پزشکان

بلیچینگ دندان چیست؟【سال1401】❤️

ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با مطالبی در مورد بلیچینگ دندان چیست؟ آشنا کنیم تا در صورت نیاز از ان ها استفاده کرده و زیبایی دندان های خود را کامل کنید. با گذشت زمان و با افزایش سن، دندان ها زرد و تغییر رنگ می دهند و این تغییر رنگ در اثر نفوذ رنگدانه ها به ساختار لوله ای مینا و تغییر مواد معدنی عاج و همچنین دندان ها در اثر رنگ ها، مواد غذایی ایجاد می شود. ، باکتری ها و استفاده از آنها ممکن است هنگام کشیدن سیگار یا قلیان تغییر رنگ دهند. رنگ دندان ها یکی از مهم ترین جنبه های زیبایی لبخند است و اگر تمام عوامل مربوط به زیبایی لبخند وجود داشته باشد اما دندان ها زشت باشند، این لبخند اثر خود را از دست می دهد و دیگر نخواهد داشت. زیبا باشید در این صورت بهترین و موثرترین روش در علم دندانپزشکی برای بهبود رنگ دندان ها سفید کردن دندان ها است. ممنون می شویم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

بلیچینگ دندان چیست؟

سفید کردن دندان یکی از روش های تخصصی سفید کردن دندان است و بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشک شکایت دارند که زردی و ناهنجاری دندان هایشان حتی با مسواک زدن از بین نمی رود. باید بدانید که تغییر رنگ با روش های ساده قدیمی قابل درمان نیست و اثرات این روش ها موقتی است و بهترین روش در این گونه موارد استفاده از بلیچینگ دندان با استفاده از مواد شیمیایی است.

برای انجام بلیچینگ دندان دو روش وجود دارد که شامل سفید کردن اداری و سفید کننده خانگی می باشد و بازدهی روش مطب برای رسیدن به نتایج سریعتر بیشتر است و روش خانگی بعد از چند هفته تاثیر خود را بر روی سفیدی دندان ها نشان می دهد. اما این روش زمانی نتایج خوبی می دهد که از روش های سفید کننده اداری و خانگی به طور همزمان استفاده شود. و در این صورت بهتر است افراد سینی پلاستیکی را که در واقع از قالب دندان های شما در آزمایشگاه ساخته شده است و ژل سفید کننده بین فضاهای مناسب قرار می گیرد، شب در دهان خود قرار دهند و هر بار صبح آن را خارج کنند.

بلیچینگ دندان چیست؟

نکات طلایی قبل از انجام بلیچینگ دندان

در ادامه مقاله جهت اطلاع شما عزیزان به بررسی مواردی پرداخته ایم که می تواند به شما در انتخاب تصمیم صحیح تر و کم خطرتر کمک کند که عبارتنداز:

ابتدا یک چکاپ کامل انجام دهید: قبل از سفید کردن دندان ها، لازم است از وضعیت کلی سلامت دندان های خود اطلاع داشته باشید و دندانپزشکان توصیه می کنند قبل از انجام “سفید کردن” یا سفید کردن دندان، تمام معاینات دندانی را انجام دهید. دهان و اگر بین دندان ها حفره ای وجود دارد یا لثه ها آسیب دیده اند، ابتدا باید به طور کامل درمان شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

این کار را آهسته و پیوسته انجام دهید و عجله نکنید: سفید کردن با اشعه لیزر انجام می شود و ممکن است انجام آن آسان نباشد، همانطور که کارشناسان می گویند گاهی اوقات “بلیچینگ” می تواند با حساسیت و درد همراه باشد و همچنین برخی از بیماران قبل از سفید کردن از ضد سفید کردن استفاده می کنند. -خمیر دندان های آلرژیک، اما واقعیت این است که حساسیت جزئی از این کار زیبایی غیرقابل انکار است. این کار زیبایی بهتر است با حوصله و به مرور زمان انجام شود و اگر علاقه زیادی به انجام سفید کردن در مطب ندارید، می توانید آن را در منزل انجام دهید، حتی اگر در گروه افرادی هستید که با استفاده از مواد شیمیایی و خطرناک راحت هستند.

از چسب های سفید کننده استفاده کنید و این کار را تکرار کنید: برای سفید کردن دندان ها و اگر نمی خواهید در مطب این کار را انجام دهید از چسب های سفید کننده مخصوص دندان استفاده کنید و باید این روند را به طور مداوم و بدون توقف دنبال کنید. چرا؟درخشش سفید کردن دندان های شما باعث می شود بعد از 6 ماه ناپدید می شوند مگر اینکه از محصولات خوبی برای این منظور استفاده کرده باشید. تحقیقات نشان داده است که استفاده از این چسب‌ها می‌تواند مواد میکروسکوپی ناخواسته را از سطوح دندان پاک کند که می‌تواند باعث حساسیت یا گاهی پوسیدگی دندان شود.

به آنچه می‌خورید توجه کنید: برخی غذاها و نوشیدنی‌ها نیز می‌توانند رنگ دندان‌ها را تغییر دهند، مانند چای، قهوه، شراب و نوشیدنی‌های سبز رنگ نیز می‌توانند باعث این مشکل شوند. اگر نمی توانید آنها را به طور کامل از بین ببرید، مصرف آنها را کاهش دهید تا مدت زمان سفید شدن دندان ها افزایش بدهد و همچنین باید بدانید که غذاهایی مانند گل کلم، توت فرنگی و دانه های گیاهی و همچنین آجیل می توانند به سفید شدن دندان ها کمک کنند.

از محصولات سفید کننده داروخانه کمک بگیرید: می توانید به داروخانه مراجعه کنید و سفید کننده دندان بخرید که در این میان ترکیبات ملایم و کم خطرتر می تواند مفید باشد و روغن نعناع نیز در درمان حساسیت و نیترات پتاسیم برای قسمت های حساس آن مفید است. زیر لایه های لثه قرار می گیرد و به عنوان یک سپر عمل می کند. باید بدانید که برخی از این سفید کننده ها اگر سه بار در هفته به مدت 20 روز استفاده شوند می توانند لکه ها را از روی دندان پاک کنند

در این بین مسواک زدن و استفاده از خمیردندان های مناسب نیز می تواند کمک کننده باشد. با استفاده از فناوری نور آبی، مسواک‌های الکترونیکی می‌توانند در سفید کردن دندان‌ها نقش داشته باشند، به طوری که می‌توانید مواد سفیدکننده را روی خمیر دندان قرار دهید و دو دقیقه در روز از آن استفاده کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان ها

دوره مراقبت بعد از بلیچینگ دندان تنها به بیست و چهار ساعت یا یک هفته پس از سفید کردن محدود نمی شود و عموماً دائمی است و مهم ترین مواردی که به آن مراقبت پس از بلیچینگ دندان می گویند موارد زیر است:

 • از نی برای نوشیدن نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه استفاده کنید که دندان ها را لکه دار و تیره می کند، زیرا استفاده از نی باعث می شود مایعات مستقیما وارد گلو شوند و دندان ها را لمس نکنند.
 • موارد بلیچینگ بسیار حساس هستند و باید مراقب باشید که از چه رژ لبی برای لب های خود استفاده می کنید زیرا رنگ کردن آن روی رنگ سفید کننده می تواند باعث ایجاد لکه دائمی شود.
 • اگر دندان شما به محصولات سفید کننده حساس است، بهتر است از مسکن های مورد تایید دندانپزشک استفاده کنید.
 • نخ دندان کشیدن یکی از مهم ترین کارهای مراقبتی برای دندان است که پس از سفید کردن نیز باید ادامه یابد.
 • بعد از هر وعده غذایی، دندان های خود را مسواک بزنید و باقیمانده غذا در دهان خود را با آب بردارید.
 • تانن موجود در مشروبات الکلی و نیکوتین موجود در تنباکو مانند سیگار تاثیر منفی بر زرد شدن دندان ها دارد که در این صورت بهتر است از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید و اگر نمی توانید آن را تر کنید پس مصرف آن ها را محدود کنید.
 • خمیردندان های معمولی نمی توانند وظیفه تمیز کردن و تمیز نگه داشتن دندان ها را پس از سفید کردن بر عهده بگیرند، حتماً از فوم های سفید کننده و خمیردندان های قوی و مناسب برای مسواک زدن قبل از ظاهر شدن لکه روی دندان استفاده کنید تا از بین برود.
 • سفید کردن دندان ها باعث تمیزی دندان ها نمی شود و لازم است دندان های خود را دو بار در روز و بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید زیرا مسواک مهم ترین عامل در سلامت دندان ها و لثه محسوب می شود که در این صورت مراقبت های بعد از سفید کردن دندان ها بسیار مهم است.
 • غذاهای اسیدی برای دندان و سفید کننده مضر هستند زیرا اسید موجود در آنها منافذ دندان را باز می کند و باعث ایجاد لکه روی دندان می شود.
 • لازم است بدانید که مایعات خیلی سرد یا خیلی داغ برای دندان ها سمی هستند زیرا این مایعات باعث انبساط و انقباض دندان ها و لکه دار شدن و در نهایت شکستگی دندان ها می شوند و به خصوص اگر این دو پشت با هم استفاده شوند.
 • بهتر است از کیت های سفید کننده دندان استفاده کنید، اما به تعویق انداختن استفاده از آن برای یک تا دو ماه پس از سفید کردن دندان ها و همچنین استفاده بیش از حد از کیت سفید کننده دندان می تواند باعث ضعیف شدن دندان ها شود.
مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان ها

فواید بلیچینگ دندان

فواید بلیچینگ دندان ها عبارتنداز:

 • سفید کردن دندان ها می تواند تغییر رنگ ناشی از تجمع پلاک، تارتار یا سایر مشکلات سلامت دهان را اصلاح کرده و موجب لبخندی زیبا در افراد شود.
 • یک لبخند جذاب می تواند تاثیر زیادی در مصاحبه شغلی داشته باشد و لبخند زدن در طول مصاحبه مزایای زیادی دارد. داشتن لبخندی درخشان و سالم می تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس، انرژی و اشتیاق نشان دهید.
 • با افزایش سن، مینای دندان فرسوده شده و باعث تغییر رنگ دندان و یا مشکلاتی در سلامت دهان و دندان می شود که در این صورت سفید کردن دندان راه مناسبی برای از بین بردن عوارض پیری و حفظ لبخند زیبا و جذاب است.
 • لبخند شما نقش مهمی در اعتماد به نفس شما دارد و سفید کردن دندان ها می تواند لبخند شما را زیباتر کرده و در نتیجه سطح اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
 • استعمال دخانیات به دندان ها آسیب می رساند و احتمال مشکلات دهان و دندان مانند تشکیل پلاک و باکتری روی دندان ها یا تغییر رنگ و تیرگی دندان ها را افزایش می دهد و تیرگی آن ها را از بین می برد و لبخند زیبا و سالم تری به دست می آورد.
 • افرادی که رژیم غذایی آنها شامل مصرف زیاد قهوه، چای یا مواد الکلی است، به طور کلی دندان هایشان به مرور زمان لک می شود و سفید کردن دندان ها می تواند لکه های ناشی از مصرف برخی مواد غذایی را درمان کرده و به روشن شدن لبخند شما کمک کند.
فواید بلیچینگ دندان

عوارض بلیچینگ دندان

 • اگر سفید کننده از طریق ترک یا حفره پر نشده وارد دندان شود، می تواند بسیار دردناک باشد و باعث آسیب داخلی به دندان شود که ممکن است نیاز به کشیدن یا عصب کشی داشته باشد.
 • یکی دیگر از عوارض سفید کردن دندان ها این است که در صورت استفاده از نوارهای سفید کننده و کج بودن دندان های فرد و یا روی هم افتادن دندان های فرد، نتایج یکنواخت نمی شود و این به این دلیل است که این نوارها می توانند به تمام قسمت های مختلف مینا برسند. نه دندان ها و بنابراین ممکن است بخشی از دندان سفیدتر از سایر قسمت ها شود.
 • حساسیت دندان و لثه به خصوص با استفاده از مواد سفید کننده بسیار قوی رخ می دهد که می تواند باعث تحریک لثه نیز شود.
 • برخی از افراد به میزان درخشندگی دندان های خود بسیار حساس هستند، در این صورت آنها را بیش از حد سفید می کنند و باعث تحریک لثه و گاهی درد می شوند.

کلام آخر

دهان و دندان تاثیر مستقیمی بر زیبایی چهره افراد دارد و یک لبخند بی نقص می تواند ارزش زیادی داشته باشد که طبق تحقیقات انجام شده لبخند زیبا با دندان های تمیز به انسان اعتماد به نفس بیشتری می دهد و شانس موفقیت را در زندگی افزایش می دهد و در این صورت بسیاری از ما به دندان ها و لبخند خود حساسیت بیشتری نشان می دهیم و این یکی از دلایل سفید شدن دندان ها است.

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید، سایت تاپتنا سعی بر این داشته تا شما را با مطالبی درمورد این که بلیچینگ دندان چیست؟ آشنا کند. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید واقع شده باشد، در صورت داشتن هر گونه پیشنهاد و انتقاد می توانید از طریق سایت با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا