پزشکان

بلیچینگ دندان چیست؟【سال1402】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مطالبی در مورد بلیچینگ دندان چیست؟ آشنا کنیم تا در صورت نیاز از آن ها استفاده کرده و زیبایی دندان های خود را کامل کنید. با گذشت زمان و با افزایش سن، دندان ها زرد شده و تغییر رنگ می دهند که این تغییر رنگ در اثر نفوذ رنگدانه ها به ساختار لوله ای مینا دندان و تغییر مواد معدنی عاج ایجاد می شود که در این صورت بهترین و موثرترین روش در علم دندانپزشکی برای بهبود رنگ دندان ها سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ دندان است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از روش های تخصصی سفید کردن دندان است و بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشک شکایت دارند که زردی و ناهنجاری دندان هایشان حتی با مسواک زدن از بین نمی رود که در این صورت باید بدانید که تغییر رنگ با روش های ساده قدیمی قابل درمان نیست و اثرات این روش ها موقتی است و بهترین روش در این گونه موارد استفاده از بلیچینگ دندان با استفاده از مواد شیمیایی است.

برای انجام بلیچینگ دندان دو روش وجود دارد که شامل سفید کردن توسط پزشک با مواد شیمیایی و سفید کننده خانگی می باشد که بازدهی روش شیمیای توسط پزشک برای رسیدن به نتایج سریع تر بیشتر است و روش خانگی بعد از چند هفته تاثیر خود را بر روی سفیدی دندان ها از دست می دهند که افراد بهتر است پس از بلیچینگ دندان، سینی پلاستیکی را که در واقع از قالب دندان های شما در آزمایشگاه ساخته شده است و ژل سفید کننده بین فضاهای مناسب قرار می گیرد، شب در دهان خود قرار دهند و هر بار صبح آن را خارج کنند تا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

بلیچینگ دندان چیست؟

نکات طلایی قبل از انجام بلیچینگ دندان

در ادامه مقاله جهت اطلاع شما عزیزان به بررسی مواردی پرداخته ایم که می تواند به شما در انتخاب تصمیم صحیح تر و کم خطرتر کمک کند که عبارتنداز:

ابتدا یک چکاپ کامل انجام دهید: قبل از اینکه بدانید بلیچینگ دندان چیست؟ و آن را انجام دهید، لازم است از وضعیت کلی سلامت دندان های خود اطلاع داشته باشید که در این صورت دندانپزشکان توصیه می کنند قبل از انجام بلیچینگ دندان، تمام معاینات دهان و دندانی را به صورت کامل انجام دهید و اگر بین دندان ها حفره ای وجود دارد یا لثه ها آسیب دیده اند، ابتدا باید به طور کامل درمان شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

بلیچینگ دندان را آهسته و پیوسته انجام دهید و عجله نکنید: سفید کردن دندان یا بلیچینگ با اشعه لیزر انجام می شود و ممکن است انجام آن آسان نباشد، همانطور که پزشکان می گویند گاهی اوقات بلیچینگ می تواند با حساسیت و درد همراه باشد اما واقعیت این است که حساسیت جزئی از این کار زیبایی غیرقابل انکار است و بلیچینگ دندان بهتر است با حوصله و به مرور زمان انجام شود و اگر علاقه زیادی به انجام سفید کردن در مطب ندارید، می توانید آن را در منزل انجام دهید، حتی اگر در گروه افرادی هستید که با استفاده از مواد شیمیایی و خطرناک راحت هستند.

از چسب های سفید کننده استفاده کنید و این کار را تکرار کنید: برای سفید کردن دندان ها و اگر نمی خواهید در مطب این کار را انجام دهید از چسب های سفید کننده مخصوص دندان استفاده کنید و باید این روند را به طور مداوم و بدون توقف دنبال کنید، زیرا درخشش و سفیدی دندان های شما باعث می شود بعد از 6 ماه ناپدید شوند مگر اینکه از محصولات خوبی برای این منظور استفاده کرده باشید که تحقیقات نشان داده است که استفاده از این چسب‌ها می‌تواند مواد میکروسکوپی ناخواسته را از سطوح دندان پاک کند که می‌تواند باعث حساسیت یا گاهی پوسیدگی دندان شود.

به آنچه می‌خورید توجه کنید: برخی غذاها و نوشیدنی‌ها نیز می‌توانند رنگ دندان‌ها را تغییر دهند مانند چای، قهوه و نوشیدنی‌های سبز رنگ نیز می‌توانند باعث این مشکل شوند که اگر نمی توانید آن ها را به طور کامل ترک کنید، مصرف آن ها را کاهش دهید تا مدت زمان سفید شدن دندان ها افزایش یابد و همچنین باید بدانید که خوراکی هایی مانند گل کلم، توت فرنگی و دانه های گیاهی و همچنین آجیل می توانند به سفید شدن دندان ها کمک کنند.

از محصولات سفید کننده داروخانه کمک بگیرید: می توانید به بهترین داروخانه در ایران مراجعه کنید و سفید کننده دندان خریداری کنید و همچنین در این میان ترکیبات ملایم و کم خطرتر می تواند مفید باشد که روغن نعناع نیز برای دندان های حساس در درمان حساسیت و نیترات پتاسیم مفید است که زیر لایه های لثه قرار می گیرد و به عنوان یک سپر عمل می کند و همچنین باید بدانید که برخی از این سفید کننده ها اگر سه بار در هفته به مدت 20 روز استفاده شوند می توانند لکه ها را از روی دندان پاک کنند.

مسواک زدن و استفاده از خمیردندان های مناسب نیز می تواند در سفید کردن دندان ها کمک کننده باشد و همچنین فناوری نور آبی مسواک‌های الکترونیکی نیز می‌توانند در سفید کردن دندان‌ها نقش موثری داشته باشند، به طوری که می‌توانید مواد سفیدکننده را روی خمیر دندان قرار دهید و دو دقیقه در روز از آن استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان ها

دوره مراقبت بعد از بلیچینگ دندان تنها به 24 ساعت یا یک هفته پس از سفید کردن محدود نمی شود و دائمی است و مهم ترین مواردی که به آن مراقبت پس از بلیچینگ دندان می گویند موارد زیر است:

 • باید در ابتدا مطالعاتی در مورد این که بلیچینگ دندان چیست؟ انجام دهید و پس از مطالعه و تحقیق از این روش زیبایی استفاده کنید. از نی برای نوشیدن، نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه استفاده کنید که دندان ها را لکه دار و تیره می کند، زیرا استفاده از نی باعث می شود مایعات مستقیما وارد گلو شوند و دندان ها را لمس و رنگی نکنند.
 • مواد بلیچینگ بسیار حساس هستند و باید مراقب باشید که از چه رژ لبی برای لب های خود استفاده می کنید زیرا رنگ کردن آن روی رنگ سفید کننده می تواند باعث ایجاد لکه دائمی شود.
 • اگر دندان شما به محصولات سفید کننده حساس است، بهتر است از مسکن های مورد تایید دکتر دندانپزشک خود استفاده کنید.
 • استفاده از نخ دندان یکی از مهم ترین کارهای مراقبتی برای دندان است که پس از بلیچینگ دندان نیز باید ادامه یابد.
 • به توصیه بهترین کلینیک دندانپزشکی در ایران باید بعد از هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک بزنید و باقی مانده غذا در دهان خود را با آب برداشته و بشویید.
 • تانن موجود در مشروبات الکلی و نیکوتین موجود در تنباکو مانند سیگار تاثیر منفی بر زرد شدن دندان ها دارد که در این صورت بهتر است از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید و اگر نمی توانید آن را ترک کنید پس مصرف آن ها را محدود کنید.
 • خمیردندان های معمولی نمی توانند وظیفه تمیز کردن و تمیز نگه داشتن دندان ها را پس از بلیچینگ دندان ها بر عهده بگیرند که در این صورت بهتر است از فوم های سفید کننده و خمیردندان های قوی و مناسب برای مسواک زدن قبل از ظاهر شدن لکه روی دندان استفاده کنید تا از بین برود.
 • سفید کردن دندان ها باعث تمیزی دندان ها نمی شود و لازم است دندان های خود را 2 بار در روز و بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید زیرا مسواک مهم ترین عامل در سلامت دندان ها و لثه محسوب می شود که در این صورت مراقبت های بعد از سفید کردن دندان ها بسیار مهم است.
 • غذاهای اسیدی برای دندان و همچنین بلیچینگ مضر هستند زیرا اسید موجود در آن ها منافذ دندان را باز کرده و باعث ایجاد لکه روی دندان می شود.
 • لازم است بدانید که مایعات خیلی سرد یا خیلی داغ برای دندان ها سمی و مضر هستند زیرا این مایعات باعث انبساط و انقباض دندان ها و لکه دار شدن و در نهایت شکستگی دندان ها می شوند و به خصوص اگر این دو پشت با هم استفاده شوند.
 • بهتر است از کیت های سفید کننده یا بلیچینگ دندان استفاده کنید، اما به تعویق انداختن استفاده از آن برای یک تا دو ماه پس از سفید کردن دندان ها و همچنین استفاده بیش از حد از کیت سفید کننده دندان می تواند باعث ضعیف شدن دندان ها شود.
مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان ها

فواید بلیچینگ دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها فواید بسیاری دارد که عبارتنداز:

 • بلیچینگ دندان ها در بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران می تواند تغییر رنگ ناشی از تجمع پلاک، تارتار یا سایر مشکلات سلامت دهان را اصلاح کرده و موجب لبخندی زیبا در افراد شود.
 • یک لبخند جذاب می تواند تاثیر زیادی در مصاحبه شغلی داشته باشد و لبخند زدن در طول مصاحبه مزایای زیادی دارد که داشتن لبخندی درخشان و سالم می تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس، انرژی و اشتیاق نشان دهید.
 • با افزایش سن، مینای دندان فرسوده شده و باعث تغییر رنگ دندان ها و یا مشکلاتی در سلامت دهان و دندان می شود که در این صورت سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان راه مناسبی برای از بین بردن عوارض پیری و حفظ لبخند زیبا و جذاب است.
 • لبخند شما نقش مهمی در اعتماد به نفس شما دارد و سفید کردن دندان ها می تواند لبخند شما را زیباتر کرده و در نتیجه سطح اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
 • استعمال دخانیات به دندان ها آسیب می رساند و احتمال مشکلات دهان و دندان مانند تشکیل پلاک و باکتری روی دندان ها یا تغییر رنگ و تیرگی دندان ها را افزایش می دهد که بلیچینگ دندان تیرگی آن ها را از بین می برد و لبخند زیبا و سالم تری به دست می آورید.
 • افرادی که رژیم غذایی آن ها شامل مصرف زیاد قهوه، چای یا مواد الکلی است، به طور کلی دندان هایشان به مرور زمان تیره می شود و سفید کردن دندان ها می تواند لکه های ناشی از مصرف برخی مواد غذایی را درمان کرده و به جذاب شدن لبخند شما کمک کند.
فواید بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان نیز مانند هر روش زیبایی دیگری دارای عوارضی است که در همه افراد یکسان نیست و توصیه می شود قبل از انجام آن مطالعاتی در مورد این که بلیچینگ دندان چیست؟ انجام دهید. عوارض بلیچینگ دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • اگر مواد شیمیایی سفید کننده از طریق ترک یا حفره پر نشده وارد دندان شود، می تواند بسیار دردناک باشد و باعث آسیب داخلی به دندان شود که ممکن است نیاز به کشیدن یا عصب کشی داشته باشد.
 • یکی دیگر از عوارض بلیچینگ دندان ها این است که در صورت استفاده از نوارهای سفید کننده و کج بودن دندان های فرد و یا روی هم افتادن دندان های فرد، نتایج یکنواخت نمی شود و این به این دلیل است که این نوارها می توانند به تمام قسمت های مختلف مینا برسند نه دندان ها و بنابراین ممکن است بخشی از دندان سفیدتر از سایر قسمت ها شود.
 • حساسیت دندان و لثه به خصوص با استفاده از مواد سفید کننده بسیار قوی رخ می دهد که می تواند باعث تحریک لثه نیز شود.
 • برخی از افراد به میزان درخشندگی دندان های خود بسیار حساس هستند، در این صورت دندان های خود را بیش از حد سفید می کنند و باعث تحریک لثه و گاهی درد و تورم آن ها می شوند.

کلام آخر

دهان و دندان تاثیر مستقیمی بر زیبایی چهره افراد دارد و یک لبخند بی نقص می تواند ارزش زیادی برای افراد داشته باشد که طبق تحقیقات انجام شده لبخند زیبا با دندان های تمیز به انسان اعتماد به نفس بیشتری می دهد و شانس موفقیت را در زندگی افزایش می دهد که در صورت تمایل افراد برای سفید کردن دندان های خود بهتر است از روش بلیچینگ دندان پس از تحقیق در مورد این که بلیچینگ دندان چیست؟ استفاده کنند.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی درمورد این که بلیچینگ دندان چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا