سرگرمی و ورزش

بهترین شهربازی‌های تهران【سال1402】❤️ + لیست 10تایی

ما در این مقاله می‌خواهیم اطلاعاتی راجع به بهترین شهربازی های تهران در اختیار شما قرار دهیم. از دیرباز تا کنون شهربازی های گوناگونی در سراسر جهان احداث شده که افراد در گروه های سنی مختلف امکان تفریح کردن را در آن ها دارند. در کشور ما هم “پایتخت” را می توان یکی از پرتعدادترین ها در شمار شهربازی ها دانست. در این مطلب قصد داریم فهرستی از بهترین شهربازی های تهران را ارائه دهیم، به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

شهربازی به مراکزی گفته می شود که مجهز به تعدادی تجهیزات و وسایل سرگرم کننده می باشد که خانواده ها و افراد مختلف در گروه های سنی می توانند احساساتی نظیر: هیجان، ترس، شادی و اضطراب را هم زمان تجربه نمایند.

نکاتی که در مورد بهترین شهربازی های تهران باید رعایت شود

 1. افراد با توجه به گروه های سنی که دارند باید از وسایل شهربازی استفاده کنند. به عنوان مثال کودکان نباید از وسایلی مانند ترن هوایی و سقوط آزاد، چرخ و فلک هایی که ارتفاع بسیار زیادی دارند، سرسره های مارپیچ و …که باعث آسیب دیدن در کودکان می شود. خانواده ها باید کودکان و فرزندانشان را با وسایل متناسب با سنشان آشنا کنند و به آن ها آموزش بدهند چه چیزی برای آن ها مناسب و چه چیزی برایشان نامناسب است.
 2. خانواده ها حتما توجه شان را به کودکشان در هنگام بازی بدهند تا اگر مشکلی برای کودک پیش آمد، سریعا به او کمک کند.
 3. درست است که بازرس بررسی ها را انجام می دهد، اما بهتر است خانواده ها زمانی که می خواهند از یک وسیله استفاده کنند یک نگاه کلی به آن ها بیندازند و اگر دچار مشکلی از جمله شکستگی بود از استفاده از آن وسیله امتناع کرده و به مسئولین مربوطه اطلاع دهند.
 4. افراد ممکن است بیماری هایی از جمله فشار خون، بیماری قلبی داشته باشند که استفاده از برخی وسایل باعث تشدید بیماری شود. این گونه افراد باید حتما به مسئولین شهربازی اطلاع دهند.
 5. وسایل بازی باید روزانه کاملا تمیز شوند تا از ایجاد بیماری برای افراد جلوگیری شود. خانواده ها به کودکانشان آموزش دهند که زباله هایشان را در سطل زباله بریزند.
 6. از نکات قابل ذکر دیگر این است که لبه های تیز وسایل درست شوند تا کودکان آسیب نبینند.
 7. مسئولان حتما توصیه های لازم برای استفاده از هرکدام از وسایل بازی را به افراد بدهند تا دچار مشکل نشوند. برای مثال وسایلی مانند ترن هوایی، سقوط آزاد و… که باید کمربندها و تجهیزات ایمنی بسته باشند، حتما افراد کمربندها و تجهیزات ایمنی شان را ببندند و تا لحظه پایان و ایستادن کامل وسیله کمربند را باز نکنند.
 8. در زمانی که از این گونه وسایل استفاده می کنید نباید از جای خود بلند شوید و یا جا به جا شوید و بچرخید، تا وسیله بازی تعادلش بهم نخورد و خطری جانتان را تهدید نکند.
 9. در صورت بروز هر مشکل باید مسئول شهربازی به واحدهای آتش نشانی اطلاع دهد.
 10. در مورد شهربازی های سرپوشیده نکته ای قابل توجه است و آن این است که باید حتما شهربازی تهویه مناسب داشته باشد.
 11. تجهیزات شهربازی کودکان هم باید دارای نکات ایمنی متناسب با کودکان باشند تا دچار مشکل نشوند.

بهترین شهربازی های تهران

تجهیزات شهربازی ها

محبوب ترین تجهیزات و وسایلی که در اغلب شهربازی ها وجود دارند عبارتند از:

 • ترن هوایی

ترن هوایی را می توان یکی از مهیج ترین این وسایل به شمار آورد که در واقع یک خط آهنی طولانی و پرپیچ و خم می باشد. شیبی که این وسیله در نقاط مختلف دارد هیجان آن را چندین برابر می کند. ترن هوایی باید با دقت خاصی ساخته شود تا وسیله سواری روی آن دچار واژگونی نشود. این وسیله از محبوب ترین تجهیزات موجود در شهربازی ها می باشد.

 • چرخ و فلک

چرخ و فلک ها وسیله محبوب دیگری هستند که در شهربازی ها وجود دارند. این وسیله در شکل ها و اندازه های گوناگون وجود دارد و حرکتی دایره وار را انجام می دهد. صندلی هایی که برای چرخ و فلک در نظر گرفته می شود، دارای محافظ های ویژه ای هستند که از برهم خوردن تعادل فرد در طول حرکت پیشگیری می کند.

 • ماشین سواری

ماشین سواری نزد کودکان و خردسالان محبوبیت بسیار زیادی دارد. این وسیله را به دلیل ساختاری که دارد و با سقف در ارتباط است، معمولا در شهربازی های سرپوشیده می بینیم و یا اگر در شهربازی های سرباز وجود داشته باشد، برای آن فضایی سرپوشیده در نظر می گیرند.

 • تاب

تاب ها در هر مکانی که باشند، توجه ها را به خود جلب می کنند. اما تاب های موجود در شهربازی کمی با تاب هاب معمولی تفاوت دارند. این تاب ها از یک سقف گردان آویزان هستند و هنگامی که افراد بر روی آن می نشینند، شروع به حرکت می کند و کم کم به ارتفاع بالاتر می رود.

 • تونل های وحشت

تونل های وحشت از ترسناک ترین قسمت هایی است که در شهربازی های تهران وجود دارند. این تونل ها به صورت کم عرض و پیچ در پیچ تعبیه شده که در نقاط مختلف آن عروسک ها و کارکترهای ترسناکی با ظاهری عجیب جلوی شما ظاهر می شوند و سبب ایجاد ترس در شما می گردند. در برخی موارد مسیر تونل را باید به صورت پیاده بپیمایید و در مواردی هم سوار قطاری دسته جمعی می شوید و به راه می افتید.

 • سرسره ها

سرسره های طویلی در شهربازی ها وجود دارند که پایین آمدن از آن ها بسیار لذت بخش است.

پارک ارم تهران

پارک ارم تهران

یکی از بهترین شهربازی های تهران “پارک ارم” می باشد که در زمینی به وسعت 72 هکتار گسترده شده و بزرگترین پارک ایران به حساب می آید. مجموع 3 شهربازی با فضاهای باز و سرپوشیده در مجموعه ارم وجود دارد که حدود 75 دستگاه تفریحی متنوع نظیر: سفینه، رنجر، ستاره گردان، چرخ و فلک، تاب زنجیری، سقوط آزاد، سالتو و پاراتاور را در خود جای داده است. نخستین صخره نوردی متحرک کشورمان نیز در این شهربازی قرار گرفته است.

سالن شهربازی سرپوشیده ارم “قلعه سحرآمیز” نام دارد که مکان مناسبی بر ای روزهای بارانی و سرد سال می باشد. البته افراد زیادی هم ترجیح می دهند که در روزهای گرم سال هم به این سالن سرپوشیده بروند. در قلعه سحرآمیز حدود110 بازی گوناگون از جمله صندلی پرنده، بازی های کامپیوتری و شبیه سازی شده وجود دارد.

جابه جایی بین شهربازی های ارم از طریق تله سیژی که از روی دریاچه ی مجموعه عبور می کند امکان پذیر است. جالب است بدانید که پارک ارم فضای سبز هم دارد که گردشگران می توانند علاوه بر بازی کردن، پیک نیک هم کنند و روزی خاطره انگیز را رقم بزنند. رستوران و کافه و بوفه های بستنی نیز جزئی از این پارک به حساب می آید.

آدرس: کیلومتر 4 اتوبان تهران کرج، بعد از اتوبان شهید ستاری، کنار گذر راست پل اتوبان شهید باکری

سرزمین عجایب (واندرلند)

سرزمین عجایب (واندرلند)

یکی دیگر از بهترین شهربازی های تهران می باشد که در غرب تهران وجود دارد. این شهربازی 400 متر مربعی از لحاظ سیستم کارتی در ایران پیشتاز بوده و نخستین بار در این مجموعه از این سیستم استفاده شد. هنگام ورود به سرزمین عجایب باید این کارت های اعتباری را تهیه نمایید و به هر مقداری که تمایل دارید آن را شارژ کنید تا بتوانید از وسایل بازی استفاده نمایید. 140 بازی در این شهربازی وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از: ماشین فرفره، سفینه گردان، رالی، تیراندازی لیزری، مینی بولینگ، بالن، هواپیما، موتور کوبنده و چرخ و فلک.

از امکاناتی که در سرزمین عجایب وجود دارد و گردشگران تور داخلی می توانند از آن بهره ببرند می توان به پارکینگ، سرویس بهداشتی، سالن برگزاری تولد، آتلیه عکاسی، بوفه و نقاشی صورت کودک اشاره کرد.

آدرس: میدان پونک، بلوار اشرفی اصفهانی، بعد از پل همت، مرکز خرید تیراژه، طبقه سوم

شهربازی چمران

شهربازی چمران

یکی از قدیمی ترین و بهترین شهربازی های تهران که قدمتی 40 ساله دارد، شهربازی چمران است، که به همین دلیل یکی از مکان های نوستالژیک پایتخت به شمار می رود. این شهربازی تهران که مدتی بسته شده بود، امروزه با بازسازی و اضافه شدن امکاناتی جدید و به روز، مجددا بازگشایی شده است. دنیای بازی چمران با امکانات زیاد و بی نظیر خود یکی از شهربازی کودکان و بزرگسالان به حساب می آید، که برای تمام افراد خانواده فضایی دلپذیر و فوق العاده را فراهم کرده و علاوه بر بازی های کامپیوتری، سرگرمی های مختلف دیگری که برای رده های سنی مختلف مناسب هستند را در قالب خود جای داده است.

وسایل بازی یکی از بهترین شهربازی های تهران ماشین کوبده، ماشین چرخشی، قطار، چرخ و فلک، ترن هوایی، جت اسکی، آتش نشانی و… می باشد.

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، مجموعه شهید چمران

شهربازی ژوپیتر

شهربازی ژوپیتر

شهربازی ژوپیتر از مدرن ترین و بهترین شهربازی های تهران می باشد که امکانات و دستگاه های بازی مختلفی برای پذیرایی از شما و فرزندانتان دارد. ورودی این شهربازی سرپوشیده تهران که در پاساژ بزرگ کوروش قرار دارد، رایگان است و نکته جالب دیگر این است که هیچ گونه محدودیت سنی هم برای استفاده از وسایل بازی آن وجود ندارد.

وسایل بازی شهربازی ژوپیتر چرخ و فلک، مینی بولینگ، ماشین کوبنده، اسنوبرد، سفینه فضایی، جعبه جواهر، اسپایدر بات، اسپید دمون، فریزر کوئست گیم، دربی، آیس بال، لوپریشن گاست، کاروسل و… می باشد.

آدرس: تهران، بزرگراه شهید ستاری، نبش پیامبر مرکزی، مجتمع کوروش، طبقه مثبت دو

شهربازی فان تایم

شهربازی فان تایم

یکی از بهترین شهربازی های تهران، شهربازی فان تایم می باشد که در مرکز خرید ارگ تجریش واقع شده است. فان تایم تجریش که برای گروه سنی کودک و نوجوان تاسیس شده است دارای طراحی زیبا و خاصی می باشد که محیطی شاد را مهیا ساخته است. مساحت کلی این شهربازی در حدود 2 هزار متر مربع می باشد و 115 بازی گوناگون را در خود جای داده است.

در این مجموعه امکاناتی مانند آتلیه عکاسی، سرویس بهداشتی، نقاشی صورت کودک، سالن برگزاری تولد و پارکینگ وجود دارد.

آدرس: میدان تجریش، خیابان سعد آباد، مجتمع تجاری ارگ تجریش، طبقه سوم

شهربازی تیراژه

شهربازی تیراژه

این شهربازی سرپوشیده موقعیتی را برای شرق نشینان تهران مهیا ساخته تا بتوانند ساعات شاد و لذت بخشی را در کنار خانواده تجربه کنند. چندین دستگاه بازی در این مکان وجود دارد که بنا بر سلیقه می توانید هریک را انتخاب نمایید.

رستوران ها و فودکورت های خوبی در این مکان وجود داشته که می توانید برای رفع خستگی و یا رفع گرسنگی در آن ها غذا میل کنید. همچنین امکان خرید کردن یا فیلم دیدن نیز در این مجتمع وجود دارد. شهر کتاب و هایپراستار از دیگر قسمت های تیراژه می باشد که مورد استقبال قرار گرفته است.

آدرس: اتوبان امام علی جنوب، خروجی شهید مدنی، جنب مترو شهید مدنی

شهربازی هورا پارک

شهربازی هورا پارک

این شهربازی که یکی از بهترین شهربازی های تهران می باشد، در غرب تهران قرار گرفته است که بیش از 1400 متر مربع وسعت دارد و به غیر از وسایل بازی گوناگون، دارای فست فود ، سینما شش بعدی، اتاق عکاسی و غرفه گریم می باشد.

وسایل بازی این شهربازی دارای 50 بازی گوناگون است که از میان آن ها می توان به ماشین برقی، ایرهاکی، فوتبال دستی، سیمولاتور رانندگی و موتورسواری، استخر توپ، استخر شن، کروسل، ترامپولین، بازی موزیکال سندباد، بازی واقعیت مجازی و انواع بازی های کامپیوتری اشاره کرد که برای رده های سنی مختلف مناسب هستند.

آدرس: جنب آباد جنوبی، بلوار لاله غربی، مرکز خرید سمرقند، طبقه سوم

شهربازی فرشته ها

شهربازی فرشته ها

شهربازی فرشته ها یکی دیگر از بهترین شهربازی های تهران می باشد که در شرق تهران واقع شده است و در اوایل سال1396 افتتاح شد. این شهربازی کودکان بیشتر برای کودکان و نوجوانان رده سنی 3 تا 14 سال مناسب است و با این که همانند دیگر شهربازی های سرپوشیده تهران دارای وسایل بازی زیادی نیست، اما فضایی صمیمی و ایمن دارد که حضور در آن را بسیار لذت بخش می کند.

شهربازی فرشته ها دارای محیطی مخصوص برگزاری جشن است و خانه کودکی نیز دارد که در آن مادران شاغل می توانند کودکان 2 تا 8 ساله خود را به مربیانی کارآزموده بسپارند. از وسایل بازی این شهربازی می توان به ایرهاسکی، بازی کوسه، استخر شن، استخر توپ، سیمولاتور موتور، قطار کودک، تشک پرش و… اشاره کرد.

آدرس: تهران، خیابان دماوند، بعد از خیابان آیت، روبروی ایستگاه ابوریحان، برج دماوند

شهربازی قلعه سحر آمیز

شهربازی قلعه سحر آمیز

یکی دیگر از شهربازی های سرپوشیده تهران که بزرگ و پر از بازی های متنوع است، این شهربازی تهران در مجموعه ارم تهران می باشد. همچنین جزء بهترین شهربازی های تهران نیز می باشد.

شهربازی قلعه سحرآمیز در فضایی به وسعت 4000 متر مربع ساخته شده و از پارکینگی با ظرفیت 2500 ماشین برخوردار است و برای کسانی که خواستار تجربه سرگرمی های متفاوت تری نسبت به وسایل بازی پارک سرپوشیده ارم هستند، گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می رود.

از امکانات این شهربازی سرپوشیده تهران می توان لیزر شو، سینمای چهاربعدی، صخره متحرک و چندین بازی و سرگرمی دیگر را نام برد که در تمامی روزهای هفته حتی روزهای تعطیل قابل دسترسی و استفاده هستند.

آدرس: کیلومتر پنج اتوبان تهران کرج، بعد از ایستگاه ارم سبز، داخل شهربازی شماره یک

شهربازی بیلینو

شهربازی بیلینو

بوستان نهج البلاغه یکی از بهترین شهربازی های تهران می باشد که مورد توجه شهروندان تهرانی قرار دارد. نخستین پارک عمرانی کشورمان در همین پارک واقع شده و با وجود زمان نسبتا کوتاهی که از تاسیس آن می گذرد، مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است.
بیلینو یکی از بهترین شهربازی های تهران می باشد که در سال 1394 احداث شده و در آن می توانید بازی و سرگرمی را در کنار یادگیری تجربه کنید. دستگاه های راه سازی و ساختمانی موجود در این پارک واقعی هستند و در مقیاس کوچک تر ساخته شده اند تا کودکان بتوانند مورد استفاده قرار دهند. برخی از وسایلی که در این شهربازی وجود دارند عبارتند از: بیل مکانیکی و جرثقیل چنگکی، گیم ها، جرثقیل حمل الوار و نوار نقاله، کلایمکس، بیل مکانیکی و جابه جایی توپ، کشتی و چرخ و فلک می باشد. این شهربازی در واقع شهربازی کودکان محسوب می شود اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید علاوه بر کودکان و خردسالان، بزرگسالان هم می توانند در بیلینو سرگرم شوند و ساعات خوشی را سپری کنند.

آدرس: تهران، بزرگراه همت غرب، بین بزرگراه اشرفی اصفهانی و یادگار امام، داخل بوستان نهج البلاغه.

انواع شهربازی ها

شهربازی روباز

شهربازی های روباز، دقیقا همان چیزی است که پس از شنیدن این اسم به ذهن ما می آید. چرخ و فلک های بزرگ و دنیای نور و رنگ که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

اما در رابطه با تجهیز این نوع فضا با وجود کمتر بودن محدودیت های انتخاب، گزینه های شما سخت تر خواهند بود چرا که در شهربازی های روباز عموما از وسایل سنگین و فوق سنگین استفاده شده و به طراحی دقیق و جانمایی های کارشناسی شده نیاز است. سازه های مورد استفاده در شهربازی روباز عموما نیازمند به فونداسیون هستند لذا زیرسازی جزء مسائل مهمی است که در این پروژه ها در نظر گرفته می شود.

طراحی چینش وسایل شهربازی در این نوع فضا اغلب به صورتی است که تمامی فضا مورد بهره برداری قرار گرفته و هیچ بخشی از محوطه شهربازی به هدر نرود.

شهربازی سرپوشیده

اکثر وسایل شهربازی مورد استفاده در فضای بازی سرپوشیده از نوع الکترونیکی یا گیمی بوده که با داشتن ابعاد مناسب و تنوع محصولی بالا، می توانند ضامن موفقیت یک مرکز بازی سرپوشیده باشند. در رابطه با شهربازی سرپوشیده، ابعاد و ارتفاع سقف فضای شما از نکات حائز اهمیت در انتخاب محصولات خواهد بود. چرا که در احداث این نوع فضای بازی محدودیت ارتفاع، محدودیت های وزنی سازه ها و فونداسیون همگی باید مورد بررسی قرار بگیرند تا از خطرهای احتمالی نیز جلوگیری شود.

البته به دلیل وجود این محدودیت ها استفاده از سازه های فوق سنگین شهربازی در فضاهای سرپوشیده رایج نیست. اما در صورتی که شهربازی سرپوشیده در یک فضای هم سطح زمین ساخته شود امکان تجهیز وسایل با برخی سازه های نیازمند فونداسیون نیز بررسی خواهد شد.

چگونه می توان وسایل شهربازی را بازرسی کرد؟

بازرسی وسایل شهربازی انواع بسیاری دارد که در این جا به چند مورد اشاره می کنیم:

 • بازرسی هنگامی که وسایل در حال ساخت اند: این کار برای این انجام می شود تا از مراحل ساخت وسایل با استانداردهای لازم اطمینان حاصل شود.
 • بازرسی هنگام نصب وسایل و قبل از استفاده از آن ها: این کار باعث نصب اصولی وسایل می شود و همچنین قبل از افتتاح وسایل با ابزار تست بار این کار صورت می گیرد تا استانداردها و شرایطی که طراح وسایل بیان کرده مورد بررسی قرار گیرد.
 • بازرسی زمان افتتاح و استفاده از وسایل: در این مرحله برای بازرسی ممکن است قطعات وسایل بازی باز شود، یا رنگ را پاک کنند و یا ضخامت وسایل را بسنجند تا از مقداری که ممکن است دچار ساییدگی شود اطمینان حاصل کنند و… تا بازرسی به صورت دقیق تر انجام شود.

اگر وسایل مورد استفاده در شهربازی ها غیراستاندارد باشند و ایمن نباشند، می توانند مشکلات و خسارات زیادی را برای مردم علی الخصوص کودکان ایجاد کنند. پس تمام افرادی که مالکین شهربازی ها هستند باید وسایل مورد استفاده در شهربازی را برای بازرسی به ادارات مربوطه معرفی کنند.

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان مقاله بهترین شهربازی های تهران همراهی کردید. سایت تاپتنا در این مقاله سعی بر آن داشته تا بهترین شهربازی های تهران را به شما معرفی کند. امیدوارم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد و بتوانید با توجه به نکات گفته شده یکی از بهترین شهربازی های تهران را انتخاب کنید و برای گذراندن اوقات فراغت خود به آن جا بروید.

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا