جراحی و زیبایی

سفیدی دندان ها با بلیچینگ【سال1402】❤️

داشتن دندان های صدفی و سفید آرزوی هر فردی است. از این رو افراد روش های خانگی و تکنیک های خاصی را برای سفید کردن دندان های خود امتحان می کنند اما برخی از این روش ها تاثیر منفی بر ساختار دندان ها می گذارند و ممکن است موجب پوسیدگی دندان ها شوند. یکی از این روش های بسیار پرطرفدار و جدید بلیچینگ دندان است که نه تنها ساختار دندان را تغییر نمی دهد، بلکه موجب زیبایی طبیعی دندان ها می شود. روش های دیگری نیز برای سفیدی دندان وجود دارند اما در این روش ها، باید دندان تراشیده شود. به طور کلی اکثر پزشکان بلیچینگ را به بیماران توصیه می کنند زیرا از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. ما سعی داریم در این مقاله سفیدی دندان ها با بلیچینگ را برای شما شرح بدهیم و مزایا و معایب آن را برای شما ذکر کنیم، پس با ما همراه باشید.

بلیچینگ دندان چیست؟

سفیدی دندان ها با بلیچینگ یکی از روش های تخصصی برای سفید کردن دندان است. اکثر افراد زمان مراجعه به بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران، از این شاکی اند که زردی و ناهنجاری دندان هایشان حتی با روش هایی مانند مسواک زدن و سفید کردن در منزل از بین نمی رود. این گونه تغییرات رنگی را نمی توان با روش های مبتدی، قدیمی و خانگی درمان کرد و اثرات هر یک از این روش ها زودگذر اند. بهترین تکنیکی که در این شرایط توصیه می شود، استفاده از محصولات سفید کننده دندان و مواد شیمیایی و همچنین بلیچینگ دندان است. با بلیچینگ کردن دندان ها یا اصلاح کردن طرح لبخند می توانید دندان هایی درخشان و زیباتر داشته باشید.

بلیچینگ کردن دندان ها یکی از تخصصی ترین خدمات و روش های درمانی دندانپزشکی می باشد که با استفاده از آن رنگدانه های غیرطبیعی چسبیده روی سطح دندان از بین می روند. این روش همه لکه ها و رنگ های به وجود آمده روی دندان های طبیعی را از بین می برد. در حقیقت دندانپزشک متخصص دندان هایتان را در بازه زمانی کوتاه در کلینیک با استفاده از مواد شیمیایی بسیار غلیظ سفید می کند. نکته مهم در رابطه با بلیچینگ کردن دندان این است که تاج دندان و ایمپلنت دندان با این تکنیک سفید نمی شود. در روش بلچینیگ، هیچ چیز به ساختار دندان اضافه نمی شود و تنها از مواد شیمیایی خاص جهت سفید کردن دندان استفاده می شود. تاثیر بلیچینگ کردن دندان ها به نوع دندان ها و میزان تغییر رنگ و زرد شدن آن ها بستگی دارد ولی پیش از هر چیز، بهتر است عوامل تاثیرگذار بر زرد شدن دندان ها و دلایل نیاز به سفید شدن دندان ها را بشناسید.

بلیچینگ دندان چیست؟

انواع روش های بلیچینگ دندان

سه روش برای بلیچینگ دندان وجود دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد :

بلیچینگ کردن در کلینیک دندانپزشکی : بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی این روزها از طرفداران زیادی برخوردار است. چیزی که موجب محبوبیت این روش در مطب می‌شود، سفید کردن دندان‌ها در زمان بسیار کوتاه و طولانی‌ترین ماندگاری است. به طور معمول این فرآیند توسط متخصص حرفه ای در شرایط بسیار ایمن انجام می گیرد. در این روش، از مواد شیمیایی مخصوص از جمله پراکسید هیدروژن با غلظت زیاد جهت سفید کردن دندان استفاده می کنند. زمان لازم برای سفید کردن دندان در کلینیک 2 تا 3 جلسه است و هر جلسه تقریبا 60 دقیقه طول می کشد. در ادامه با مراحل این فرآیند آشنا می شوید.

پاور بلیچینگ : از جمله روش های دیگری که برای بلیچینگ کردن دندان ها انجام می گیرد، انجام گرفتن آن به طور سریع و فوری است که به آن پاور بلیچینگ می گویند که روشی جدید و ابتکاری است. در این روش پراکسید هیدروژن با غلظت بالا مورد استفاده قرار می گیرد و دندان های شما در 1 جلسه در کلینیک دندانپزشکی سفید می شوند. یکی از معایب این روش در مقایسه با دو روش دیگر، ماندگاری مدت کوتاه آن است. در واقع شما باید بعد از حدود 3 سال دندان های خود را سفید کنید.

بلیچینگ در منزل : بلیچینگ خانگی یکی دیگر از روش های سفید کردن دندان می باشد، تصور کنید خودتان از این تکنیک استفاده می کنید. شما با کلینیک خود قرار ملاقات می گذارید. در این جلسه، دندانپزشک متخصص با دقت قالبی از دندان های بالا و پایین شما می گیرد. از این قالب ها، تری های پلاستیکی نازک و شفاف برای سفید کردن دندان در خانه ساخته می شود. سری بعد که به کلینیک برگشتید، متخصص الگویی را که در طول جلسه قبل گرفته است را به شما می دهد.

مراحل بلیچینگ دندان

برای بلیچینگ دندان ها باید مراحلی طی شوند که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد :

 • دندان ها را تمیز کرده و فرآیند برداشتن جرم گیری را انجام می دهند (اگر دندان ها دارای جرم باشند، ابتدا باید جرم ها حذف شود تا دندان ها تمیز به نظر بیایند)
 • دندانپزشک یک دستگاه دندانپزشکی را جهت باز نگه داشتن دهان قرار می دهد تا به تمام سطوح دندان دسترسی داشته باشد.
 • او با استفاده از مواد خاص از بافت لثه محافظت می کند. پوشاندن لثه با این ماده به گونه ای انجام می گیرد که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیبی نرسانند.
 • ژل سفید کننده دارای پراکسید هیدروژن را برای 15 الی 30 دقیقه روی دندان ها قرار می دهند.
 • در حالی که ژل سفید کننده روی دندان قرار گرفته است، از دستگاه لایت کیور یا لیزر جهت فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن استفاده می شود. به این ترتیب دندانپزشک به ژل نور می تابد و نور پراکسید هیدروژن را فعال می کند. به همین علت به این روش سفید کردن دندان با لیزر نیز گفته می شود.
 • امکان دارد لازم باشد چندین مرتبه و هر مرتبه به مدت 15 تا 30 دقیقه ژل را روی دندان ها بمالید. بعد از هر سری ساکشن ژل، سفیدی دندان ها بررسی می شود که آیا دندان ها به صورت دلخواه سفید شده اند یا خیر.
 • در صورتی که دندان ها بسیار تیره، کدر داشته باشید و دندان های شما برای مدت کوتاهی تغییر رنگ داده باشند، ممکن است در 1 جلسه با بلیچینگ کردن دندان در مطب سفید نشوند و ممکن است یک یا دو جلسه اضافی لازم باشد. اگر اینطور است، باید یک روز دیگر برای سفید کردن دندان های خود بروید.
 • در نتیجه بعد از پایان درمان، کیت سفید کننده خانگی به بیمار داده می شود تا در منزل از آن استفاده کند و مدت زمان سفید کردن دندان ها را افزایش دهد.
مراحل بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چه مزایا و معایبی دارد؟

این روش با مزایا و معایب خاصی همراه است که در ادامه می خواهیم آن ها را یک به یک برای شما بیان کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

مزایای بلیچینگ دندان :

 • بلچینگ از مناسب ترین و سریع‌ترین راه‌ها جهت سفید کردن دندان‌ها، می باشد. اگر افراد توصیه های دندانپزشک را رعایت نکنید، این روش در خانه می تواند خطرناک باشد، اما بلیچینگ در کلینیک کاملاً ایمن و مؤثر است.
 • این روش هزینه نسبتا کم دارد چون یک بار هزینه است و نیازی به صرف هزینه های طولانی مدت برای تکنیک های دیگر نیست.
 • روش بلیچینگ کردن دندان در کلینیک کاملا بی خطر می باشد.
 • بلیچینگ کردن دندان در اسرع وقت انجام می گیرد.

معایب بلیچینگ دندان :

 • نتایج تقریباً تمام درمان های دندانپزشکی دائمی نیستند. این روش نیز بعد از گذشت مدتی نیاز به تکرار دارد. چون دندان ها به طور طبیعی دچار لک و تغییر رنگ می شوند.
 • در صورتی که مواد و فرمول های سفید کننده دندان برای بازه زمانی طولانی روی دندان بمانند، اثرات نامطلوبی بر روی دندان ها خواهند داشت. کوچکترین تاثیر آن در این شرایط افزایش حساسیت دندان است.
 • یکی از مشکلاتی که بلچینگ دندان خانگی دارد این است که در اکثر مواقع به علت اشتباه در ترکیب و استفاده از مواد، حساسیت های مختلفی در دندان ها و بافت های دهان به وجود می آید. ولی این تکنیک در کلینیک خطر آسیب و حساسیت را کمتر می کند زیرا با ابزارهای حرفه ای انجام می شود.

نکات مراقبتی بعد از بلیچینگ دندان

پس از این که بلیچینگ دندانتان به پایان رسید باید به برخی نکات و توصیه های مهم توجه نمایید که در ادامه آن ها را برای شما شرح خواهیم داد :

 • از خوردن غذاها و انجام اموری که دندان های شما را زرد و لکه دار می کند، مانند نوشیدن قهوه، نوشابه یا سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • در اولین ساعات پس از سفید کردن دندان ها، بهتر است دندان ها و لثه های خود را با آب ولرم شست و شو دهید.
 • یک هفته پس از سفید کردن دندان، برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • از خوردن غذاهای سرد خودداری نمایید.
 • برای خوردن میوه هایی از جمله سیب، حتما پوست آن ها را بگیرید.
 • برای مدتی از خوردن برنج سخت جویدنی، ماکارونی، نان و سیب زمینی پخته خودداری کنید.
نکات مراقبتی بعد از بلیچینگ دندان

علت تغییر رنگ بلیچینگ دندان

طبق تجربیاتی که کسب شده است که حتی هنگام مسواک زدن، رنگ دندان ها گاهی تغییر می کند، حتی اگر به طور موقت باشد. اما در هر شرایط یکی از روش های جلوگیری از به وجود آمدن هرگونه تغییر در رنگ، مسواک زدن و رعایت توصیه های بهداشت دهان و دندان است. همه انسان ها روزانه غذاهای متنوعی را در می خورند، بدون اینکه متوجه تأثیر آن بر روی دندان ها و مینای خود شوند. بسیاری از این غذاها حاوی رنگدانه هایی هستند که پس از جویدن مستقیماً به مینای دندان می چسبند و باعث تغییر رنگ طولانی مدت دندان و نیاز به سفید شدن دندان می شوند.

علل تغییر رنگ بلچینیگ دندان شامل مصرف برخی داروها، خوردن برخی خوراکی و نوشیدنی ها، بروز آبسه و آفت در دهان، استعمال دخانیات، افزایش سن و … می باشد که دندانپزشک متخصص می تواند مجدد به بیمار کمک کند تا دندان هایی سفید داشته باشد.

بلیچینگ دندان بهتر است یا لمینت دندان؟

هر تکنیکی برای زیبایی و سفیدی دندان ها با مزایا و معایبی همراه است و متناسب با شرایطی که فرد دارد، روش صحیح متفاوت است. سفید کردن دندان ها از طریق بلیچینگ روشی بسیار ارزان تر و کم هزینه تر از سایر روش ها است. در ضمن، این روش غیر تهاجمی می باشد و به دندان آسیب نمی رساند، بلکه تنها لکه های روی دندان را از بین می برد. ولی در روش های دیگر امکان دارد دندان کمی دستکاری شود.

اگر قصد دارید تمام دندان های خود را سفید کنید، هزینه لمینت و کامپوزیت بسیار بالاتر خواهد بود. البته این را بدانید که برای سفید کردن با بلیچینگ محدودیت هایی وجود دارد و همه انواع لکه ها را نمی توان پاک کرد. بسیاری از انواع لکه های دندان عمیق می باشند و با بلیچینگ کردن پاک نمی شوند. مورد دیگری که باید در نظر گرفته شود پایداری و ماندگاری نتایج است. هنگام سفید کردن، دندان ها درخشش و سفیدی خود را برای 9 ماه تا 1 سال حفظ می کنند، در حالی که ماندگاری رئش های لمینت و کامپوزیت بسیار زیادتر است. بلیچینگ کردن تنها دندان‌های شما را سفیدتر از گذشته می‌کند، ولی در صورتی که دندان‌های شما مشکلات دیگری مانند فاصله بین دندان‌ها، انحنا یا چرخش، تنگی نفس، تغییر شکل، لب‌های ترک خورده یا گوشتی و غیره دارند، می‌توانید بدون هیچ مشکلی این کار را انجام دهید.

بلیچینگ دندان بهتر است یا لمینت دندان؟

کلام آخر

همانطور که می دانید داشتن دندان های سفید و مرتب، تاثیر بسزایی بر زیبایی چهره می گذارند و می توانند اعتماد به نفس شما را افزایش دهند. روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که بلیچینگ یکی از این روشهاست. ما سعی کردیم در این مقاله مطالب بسیار ارزشمند و مفیدی در رابطه با بلیچینگ در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا بتوانید با اطلاعات کافی، برای سفید کردن دندان ها اقدام کنید. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما کمال تشکر را داریم. امیدواریم مطالب فوق در رابطه با سفیدی دندان ها با بلیچینگ برای شما مفید و موثر واقع شود. در صورت هرگونه انتقاد و یا پیشنهادی می توانید از طریق سایت تاپتنا با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا