینه ها است که با این جراحی می توان موقعیت آنها را به طور تقریبی تعیین کرد تا شکل و ظاهر بهتری داشته باشند و این جراحی به طور کلی جراحی خطرناکی محسوب نمی شود، اما با رعایت نکردن نکات قبل و بعد از عمل می توانید نتایج مطلوبی کسب کنید.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی درمورد این که ماموپلاستی چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا